Teraz Czytasz
Psycholog czy psychiatra – do kogo i kiedy umówić się na wizytę?

Psycholog czy psychiatra – do kogo i kiedy umówić się na wizytę?

Pojęcia te często stosowane są zamiennie, oznaczają jednak dwie różne profesje. Warto poznać różnicę między nimi szczególnie wtedy, gdy rozważamy zgłoszenie się o pomoc z powodu trudności w życiu, które nie są spowodowane czynnikami somatycznymi a psychologicznymi. Kolejnym pojęciem, które również jest często zamiennie stosowane to psychoterapeuta. Artykuł ten wyjaśni czym zajmuje się psychiatra, psycholog a czym psychoterapeuta i pomoże wyjaśnić do kogo należy się zgłosić z konkretnym problemem.

Psycholog – czym się zajmuje i z jakimi problemami mogę się zgłosić?

Psycholog to osoba, która ukończyła psychologię na wyższej uczelni. To magister psychologii, który posiada w najogólniejszym rozumieniu wiedzę na temat ludzkich zachowań, motywacji oraz funkcjonowania ludzkiej psychiki. Psycholog posiada kompetencje do wykonywania testów psychologicznych i prowadzenia poradnictwa. Do psychologa można się zgłaszać z codziennymi problemami dotyczącymi relacji jakie tworzymy z innymi ludźmi, pogorszenia samopoczucia, obniżenia nastroju, bądź dylematów, których rozwikłanie przekracza nasze możliwości. Możemy zgłosić się również gdy chcemy wykonać testy diagnostyczne na przykład na dysleksję. Psycholog może zalecić konsultację u psychoterapeuty lub psychiatry.

Psychoterapeuta – czym się zajmuje i z jakimi problemami się zgłosić?

Psychoterapeuta to psycholog lub absolwent innego kierunku humanistycznego lub medycznego, który ukończył podyplomowe szkolenie dla psychoterapeutów. W Polsce trwa ono zazwyczaj 4 lata i prowadzone jest w jednym z nurtów : poznawczo- behawioralnym, humanistycznym, psychodynamicznym, psychoanalitycznym lub systemowym. O ile psycholog zajmuje się szeroko pojętym poradnictwem u psychoterapeuty można rozpocząć proces terapeutyczny mający na celu zmianę w funkcjonowaniu, która dla osoby zgłaszającej się po pomoc jest problematyczna. Aby zostać psychoterapeutą oprócz czteroletniego szkolenia należy doświadczyć własnej terapii, aby uchronić się przed przenoszeniem własnych problemów na pracę z osobą, która zgłasza trudność oraz poddawać swoją pracę własną superwizji czyli konsultacji się z bardziej doświadczonymi psychoterapeutami. Do psychoterapeuty zgłaszamy się z problemami depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń snu, zrachowaniami obsesyjno – kompulsywnymi itp.

Psychiatra – czym się zajmuje i z jakimi problemami się zgłosić?

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył specjalizację z psychiatrii. To co odróżnia psychiatrę od psychologa i psychoterapeuty to to, że może on przepisywać środki farmakologiczne. Do psychiatry zgłaszamy się z poważnymi zaburzeniami typu osobowości – depresją uniemożliwiającą poprawne funkcjonowanie, nerwicą, schizofrenią.

Czuję się inaczej niż zwykle. Mam wrażenie, że mój problem to problem natury psychologicznej. Do kogo się zgłosić?

Zarówno psycholog, psychoterapeuta jak i psychiatra mają odpowiednie kwalifikacje jak i obowiązek doprania odpowiedniej formy pomocy dla osoby zgłaszającej problem. Często zdarza się tak, że psycholog, kieruje do psychoterapeuty lub psychiatry bądź psychoterapeuta zaleca konsultację u psychiatry .Zdarza się tak, że psychiatra pracuje w porozumieniu z psychoterapeutą lub psychologiem i proces terapeutyczny wspomagany jest farmakologicznie. Stając przed wyborem specjalisty można pomóc sobie w wyborze odnosząc się do następujących kryteriów.

Psycholog – mój problem nie uniemożliwia mi prawidłowego funkcjonowania, ale jest trudnością, z którą nie mogę sobie poradzić. Trudność ta nie jest kwestią, która pojawia się cyklicznie.

Psychoterapeuta – mój problem przysparza mi w życiu znacznych trudności, znacznie obniża mój komfort funkcjonowania. Powraca do mnie co jakiś czas bądź trwa nieprzerwanie od dłuższego czasu.

Psychiatra – mój problem jest zauważalny przez innych oraz uniemożliwia mi funkcjonowanie w społeczeństwie. Zagraża życiu lub zdrowiu. Uniemożliwia zachowanie ciągłości relacji z innymi bądź utrzymaniu stałego zatrudnienia.

Niemniej w przypadku, gdy doskwiera nam problem można go skonsultować ze wszystkimi wymienionym specjalistami. Często zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie sprecyzować swojego problemu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała psycholog Sylwia Kopka z Warszawy, właścicielka firmy Sylwia Kopka Coaching&Psychoterapia
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę