Teraz Czytasz
Nerwica natręctw – czym jest i jak się objawia

Nerwica natręctw – czym jest i jak się objawia

Nerwica natręctw (w skrócie OCD) to poważne zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. W skrajnych przypadkach może uniemożliwić choremu normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. 

Z artykułu dowiemy się:

 • Co to jest nerwica natręctw;
 • Czym się objawia obsesyjno-kompulsywne zaburzenie;
 • Kogo najczęściej dotyka nerwica natręctw;
 • Do czego może prowadzić nieleczona nerwica natręctw;
 • Jakie są przyczyny nerwicy natręctw;
 • Na czym polega leczenie OCD;
 • Czy nerwica natręctw może ustąpić sama.

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Czym jest zawiść i dlaczego nie warto poddawać się tej emocji? 

Czym jest nerwica natręctw?

W obecnych czasach dużym problemem pod względem zaburzeń psychicznych jest nerwica natręctwco to jest i z czego się bierze? OCD (skrót z ang. obsessive-compulsive disorder stosowany w psychologii) to zaburzenie lękowe mające bardzo złożone podłoże. Grupą szczególnie zagrożoną chorobą nerwicy natręctw są następujące osoby:

 • kobiety;
 • nastolatkowie oraz osoby młode wchodzące dopiero w dorosłe życie;
 • osoby z niską samooceną;
 • ludzie samotni;
 • osoby z niskim statusem socjoekonomicznym.

Charakterystyczne dla nerwicy natręctw są nieustannie powracające myśli, którym towarzyszy wzmożony lęk oraz specyficzne zachowania. Osoby dotknięte tego rodzaju zaburzeniem psychonerwicowym często powtarzają te same czynności. Może minąć mnóstwo czasu, zanim zostaną rozpoznane objawy nerwicy natręctw. Niekiedy choroba prowadzi do depresji lub autoagresji. Podjęcie leczenia umożliwia podniesienie komfortu życia pacjenta.

Jak objawia się nerwica natręctw?

Kiedy możemy podejrzewać, że dotknęła nas nerwica natręctw? Objawy mogące świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym to nawracające, natrętne myśli oraz wewnętrzny przymus wykonywania danej czynności. Mogą mieć także miejsce zaburzenia myślenia oraz słaba pamięć wzrokowa.

Nawracające myśli powodują lęk oraz niepokój. Chorzy niejednokrotnie zdają sobie sprawę z tego, że obsesje są jedynie wytworem ich umysłu. Mimo wszystko trudno im nad nimi zapanować. Kompulsje, czyli powtarzające się czynności, są odpowiedzią na pojawiający się, często irracjonalny lęk. W tabelce poniżej znajdziemy przykłady zachowania typowego dla osób cierpiących na nerwicę natręctw.

Nerwica natręctwobjawy Konkretne przykłady
Przesadne dbanie o higienę
 • częste mycie rąk,
 • branie prysznica wielokrotnie w ciągu dnia,
 • nadmierne dezynfekowanie przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu,
 • unikanie dużych zbiorowisk ludzi ze względu na obecność bakterii oraz wirusów.
Przesadne dbanie o porządek 
 • przecieranie kurzywielokrotnie w ciągu dnia,
 • ciągłe odkurzanie dywanów.
Pedantyzm
 • staranne układane książekjak od linijki,
 • ubrania układane w określony sposób,
 • nieustanne porządkownie biurka,
 • zachowana symetria podczas układania przedmiotów.
Częste sprawdzanie, czy dana czynność została wykonana
 • wyłączone żelazko,
 • zakręcony gaz,
 • opuszczone żaluzje,
 • zamknięty dom,
 • zakręcona woda w łazience.
Codzienne rytuały
 • postępowanie w ściśle określony sposób po przebudzeniu,
 • wybieranie tej samej drogi do pracy,
 • kupowanie tych samych produktów.

 

Jak objawia się nerwica natręctw?

Większość powyższych przykładów wydaje się być zupełnie normalna. Każdy z nas nie raz sprawdzał, czy wyłączył żelazko lub zamknął dom. Nie ma również nic złego w dbaniu o higienę oraz porządek. W przypadku osób chorych na nerwicę natręctw czynności te wymykają się spod kontroli. Zawsze powiązane są one z dużym lękiem oraz niepokojem. Ustępuje on dopiero po wykonaniu danej czynności.

Nerwica natręctwjakie są jej przyczyny?

Nerwica natręctw może mieć różne przyczyny. Uważana jest ona za chorobę cywilizacyjną. W dużym stopniu jest ona wynikiem wzrastającego tempa życia. Zarówno w prywatnie, jak i zawodowo, nakładane są na nas coraz większe obowiązki, którym trudno sprostać. Ogromne wymagania stawia nam pracodawca, rodzina oraz my sami. Chcemy być lepsi oraz posiadać więcej. Niejednokrotnie porównujemy się do innych i ich osiągnięć. Może to prowadzić do niskiej samooceny. Czujemy się wówczas niedowartościowani oraz niespełnieni. To wszystko sprzyja rozwojowi nerwicy natręctw.

Choroba często towarzyszy psychologicznym konfliktom pojawiającym się w życiu chorego w związku z codziennością w domu lub pracą. Zaburzenie mogą wywołać problemy, z którymi pacjent boryka się od dłuższego czasu i nie może się z nimi uporać. Lęk będący podstawą zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zmusza pacjenta do powtarzania określonych czynności. Bez wątpienia na rozwój choroby wpływa stres obecny w naszym codziennym życiu. Nie każdy potrafi sobie z nim radzić. Niekiedy nie potrafimy prosić o pomoc lub radę.

Jak leczyć nerwicę natręctw?

Gdy dotknie nas nerwica natręctw, leczenie jest konieczne. Objawy zaburzenia są niezmiernie dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie np. prowadzenie gospodarstwa domowego lub wykonywanie obowiązków związanych z pracą. Nerwica może prowadzić do niemal całkowitej izolacji chorego od społeczeństwa. Sprzyja to obniżeniu dobrego samopoczucia oraz rozwojowi depresji.

Aby móc podjąć leczenie nerwicy niezbędne jest wystawienie odpowiedniej diagnozy. Istotne jest rozróżnienie między zaburzeniem nerwicowym, a rzekomonerwicowym. Chorzy najczęściej podejmują się leczenia dopiero po latach samodzielnej walki z OCD. W tym czasie objawy się nasilają. Nerwica natręctw staje się przewlekła. Dochodzą kolejne kompulsje.

Leczenie natręctw polega przede wszystkim na rozpoznaniu choroby oraz podjęciu odpowiedniej terapii. Jeśli chorobie towarzyszy depresja, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne za pomocą antydepresantów. Aby psychoterapia przyniosła pożądane skutki, konieczna jest zmiana stylu życia. Zmniejszenie stresu oraz nabycie umiejętności radzenia sobie z problemami jest niezbędne podczas leczenia nerwicy natręctw.

Istotną rolę w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych odgrywa rodzina pacjenta. Osoby bliskie powinny być świadome choroby, z którą boryka się pacjent. Po zapoznaniu się ze specyfiką zaburzenia łatwiej będzie im zrozumieć osobę dotkniętą nerwicą natręctw oraz pomóc jej wyjść z choroby. W przypadku nerwicy anankastycznej zaleca się leczenie w oddziałach stacjonarnych. 

W leczeniu nerwicy stosowane są także leki z grupy SSRI (ang. Selective Serotonine Reuptake Inhibitor). Leki przeciwlękowe przynoszą zauważalną poprawę stanu zdrowia pacjenta po kilku tygodniach. Jednak leczenie powinno trwać kilka miesięcy, a nawet rok.

Czy nerwica natręctw może ustąpić sama?

U niektórych osób może nastąpić stopniowe wygasanie nerwicy natręctw. Najczęściej jest to możliwe w przypadku osób młodych. Pacjent czuje się wówczas zdrowy, jakby nigdy nie chorował. Niekoniecznie oznacza to, że wyzdrowiał. Może to być jedynie remisja, czyli okres charakteryzujący się brakiem objawów chorobowych.

U dorosłych pacjentów choroba przybiera przewlekłą formę. W niektórych przypadkach stopień nasilenia nerwicy natręctw stanowi zagrożenie dla życia chorego. Pojawia się depresja oraz myśli samobójcze. Pomoc ze strony rodziny może okazać się wówczas niewystarczająca. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest opieka pod okiem specjalistów, czyli hospitalizacja.

Faq

Kiedy możemy mówić o nerwicy natręctw?

Jeśli mamy podejrzenie nerwicy natręctw, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Przeprowadzi on odpowiedni wywiad i wystawi diagnozę. Zasadniczo możemy mówić o OCD w momencie, gdy powtarzane czynności utrudniają nam normalne funkcjonowanie w ciągu dnia i poświęcamy im więcej czasu niż godzinę dziennie.

Na czym polega terapia przy nerwicy natręctw?

W przypadku nerwicy natręctw stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na uczeniu się odpowiedniej reakcji na bodźce lękotwórcze oraz zaniechaniu wykonywania przymusowych czynności tj. układanie przedmiotów czy też ciągłe dezynfekowanie rąk. Pacjent uczy się, że lęk wycisza się także bez kompulsji.

Jaka metoda leczenia nerwicy natręctw jest lepszafarmakologiczna czy terapia?

W niektórych przypadkach nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. Wystarczy odpowiednia terapia poznawczo-behawioralna. W przypadku osób leczonych farmakologicznie wskazana jest jednoczesna terapia.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę