Teraz Czytasz
Psychoterapia poznawczo – behawioralna: na czym polega?

Psychoterapia poznawczo – behawioralna: na czym polega?

Psychoterapia poznawczo – behawioralna to popularna forma oddziaływań psychologicznych, wybierana przez coraz większą liczbę klientów. Ten rodzaj terapii uznawany jest także za bardzo skuteczny i przynoszący dosyć szybkie efekty.

Geneza psychoterapii poznawczo- behawioralnej

Psychoterapia poznawczo – behawioralna (ang. cognitive – behavimral therapy, w skrócie CBT) to forma oddziaływań terapeutycznych, która została opracowana w drugiej połowie XX wieku. Prekursorem CBT był Aaron Beck, czyli amerykański psychiatra, który był przekonany, że myśli, emocje oraz zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają i tworzą wzorce zachowania. Pod wpływem procesów poznawczych lub emocjonalnych powstają więc utrwalone schematy i skrypty myślowe, a także wzorce działań. Niektóre wyuczone zachowania i wzorce nie są jednak odpowiednie, dlatego konieczna jest ich zmiana. Terapia potrzebna jest więc wtedy, gdy utrwalone schematy postępowania nie są obiektywne i zaburzają funkcjonowanie, a przykładem mogą być tutaj fobie oraz lęki.

Na czym polega CBT?

Terapia poznawczo – behawioralna najlepiej sprawdza się w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi oraz depresją. Skuteczność CBT została także udowodniona w przypadku nerwic, stresu pourazowego, schizofrenii oraz zaburzeń odżywiania. Psychoterapia poznawczo – behawioralna to oddziaływanie krótkoterminowe, które wymaga zwykle kilku lub kilkunastu spotkań z terapeutą. Zwykle jedna sesja trwa około godziny i odbywa się co tydzień. W trakcie CBT psychoterapeuci stosują zwykle różnorodne techniki takie jak:

  • przeformułowanie poznawcze, czyli zastępowanie dotychczasowych przekonań nowymi, które są bardziej funkcjonalne,
  • dialog sokratejski, definiowany jako umiejętne zadawanie pytań przez terapeutę, dzięki którym klient może samodzielnie zanalizować swoje błędy poznawcze,
  • ekspozycja, czyli celowe i planowe narażenie na obiekt lęku, na przykład pająka lub psa.

Wszystkie metody stosowane w trakcie CBT mają pomagać klientowi w zrozumieniu samego siebie, a także zmianie nastawienia i schematów poznawczych. Warto zaznaczyć, że w przypadku poważniejszych zaburzeń, konieczne może być połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym.

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej w swoim mieście, wpisz w wyszukiwarkę hasło „psychoterapia Warszawa” i zasięgnij porady specjalisty.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę