Teraz Czytasz
Peeling enzymatyczny czy mechaniczny? Co wybrać?

Peeling enzymatyczny czy mechaniczny? Co wybrać?

Peeling jest jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych, które pozwalają na oczyszczenie skóry z martwych komórek, usuwanie zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Najpowszechniej dostępne w drogeriach peelingi to enzymatyczny i mechaniczny. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jaki wybrać dla siebie?

Peeling enzymatyczny – co to jest?

Peeling enzymatyczny to rodzaj peelingu, który nie zawiera drobinek ścierających, lecz opiera się na działaniu enzymów, które rozpuszczają martwe komórki skóry. Enzymy te przyspieszają odnowę komórek skóry, poprawiają jej koloryt i ujednolicają jej strukturę. Najczęściej stosowane w peelingach enzymatycznych są enzymy roślinne takie jak bromelaina, papaina, ficyna czy aktynidyna. Peeling enzymatyczny jest łagodniejszy niż peeling mechaniczny i jest odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze. Może być stosowany na skórze twarzy, szyi i dekoltu, a jego regularne stosowanie może poprawić kondycję skóry, zwiększyć jej elastyczność i nawilżenie. Złuszczanie nie wymaga pocierania. Peeling nakłada się na oczyszczoną skórę i pozostawia na kilka-kilkanaście minut. Następnie zmywa się go letnią wodą i nakłada kosmetyki pielęgnacyjne np. serum, krem, olejek.

Peeling mechaniczny – czym jest?

Peeling mechaniczny działa na zasadzie mechanicznego ścierania martwych komórek naskórka przy użyciu drobinek, co jest bardziej intensywne niż w przypadku peelingu enzymatycznego. Dzięki temu skóra po zabiegu jest wyraźnie gładka i oczyszczona, ale może również ulegać podrażnieniom lub zaczerwienieniom, zwłaszcza jeśli jest to skóra wrażliwa. Drobinki ścierające mogą być syntetycznymi granulkami, ale także naturalnymi np. sproszkowane pestki owoców, zmielone łupiny orzecha czy ziarna kawy, sól, cukier, i inne. Peelingi z małymi ziarenkami ściernymi (drobnoziarniste) zazwyczaj przeznaczone są do twarz, a z większymi – gruboziarniste (np. peelingi cukrowe) używa się do ciała. Peeling mechaniczny jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają problemów z podrażnieniami skóry, a jednocześnie cenią sobie intensywność i szybki efekt działania peelingu. Nie jest polecany dla osób z cerą naczyniową i trądzikową z aktywnymi wykwitami zapalnymi. Peeling aplikuje się na zwilżoną skórę, po czym wykonuje delikatny masaż. Następnie spłukuje się produkt, myje skórę i nakłada kolejne etapy pielęgnacji.

Peeling enzymatyczny czy mechaniczny – czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze peelingu należy kierować się rodzajem skóry oraz indywidualnymi preferencjami. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, lepiej wybrać peeling enzymatyczny. Jeśli natomiast Twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, peeling mechaniczny będzie lepszym wyborem. Ważne jest również, aby nie przesadzać z częstotliwością wykonywania peelingu – raz na tydzień lub dwa razy w miesiącu to wystarczająca częstotliwość.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze peelingu jest stan skóry. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, zaczerwieniona lub uszkodzona, lepiej wstrzymać się z peelingu, aż do momentu, gdy skóra się zagoi. W przypadku skóry z trądzikiem, należy wybrać delikatniejszy peeling enzymatyczny, aby uniknąć podrażnień lub zaostrzenia stanu zapalnego.

Artykuł dostarczony przez partnera strony.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę