Teraz Czytasz
Problemy ze snem – jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze snem – jak sobie z nimi radzić?

Zamykasz oczy. Przekręcasz się z boku na bok. Kolejne minuty płyną. Wstajesz, idziesz napić się wody. Wracasz do łóżka, próbujesz zasnąć, ale nie możesz. Myśli kłębią się w głowie. Gapisz się w sufit. Sen nadal nie przychodzi… Na pewno nie pierwsza bezsenna noc za Tobą. Szukasz sposobów, jak sobie radzić z bezsennością? Sprawdź nasze pomysły!

Bezsenna noc potrafi naprawdę zdezorganizować życie. Brak odpoczynku uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, powoduje rozkojarzenie, rozdrażnienie i ogólne rozbicie. Dodatkowo, jeśli ten stan się przedłuża, to można zauważyć spadek odporności, brak umiejętności koncentracji i logicznego myślenia. Osobom, które zmagają się z problemami ze snem, doskwierają także kłopoty z pamięcią. W skrajnych przypadkach brak nocnej regeneracji może prowadzić do śmierci. Dlatego warto zadbać o zachowanie odpowiedniej higieny snu i zawczasu przeciwdziałać bezsenności. Dowiedz się, jak to zrobić.

Prawidłowe nawyki przed snem

Najczęściej problemy ze snem wynikają z niewłaściwych nawyków. Jeśli zmagasz się z bezsennością i trudnościami w zasypianiu, warto zmienić wieczorny rytuał i:

  • codziennie wietrzyć sypialnię – świeże powietrze dotlenia mózg, uspokaja i koi nerwy, dzięki temu szybciej zaśniesz i nie będziesz się w nocy budzić,
  • spać w czystej pościeli – regularne pranie pościeli zapobiega rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy, co znacząco poprawia jakość Twojego snu,
  • wyłączyć elektronikę na 2 godziny przed snem – niebieskie światło zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Zamiast przeglądania telefonu lub oglądania telewizji wybierz czytanie książki,
  • zjeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed pójściem spać – mało treści pokarmowej w żołądku ułatwia regenerację organizmu,
  • zadbać o ciemność – ciemność sprzyja produkcji melatoniny. Zapewnią Ci ją np. opaski na oczy wykonane z jedwabiu. Naturalny materiał ma właściwości oddychające i redukujące stres, dzięki czemu znacząco ułatwia zasypianie. Jego gęsty splot idealnie izoluje przed światłem z zewnątrz, przez co może być używany nie tylko w domu, ale także w środkach komunikacji publicznej, jak np. samolot.

Wprowadzenie wieczornego rytuału przynosi same korzyści. Mózg człowieka bardzo lubi schematy i szybko się do nich przyzwyczaja. Po pewnym czasie wystarczy samo wykonanie tych czynności, aby zacząć odczuwać senność.

Naturalne sposoby na sen

Jeśli dbasz o zachowanie prawidłowej higieny snu, a mimo to zmagasz się z bezsennością, możesz sięgnąć po naturalne produkty ułatwiające zasypianie.

Jednym ze sprzymierzeńców snu jest eteryczny olejek lawendowy. Pomaga łagodzić napięcia, wspomaga działania relaksujące, uspokajające i przeciwstresowe. Olejek nie powoduje skutków ubocznych, więc może być stosowany nawet w sypialniach niemowląt. Aby poprawić jakość snu:

  • wymieszaj kilka kropel olejku z wodą i spryskaj pomieszczenie,
  • skrop maskotkę lub szmatkę i połóż koło łóżka,
  • weź kąpiel z kilkunastoma kroplami olejku eterycznego i połową szklanki soli Epsom.

Innym sposobem na poradzenie sobie z bezsennością jest regularna aktywność fizyczna. Zwłaszcza polecana jest joga. W Internecie znajduje się bardzo dużo filmików instruktażowych. Możesz także wybrać się na specjalistyczne warsztaty i nauczyć się określonych asan.

Ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające poprawiają krążenie i rozluźniają mięśnie. Dodatkowo wyciszają nerwy i obniżają ciśnienie krwi. Głębokie i spokojne oddechy dotleniają mózg i znacząco poprawiają humor. Wykonuj ćwiczenia codziennie, a bardzo szybko zauważysz różnicę.

Jeśli domowe sposoby na bezsenność nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a problemy ze snem doskwierają Ci coraz częściej, skontaktuj się z lekarzem. Przeprowadzi niezbędne badania i pomoże wyeliminować przyczynę bezsenności.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę