Teraz Czytasz
Po co ćwiczyć mięśnie Kegla?

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla?

Swoją potoczną nazwę mięśnie dna miednicy zawdzięczają amerykańskiemu ginekologowi Arnoldowi Keglowi. To właśnie on jako pierwszy opracował zestaw ćwiczeń, którego wykonywanie zalecał już bardzo młodym pacjentkom. Po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Jakich efektów można się spodziewać?

Co daje ćwiczenie mięśni Kegla?

Mięśnie Kegla działają na bardzo podobnej zasadzie, co przepona – podtrzymują narządy jamy brzusznej i ułatwiają kurczenie się zwieraczy. Duże obciążenia (pojawiające się na przykład w ciąży, podczas porodu, niektórych ćwiczeń fizycznych lub spowodowane nadwagą) powodują ich nadmierne rozciąganie i osłabianie. To z kolei może doprowadzić do stanu, w którym nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji, co jest źródłem takich problemów jak nietrzymanie moczu czy obniżanie się lub wypadanie pochwy, macicy lub pęcherza moczowego.

Tym, co wzmacnia mięśnie Kegla, są odpowiednie ćwiczenia poprawiające ich wytrzymałość i elastyczność. Dzięki temu są w stanie znosić większe obciążenia i szybciej się regenerować, jak również mocniej się kurczyć.
To wszystko sprawia, że regularne treningi przynoszą szereg korzyści, w szczególności zaś:

  • Utrzymanie narządów wewnętrznych w odpowiednim miejscu – z wiekiem mięśnie dna miednicy ulegają powolnemu rozciąganiu na skutek oddziaływania nań ciężaru narządów wewnętrznych, zwłaszcza macicy, pęcherza moczowego i jelit. Z czasem może to prowadzić do obniżania lub wypadania tych organów. Regularne ćwiczenia zapobiegają rozciąganiu się mięśni, dzięki czemu narządy pozostają tam, gdzie powinny się znajdować.
  • Zapobieganie problemowi nietrzymania moczu – dolegliwość ta może pojawić się u osób dojrzałych, niezależnie od płci. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla pozwalają jednak na zachowanie pełnej kontroli nad zwieraczami nawet w bardzo zaawansowanym wieku.
  • Mięśnie Kegla a poród – poród naturalny jest ogromnym wysiłkiem dla mięśni miednicy, wymagającym od nich ogromnego rozciągnięcia. Może to doprowadzić nawet do pęknięcia krocza w przypadku nie dość elastycznych mięśni Kegla. Ćwiczenia w ciąży pozwalają zapobiec temu problemowi, co również wpływa na szybki powrót do zdrowia po porodzie.
    Dodatkowo powrót do ćwiczeń już po dobie od narodzin dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu, czyli sytuacji, w której rozciągnięte mięśnie nie utrzymują zwieraczy w wystarczającym stopniu. Pozwala to także szybciej wrócić do pełnej sprawności seksualnej.
  • Lepsze doznania podczas stosunku – mocne i silne mięśnie dna miednicy sprawiają, że orgazmy stają się mocniejsze. Nic w tym dziwnego – za większość przyjemności zeń płynącej odpowiadają właśnie skurcze mięśni miednicy oraz znajdujących się w niej narządów. Dodatkowo oznacza to większą przyjemność dla partnerów podczas seksu z penetracją. Z kolei mężczyźni z wyćwiczonymi mięśniami Kegla mogą cieszyć się łatwiejszym osiąganiem i utrzymywaniem erekcji; rzadziej występuje u nich także przedwczesny wytrysk.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla?

Aby mięśnie się wzmocniły, konieczne są regularne treningi. Nie inaczej jest w przypadku mięśni Kegla – to, po jakim czasie efekty staną się wyczuwalne, zależy od systematyczności i prawidłowej techniki ćwiczeń.
Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć „na sucho”, zaciskając je w taki sam sposób, jak przy powstrzymywaniu strumienia moczu i rozluźniając, jak i z wykorzystaniem gadżetów takich jak jajeczka czy kulki waginalne lub analne (w przypadku mężczyzn). Wybierając tego rodzaju akcesoria, należy jednak pamiętać, by tzw. kulki gejszy dla początkujących były raczej większe i lżejsze niż te dla zaawansowanych – podobnie jak przy ćwiczeniu na siłowni, należy rozpoczynać od mniejszych obciążeń, by nie doprowadzić do bolesnych przykurczy i zwyczajnego „przetrenowania”.
Bogaty wybór kulek znajdziesz w n69.pl: https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla – fizjoterapia dla każdego

O ćwiczeniach mięśni Kegla najczęściej słyszy się w przypadku osób ciężarnych lub cierpiących na nietrzymanie moczu. Warto jednak, by wykonywała je każda osoba, niezależnie od wieku i płci. Stanowią bowiem nie tylko istotną profilaktykę problemów ze strony układu moczowo-płciowego – istotny jest także wpływ mięśni Kegla na kręgosłup (zdarza się, że ból dolnej części pleców związany jest właśnie ze złym stanem mięśni dna miednicy).
Zaletą ćwiczeń jest to, że możesz je wykonywać w każdej sytuacji, a w dodatku trening nic nie kosztuje – choć jeśli nie lubisz ćwiczyć „na sucho”, możesz wykorzystać w tym celu kulki i inne gadżety erotyczne od n69.pl – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz i jeszcze masz problemy z wyczuwaniem znajdujących się głęboko mięśni.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę