Panuje przekonanie, że im wino starsze, tym lepsze. Jednak czy jest tak w rzeczywistości?
Dobre wino powinno dojrzeć, aż będzie nadawało się do spożycia. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich win, ponieważ te najtańsze zwykle nadają się do spożycia tylko w ograniczonym terminie, od jednego roku do dwóch lat od wyprodukowania.
Wino potrzebuje od kilku tygodni do wielu lat, aby dojrzeć. W tym czasie ulega różnorodnym przemianom, które prowadzą do wyszukanych aromatów i smaków. Wtedy trunek nabiera szlachetnego charakteru, jest bardziej bogaty, pełniejszy, a początkowy smak winogron zaczyna przemieniać się w smak wina.
Wino z beczki drewnianej czy metalowej kadzi?
Wina leżakują najczęściej w specjalnych beczkach. Dzisiaj to zarówno beczki drewniane, głównie dębowe, ale również wino może leżakować w kadziach ze stali nierdzewnej, która potrafią całkowicie zablokować dopływ powietrza do wina, ale jednocześnie pozwalają na jego napowietrzanie przez specjalną regulację.
Białe czy czerwone wino z najlepszych winiarni najczęściej jest przechowywane w beczkach drewnianych ponieważ to również samo drewno ma wpływ na ostateczny smak i aromat wina, czego z kolei nie może zapewnić kadź nierdzewna.
Przechowywanie wina w domu
Leżakowanie wina w winiarni to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać też o tym, by przechowywać je odpowiednio również u siebie, w domu. Wino najlepiej umieścić w zaciemnionym pomieszczeniu, w miejscu, które nie jest nadmiernie wilgotne, dlatego powinno być ono wentylowane. Butelki powinny być przechowywane w pozycji leżącej, ponieważ wtedy korek jest cały czas wilgotny i tym samym szczelnie zamyka butelkę.
Optymalna temperatura dla przechowywania wina, zarówno wtedy, gdy jest to czerwone wino, jak i białe wino, to około 12 stopni Celsjusza. Gdy będzie ona zbyt wysoka, wtedy wino zacznie jeszcze szybciej dojrzewać, co przełoży się na jego szybsze zepsucie. Także temperatura zbyt niska, poniżej 7 stopni Celsjusza, nie jest zbyt dobra. Wtedy wino nie osiągnie odpowiedniego smaku i aromatu. Warto przy tym wskazać, że duże zagrożenie dla wina stanowią zmiany temperatur.