Teraz Czytasz
Probiotyki – w jakich problemach mogą pomóc niemowlętom?

Probiotyki – w jakich problemach mogą pomóc niemowlętom?

Probiotyki to produkty, po które bardzo często sięgamy podczas antybiotykoterapii. Coraz więcej rodziców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że probiotyki mogą pomagać podczas bardzo wielu innych dolegliwości, również u niemowlaków. Jakie dolegliwości się do nich zaliczają?

Zaparcie – jak pomagają probiotyki?

W pewnym wieku swojego życia nawet do 30% dzieci cierpi na zaparcia. Co ważne, w wielu przypadkach ciężko znaleźć przyczynę organiczną tej dolegliwości, dlatego uznaje się, że są to zaparcia czynnościowe.

Zaparcia często pojawiają się w momencie, w którym zmieniamy dietę dziecka – często dzieje się to, gdy zaczynamy wprowadzać do diety produkty stałe. Podobnie jest w momencie, gdy wprowadza się do diety mleko w proszku. Kolejnym przełomowym momentem może być okres od 2 do 4 roku życia dziecka, czyli czas, gdy uczy się ono korzystać z nocnika. Pojawia się również alergie, w tym na mleko matki, i one również mogą odpowiadać właśnie za problem z zaparciami u niemowląt. W tym przypadku rozwiązaniem może być unikanie spożywania nabiału przez matkę podczas karmienia piersią.

Często rozwiązaniem w przypadku zaparć, jest zadbanie o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu naszego dziecka – pamiętajmy, by zwiększyć udział w diecie śliwek i innych produktów, które są bogate w błonnik.

Najnowsze badania dowodzą jednak, że w wielu przypadkach za zaparcia może odpowiadać perystaltyka jelit, mikroflora jelitowa a konkretnie – problemy z nimi. W takim przypadku trzeba zadbać o ich prawidłowe działanie, a w tym pomogą nam właśnie suplementy probiotyczne, najlepiej zawierające szczepy bakterii Lactobacillus reuteri Protectis. Wpłyną one korzystanie nie tylko na samą mikroflorę jelitową, ale również na prawidłową perystaltykę jelit.

Biegunka – jak pomagają probiotyki?

Biegunki są niebezpieczniej zwłaszcza dla małych dzieci, a skrajnie właśnie dla niemowlaków. Wynika to z faktu, że to właśnie one najszybciej tracą wodę z organizmu, a do tego same nie mogą jej uzupełnić. Zawsze, gdy pojawi się biegunka u dziecka, które ma mniej, niż 6 miesięcy, rodzice powinni zdecydować się na konsultacje z lekarzem. Zgodnie z definicją WHO, o biegunce możemy mówić wtedy, gdy w ciągu dnia dziecko oddaje trzy rzadsze niż zwykle lub płynne stolce, lub gdy oddaje je częściej, niż zazwyczaj.

Infekcje wirusowe lub bakteryjne, infekcje żołądka – one potrafią często odpowiadać za biegunkę u niemowląt. Do tego, łączy się ona nie tylko z bólem brzucha, ale również z wymiotami, które jeszcze bardziej osłabiają organizm dziecka i sprawiają, że staje się on coraz bardziej ubogi w tak potrzebną wodę.

Głównym zagrożeniem, jakie pojawia się w trakcie biegunki, jest właśnie odwodnienie. Dziecko zaczyna słabnąć, oddaje bardziej żółty mocz, jednocześnie robiąc to coraz rzadziej. Pamiętajmy, że u człowieka dorosłego, nerki w takim przypadku zaczynają zagęszczać mocz, by razem z nim oddawać jak najmniej wody, jednak u dziecka nie są one jeszcze w pełni rozwinięte, podobnie jak ta funkcja!

Podczas biegunki kluczowe jest, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Nie stawiajmy jednak na soki czy kolorowe, słodkie napoje, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć jego stan. Herbatki czy woda będą tutaj odpowiednim rozwiązaniem. Gdy wróci apetyt, warto podawać często niewielkie ilości pokarmu. Podczas biegunki cierpi jednak również mikroflora jelitowa naszego dziecka, dlatego tak ważne jest również suplementacja probiotykami, zwłaszcza tymi, które zawierają szczep bakterii Lactobacillus reuteri Protectis.

Kolka niemowlęca – jak pomagają probiotyki?

Kolka u niemowląt to problem o tyle powszechny, co jednocześnie nieznany i niewyjaśniony. Nauka do tej pory nie zna powodów, które prowadzą do kolki, jednak najnowsze badania wskazują, że mogą być one związane z mikroflorą jelitową danego dziecka.

Badania wskazują, że problem kolki może być spowodowany zbyt dużą ilością niewłaściwych bakterii w organizmie dziecka, podczas gdy ich proporcje, względem bakterii korzystnych, zmienia się. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się właśnie suplementy probiotyczne, które dostarczą do organizmu dziecka więcej bakterii pożytecznych dla jego zdrowia – takie będą suplementy, które zawierają wspominany już wcześniej szczep bakterii Lactobacillus reuteri Protectis.

Same kolki najczęściej ustępują same, po kilku miesiącach, jednak nie powinniśmy bezczynnie czekać, aż to się stanie. Z jednej strony taki stan to olbrzymi dyskomfort dla naszego malucha, jednak w całej tej sytuacji nie można zapominać też o rodzicach. Budzenie się w nocy, częsty płacz, niemożność odpoczynku, to coś, co może towarzyszyć nam przez kilka pierwszych miesięcy życia z nowym członkiem naszej rodziny. Powiedzieć, że to nic przyjemne, to nie powiedzieć nic. Dlatego tak ważne jest, aby przeciwdziała kolce i starać się ją pokonać. Mogą za nią odpowiadać inne czynniki, w tym psychologiczne lub biologiczne, ale zawsze warto mieć na uwadze problem z mikroflorą jelitową – sama suplementacja odpowiednim probiotykiem korzystnie wpłynie również na inne funkcje dziecka, co sprawia, że tym bardziej warto się na nią zdecydować.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę