Teraz Czytasz
Pierwsze wszczepienie implantu słuchowego w krakowskim szpitalu

Pierwsze wszczepienie implantu słuchowego w krakowskim szpitalu

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera została przeprowadzona innowacyjna operacja obejmująca wszczepienie implantu ślimakowego u osoby dorosłej. Co ważne, krakowski szpital jest pierwszym i jedynym ośrodkiem zlokalizowanym na terenie Małopolski, który przeprowadza tego rodzaju innowacyjne procedury medyczne.

Dlaczego fakt dokonania tego rodzaju operacji wart jest odnotowania?

Nowoczesna metoda leczenia obejmująca wszczepienie implantu ślimakowego może i jest stosowana w przypadku osób dorosłych, które borykają się z częściową lub całkowitą głuchotą. Co ważne, zabieg tego rodzaju przynosi spektakularne efekty, które są odczuwane przez pacjentów niemal zaraz po przeprowadzeniu i zakończeniu operacji. Warto dodać, że leczenie obejmuje nie tylko samo wykonanie zabiegu, ale również późniejszą rehabilitację, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości danego pacjenta. W wielu wypadkach okres rehabilitacji może być w znacznym stopniu skrócony i wynosić może on od czterech do sześciu miesięcy. Tego rodzaju przyspieszone leczenie oraz dobre rokowanie dotyczy pacjentów z tak zwaną pamięcią słuchową.

Kim byli pierwsi pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Krakowie?

Operacje obejmujące wszczepienie implantu ślimakowego przeprowadzone zostały w dwóch pacjentów. Była to polska pacjentka z postępującym niedosłuchem oraz ukraiński żołnierz, który utracił słuch na skutek obrażeń poniesionych w trakcie działań wojennych.

Kto przeprowadził tego rodzaju zabiegi?

Procedurę polegającą na wszczepieniu implantów ślimakowych przeprowadził zespół lekarzy zatrudnionych w Specjalistycznym Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. W skład zespołu wchodził między innymi Piotr Łach, który pełni funkcję ordynatora Oddziału Otolaryngologii. Warto odnotować, że lekarz ten nie tylko przeprowadza i nadzoruje innowacyjne procedury medyczne na terenie oddziału szpitalnego, ale również służy pomocą pacjentom w ramach współpracy z Centrum Medycznym Promed w Krakowie. Pionierskie zabiegi przeprowadzane w Szpitalu Specjalistycznym były nadzorowane przez profesora Marcina Szymańskiego z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Lublinie.

Jak przebiegały wspominanie zabiegi?

Każda z operacji została wykonana z należytą starannością, a pacjenci zostali do zabiegu odpowiednio przygotowani. Zabiegi przeprowadzone u pacjentki i pacjenta trwały około dwóch godzin i przyniosły bardzo dobre rezultaty. Polegały one na wszczepieniu implantu, którego zadaniem jest pobudzanie nerwu słuchowego. Co ważne, operacje odbyły się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a podczas ich przeprowadzenia nie nastąpiły nieprzewidziane sytuacje i komplikacje. Z informacji przekazywanych przez upoważnionych do tego pracowników szpitala wynika, że pacjenci po okresie okołooperacyjnym mogli opuścić szpital i rozpocząć rehabilitację.

Czy zabiegi wszczepienia implantu ślimakowego wykonywane są w Polsce z dużą częstotliwością?

Procedury obejmujące przeprowadzanie wszczepienia implantu ślimakowego są przeprowadzane u około czterystu dorosłych pacjentów rocznie. Zabiegi wykonywane są w kilkunastu ośrodkach medycznych położonych na terenie kraju. Jeszcze do niedawna osoby borykające się z wadami słuchu zamieszkujące okolice Krakowa kierowane były do ośrodków znacznie oddalonych od swojego miejsca zamieszkania. Wraz z przeprowadzeniem pionierskiego zabiegu Szpital Specjalistyczny dołączył do elitarnego grona miejsc, w których wykonywane są tego rodzaju procedury medyczne.

Treść promowana cmpromed.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę