Teraz Czytasz
Recepta online bez konsultacji — jakie mamy możliwości?

Recepta online bez konsultacji — jakie mamy możliwości?

Z jednej strony lekarze zaczęli mieć łatwiej wraz z nastaniem ery e-konsultacji. Kolejki pod gabinetem zmalały, można wygodnie zapewnić ciągłość leczenia i szybsze diagnozy. Jednak z drugiej strony jest trudniej, bo to lekarz decyduje czy może wypisać pacjentowi receptę bez wizyty bezpośredniej w gabinecie. To duże obciążenie ryzykiem błędu. Kiedy lekarz może podjąć decyzję o wypisaniu recepty bez konsultacji?

Czy e-recepty są bezpieczne?

Narodowy Fundusz Zdrowia  informuje, że wystawianie recept online przez lekarzy jest dopuszczalne, jeśli ze strony pacjenta zaistnieje taka potrzeba, a jednocześnie lekarz nie dostrzega przeszkód natury medycznej. To duża odpowiedzialność, dlatego głównie taka forma przepisywania recept zalecana jest przy kontynuacji leczenia na przykład w chorobach przewlekłych. Często jeden lek w konkretnym dawkowaniu podtrzymywany jest miesiącami czy nawet dłużej.

Taką kontynuację recept może wystawić lekarz specjalista albo też lekarz rodzinny uzyskawszy uprzednio pisemną informację od lekarza specjalisty na temat rozpoznania, sposobu leczenia i dawkowania leków. Natomiast recepta online bez konsultacji nie powinna być wystawiona, jeśli ma być to pierwsza recepta, a tym bardziej jeśli dany lekarz nigdy nie widział nas wcześniej w gabinecie. Jak działają e-recepty?

Na czym polega system e-recept?

E-recepta jest odpowiednikiem zwykłej, papierowej recepty. Kiedy już uzyskujemy e-receptę w gabinecie lub podczas konsultacji online, jest to równoznaczne z otrzymaniem przez pacjenta SMS-a z czterocyfrowym kodem, e-maila lub wydruk w wersji papierowej. Choć tego nie widzimy, w systemie zawarte są nasze dane, dane lekarza wystawiającego receptę i podmiotu, w którym była wystawiona. Znajdują się tam również informacje o leku, czyli jego nazwa, ilość, postać czy dawka oraz sposób dawkowania. Recepta w systemie opatrzona jest też datą wystawienia i terminem, do którego jest ważna. Pacjent z receptą w postaci kodu udaje się do apteki i podając kod wraz ze swoim peselem, otrzymuje lek.

Dla kogo recepta online bez konsultacji?

Lekarz z receptą online często poszukiwany jest przez pacjentki potrzebujące recepty przedłużającej antykoncepcję hormonalną. Jest to wygodna opcja, gdy już tabletki hormonalne zostały odpowiednio dobrane i pacjentka nie planuje w najbliższym czasie z nich rezygnować. Choroby przewlekłe typu Hashimoto, nadciśnienie czy astma to przykłady takich medycznych okoliczności, w których w sposób stały, często dożywotni pacjenci będą musieli przyjmować dane leki.

Chorobę oczywiście należy monitorować, wykonywać okresowo niezbędna zlecone badania, ale poza wyznaczonymi terminami wizyt bezpośrednich u lekarza, można otrzymywać e-recepty bez konsultacji z lekarzem. Oczywiście pod warunkiem, że nie obserwujemy o siebie żadnych niepokojących objawów. Najważniejsze, żeby zarówno lekarze, jak i sami pacjenci wykazali się rozsądkiem pozwalającym utrzymać tę formę usług medycznych na bezpiecznym poziomie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę