Teraz Czytasz
Psycholog a psychoterapeuta – Jakie są różnice? Kiedy i do kogo pójść?

Psycholog a psychoterapeuta – Jakie są różnice? Kiedy i do kogo pójść?

Każdego dnia gonimy za pieniędzmi, karierą czy obowiązkami w domu. Przez zgiełk życia, nierzadko pojawiają się problemy, którym trudno sprostać. Kłopoty i sprawy kumulują się, bardzo często przybierając postać ogromnej trudności, z którą poradzenie sobie w pojedynkę czasem nie jest już możliwe. Dlatego, w takich sytuacjach zaleca się poszukanie pomocy u psychologa lub psychoterapeuty. Czym zajmują się te zawody i jakie są różnice? Kiedy warto udać się do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?

Psycholog i psychoterapeuta – różnice

To wcale nie jest tak, że psycholog i psychoterapeuta są pojęciami, które są tożsame. Psycholog może być psychoterapeutą, ale nie musi. To samo się tyczy psychoterapeuty – może on dodatkowo pełnić zawód psychologa, ale niekoniecznie.

Różna droga do zawodu

W Polsce, aby zostać psychologiem, należy podjąć się jednolitych magisterskich 5-letnich studiów, w trakcie których student zalicza kolejne przedmioty, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W trakcie tych pięciu lat obowiązkowe jest również odbycie praktyk zawodowych. Aby ukończyć studia, poza zdaniem wszystkimi egzaminów, należy również obronić pracę dyplomową, a także wykazać się wiedzą z zakresu psychologii.

Student w tracie swojej nauki, powinien dodatkowo obrać kierunek, którym zajmie się w trakcie swojej pracy zawodowej. Psychologia to nauka bardzo rozległa, obejmująca wiele specjalizacji, np. psychologię marketingu, kliniczną, dziecięcą czy pracy, dlatego konieczne jest wskazanie konkretnego jej zakresu. Ukierunkowanie daje możliwość absolwentowi psychologii udzielania pomocy psychologicznej z dziedziny, w której się wyspecjalizował.

Nieco inaczej rzecz wygląda, jeśli chodzi o psychoterapeutę. W naszym kraju ten zawód wciąż nie został uregulowany prawnie, dlatego też to określone jednostki naukowe wskazują samodzielnie ramy kształcenia. Aby zostać psychoterapeutą, trzeba wcześniej ukończyć studia o kierunku humanistycznym, społecznym lub medycznym. Następnie, należy wybrać konkretny nurt naukowy, który kursant powinien badać w trakcie nauki w określonej placówce, spełniającej warunki kształcenia European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. W późniejszym czasie, kandydat na psychoterapeutę powinien odbyć odpowiednie staże i wykazać się praktyką

Psycholog czy psychoterapeuta – dokąd się udać?

Choć, zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta zajmują się zdrowiem psychicznym pacjenta, to jednak w gestii tego pierwszego leży zdiagnozowanie problemu.  Na podstawie rozmów i odpowiednich technik, psycholog powinien określić zaburzenia i wskazać dalsze  możliwości leczenia u np. psychoterapeuty lub psychiatry. Do uprawnień psychologa należą m.in.  konsultacje społeczne, wsparcie, a także interwencja kryzysowa.

Psychoterapeuta z kolei, może od razu, pomóc pacjentowi zrozumieć istotę swojego zaburzenia, zauważać go i radzić sobie z nim. Psychoterapia skupia się na leczeniu. Najczęstsze problemy z którymi borykają się pacjenci gabinetów psychoterapeutycznych to: zaburzenia odżywiania, terapia, lęk, nerwowość i wybuchy złości czy uzależnienia. Chory poddany psychoterapii powinien, posługując się wskazanymi przez terapeutę technikami, potrafić zwalczać własne problemy.

Fakt, czy pacjent uda się do psychologa czy psychiatry zależy od pomocy, jakiej oczekuje od specjalisty. W Polsce, problemy natury psychicznej wciąż są bagatelizowane. Jednak, żadne zaburzenie nie może być lekceważone – odpowiednio wcześnie zauważone, zdiagnozowane i leczone – może być rozwiązaniem wielu kolejnych problemów.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę