Teraz Czytasz
Pleśń na ścianach i meblach – jak się jej szybko pozbyć?

Pleśń na ścianach i meblach – jak się jej szybko pozbyć?

Pleśń jest częstym zjawiskiem występującym w domach i mieszkaniach. To duże zagrożenie dla zdrowia domowników, które najczęściej pojawia się na ścianach jesienią i zimą, niekiedy pod tapetami czy na meblach. Usunięcie pleśni jest bardzo pracochłonne i często kosztowne. Dlatego najlepszym postępowaniem jest zapobieganie. Dziś szczegółowo odpowiadamy na pytanie, jak zwalczyć wilgoć i pleśń w domu. Masz grzyb na ścianach? Dowiedz się, jakie są domowe sposoby na pleśń w domu.

Jak sprawdzić czy w domu jest pleśń? Pleśń lub grzyb nie muszą być widoczne. Mogą rozwijać się pod zabudową płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach zrewitalizowanej kamienicy lub są zamaskowane farbami lateksowymi. Widoczne czarne, białe lub kolorowe plamki na przegrodach budowlanych zawsze powinny nas niepokoić. Trzeba sobie powiedzieć wprost: to zjawisko groźne dla naszego zdrowia.

Grzyb na ścianach

Pleśń tworzy plamiste ogniska o brawie szarej, czarnej lub zielonej, które powstają na ścianach, ramach okien i konstrukcjach drewnianych. Grzyb pleśniowy nie atakuje konstrukcji, a jedynie porasta jej wierzchnią warstwę, nie jest zatem groźny i łatwo go usunąć. Pleśń tworzy się na długotrwale zawilgoconych powierzchniach, a jej rozwojowi szczególnie sprzyja ograniczona wentylacja pomieszczenia i zacienienie.

Natomiast grzyb budowlany tworzy watowate (składające się z mikro nitek) narośla na konstrukcjach. Grzyby wrastają w konstrukcję, co powoduje konieczność usunięcia fragmentu belek drewnianych lub muru celem wyeliminowania problemu. Są najgroźniejszą korozją biologiczną spotykaną w naszych domach. Oba związki są niebezpieczne, gdyż w sprzyjających warunkach szybko się namnażają, a usunięcie ich nie kończy się na zdrapaniu czy zmyciu. O ile nie zostaną zwalczone, znowu się pojawią.

Pleśń na ścianach i meblach

Główną przyczyną rozwoju pleśni na ścianie jest wilgoć, która często jest wynikiem nieprawidłowego działania wentylacji. Bardzo szczelne okna sprawiają, że opary nie znajdują ujścia, prowadząc do pojawiania się wilgoci, która daje warunki do rozwoju pleśni. Pleśń może się rozwijać także na przemarzniętych ścianach zewnętrznych, co poznamy po ciemnych nalotach w narożnikach i na krawędziach ścian.

Innym ważnym czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się pleśni jest przeciekanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zaniepokojenie domowników powinny wywołać nie tylko zawilgocenia występujące na linii przebiegu rur, ale także plamy wilgoci na ścianie, która przylega do łazienki. Najczęściej pojawiają się one na styku ściany z krawędzią wanny.

Czy pleśń w domu jest szkodliwa?

Pleśń wytwarza nieprzyjemny zapach unoszący się w domu. Grzyby pleśniowe oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy i skórę. Życie w takim pomieszczeniu jest szkodliwe zwłaszcza dla alergików. Pojawiają się bóle żołądka i głowy, katar, zapalenie zatok, drętwienie nóg i rąk, problemy z utrzymywaniem równowagi. Pleśń podrażnia oczy, powoduje wysypkę na skórze. Długofalowe powikłania to niewydolność nerek czy nawet niepłodność. Dodatkowo pleśń może stymulować powstawanie nowotworów.

Jak zapobiegać pleśni w domu?

Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby zapobiegać tworzeniu się pleśni w domu. Jednym z najprostszych jest usunięcie źródeł wilgoci w pomieszczeniach. W tym celu należy często wietrzyć dom lub mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na gruntowne osuszanie łazienki. Jeżeli jest to z różnych powodów utrudnione, warto zastosować osuszacze powietrza.

W czasie gotowania w kuchni lub kąpieli w łazience powstaje bardzo dużo pary wodnej (duży poziom wilgotności w pomieszczeniu), która może skutkować z jednej strony pojawieniem się wilgoci, a z drugiej sprzyjać rozwojowi grzybów, czyli pleśni. Gdy otwieranie drzwi zbyt słabo osusza pomieszczenia, trzeba zainstalować wentylatory. Powstawaniu pleśni sprzyjają również tłuste plamy. W łazience i piwnicy można włączyć żarówkę o niewielkiej mocy, gdyż pleśń wyjątkowo szybko rozwija się w ciemnościach.

Aby uniknąć pojawienia się pleśni nie tylko na ścianach, ale także na meblach, trzeba regularnie sprzątać i utrzymywać dom w nienagannym porządku. Należy zadbać, aby w domu wilgotność powietrza wynosiła poniżej pięćdziesięciu procent. Jeśli urządzamy wnętrza od podstaw, najlepiej zamiast położenia tapet pomalować ściany farbami, które są odporne na pleśń.

Jak zwalczyć wilgoć i pleśń w domu?

W tej walce najważniejsze jest ustalenie przyczyny pojawienia się pleśni. Jeśli problemem jest zbyt duża szczelność okien, należy zainstalować w nich nawiewniki lub wybrać te z mikrowentylacją. Kolejnym pomysłem jest zakup pochłaniacza wilgoci z wymiennymi wkładami.

Wykwity grzyba należy usunąć, a czasami zetrzeć wraz z tynkiem. Często w promieniu większym niż tylko w miejscach, w których grzyb się pojawił. Oczyszczoną powierzchnię należy następnie pomalować specjalnym środkiem grzybobójczym. Po takich zabiegach mieszkanie powinno zostać dobrze przewietrzone. Na uzupełniony tynk należy nałożyć farbę z zawartością substancji grzybobójczych lub właściwościami hydrofobowymi, ograniczającymi wchłanianie wilgoci.

Domowe sposoby na pleśń w domu

Jeżeli na ścianie pojawi się pleśń, możesz skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Pomóc nam może ocet, który należy wymieszać z wodą w proporcji pół szklanki wody na ćwierć szklanki octu, a mieszaniną spryskać zainfekowaną powierzchnię, odczekać kwadrans i zmyć środek. Domowe metody wymagają większego nakładu pracy oraz cierpliwości, ale stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla profesjonalnych środków grzybobójczych.

Bakteriobójczo działa także woda utleniona, która umożliwia usunięcie nieestetycznego nalotu ze ściany. Podobny efekt można uzyskać z pomocą roztworu wody z solą lub sodą. Coraz częściej stosuje się olejek z drzewa herbacianego. Po zmieszaniu tej substancji z wodą uzyskasz domowy środek na pleśń, który należy zostawić na ścianie na 2-3 doby, a następnie zmyć i osuszyć ścianę.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę