Poprzez odpowiedni ubiór wyrazić można nie tylko swój nastrój, ale także potraktować go jako element budowy własnego wizerunku. Jeśli masz trudności z odnalezieniem swojego personalnego stylu, poznaj podstawy, które umożliwią Ci nauczyć się jak prawidłowo dopasowywać strój do okazji. Przekonaj się jak ważną rolę odgrywa na co dzień Twój styl.
W porównaniu z modą damską, moda dla panów okazuje się nieco mniej skomplikowana. To zdecydowanie dobra wiadomość dla osób nie czujących się pewnie przy stylizacji stroju – warto jednak zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami, które ułatwią wybór stroju odpowiedniego do noszenia zarówno na co dzień, jak i na ważniejsze okazje.
Styl męski i jego różne odsłony
W zakresie stylizacji stroju się męski styl można podzielić na kilka podstawowych stylistyk, takich jak:
- casual,
- smart casual,
- formalny.
Każda z wymienionych stylistyk dedykowana jest na inną okazję. Poznaj ich cechy charakterystyczne i przekonaj się jak komponować stylizacje zgodne z wytycznymi każdej z nich.
Casual look – luźny styl męski
Styl casual, czyli codzienny i luźny styl męski, to opcja dla wszystkich panów ceniących sobie wygodę stroju. Stylizacje casual sprawdzają się na wyjście na spacer, załatwianie sprawunków, spotkanie ze znajomymi, wyjazd, a także do pracy – o ile oczywiście w danym biurze nie trzeba przestrzegać określonego dress codu.
Charakterystycznymi elementami stylu casual są przede wszystkim:
- jeansy,
- t-shirty i koszulki polo,
- sportowe obuwie, takie jak trampki czy sneakersy,
- skórzana kurtka lub jeansowa katana.
Warto pamiętać, że nawet jeśli preferuje się męski styl w mniej formalnej odsłonie, nadal można postawić na proste elementy wysokiej jakości. Nie zapominaj o schludnym wyglądzie, zadbanej fryzurze i wyprasowanych ubraniach, nawet na co dzień.
Smart casual – męski styl dla miłośników szyku
Smart casual to połączenie stylu codziennego z elegancją. Jest to stylistyka dedykowana dla panów chcących wyglądać szykownie i stylowo, ale bez konieczności rezygnacji z komfortu. Co powinno znaleźć się w garderobie utrzymanej w stylu smart casual? Będą to takie elementy jak:
- koszule w różnych kolorach,
- spodnie, przede wszystkim materiałowe chinosy i spodnie, które można zaprasować w kant, a także proste i klasyczne jeansy,
- wygodne marynarki sportowe (lub marynarki od garnituru),
- kardigany i swetry,
- eleganckie okrycia zewnętrzne, jak np. ponadczasowy dwurzędowy płaszcz lub kurtka,
- sznurowane obuwie w stylu derby, zapinane na klamry monki, mokasyny (idealne na wiosnę i lato) oraz sztyblety (do noszenia jesienią i zimą).
Elegancki look wymaga także odpowiednich dodatków, które uzupełnią całość stroju. Może być to zegarek, krawat oraz skórzana galanteria (aktówka, torba lub plecak).
Styl formalny – elegancki styl męski na ważne okazje
Po formalny elegancki styl męski sięga się przygotowując się do ważnych wydarzeń, takich jak przyjęcia, bankiety, wesela, wyjścia do teatru, a także sytuacje zawodowe: praca w biurze (gdy obowiązuje Cię dress code), rozmowa o pracę czy ważne spotkanie biznesowe. W tych sytuacjach nienaganna prezencja jest niezbędna, aby zakomunikować nasz stosunek do danego wydarzenia.
Aby stworzyć stylizację formalną w szafie musi znaleźć się:
- dobrze dopasowany do sylwetki garnitur, najlepiej w dwóch kolorach (np. czarnym i granatowym),
- koszule w jednolitych kolorach bieli lub jasnych pastelach)
- wysokiej jakości dodatki, czyli: skórzane obuwie, krawat (lub mucha), zegarek oraz pasek.
Jak odnaleźć swój styl?
Aby umieć prawidłowo dopasować styl męski do danej okazji, trzeba nauczyć się prawidłowego komponowania ubrań, a także postawić na wybór odpowiednich elementów, które znajdą się w Twojej szafie. Jeśli nie wiesz w jaki sposób poznać te tajniki, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego stylisty męskiego. Po tego typu usługi można udać się m.in. do Szkoły Męskiego Stylu.
Style coach (czyli stylista) pomoże w dobraniu ubrań, które idealnie podkreślą Twoją sylwetkę, maskując jej mankamenty i dobrze eksponując walory. Co ważne, ekspert z tego zakresu wie jak pomóc odkryć personalny styl, nie narzucając klientowi swojej wizji czy pomysłów, a wykorzystując swoją wiedzę do pomocnego doradztwa.