Teraz Czytasz
Na czym polega osuszanie budynku i kiedy je przeprowadzić?

Na czym polega osuszanie budynku i kiedy je przeprowadzić?

Kiedy w ścianach lub fundamentach zostanie zidentyfikowana wilgoć, należy jak najszybciej przeprowadzić proces osuszania. Wbrew pozorom nie jest to wcale szczególnie skomplikowany zabieg. Niemniej jednak powinien zostać przeprowadzony profesjonalnie, aby uniknąć konieczności jego powtarzania. Jak przeprowadza się osuszanie budynku i których jego fragmentów może dotyczyć?

Osuszanie budynku w walce z wilgocią kapilarną

Na wstępie warto wyjaśnić, w jakim celu wykonuje się osuszanie budynku. Otóż ma ono za zadanie zatrzymać wilgoć pochodzącą kapilarnie. Czym ona jest? Mowa o wodzie, która znajduje się w gruncie i stopniowo przenika do fundamentów, a później do ścian. Rzecz w tym, iż w każdej konstrukcji istnieją pewne mikroszczeliny. Woda jest w stanie przejść przez najmniejsze z nich, co ostatecznie prowadzi do degradacji konstrukcji. Jednak to nie jedyne zagrożenie, jakie niesie za sobą wilgoć w budynku. Przyczynia się ona również do rozwoju pleśni i grzyba. Te natomiast stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W wilgoci rozwijają się również bakterie i wirusy. Dlatego właśnie przeprowadza się osuszanie, które ma na celu osuszenie ścian, a także zatrzymanie podciągania wilgoci. Innymi słowy, odpowiednie techniki osuszania budynków nie tylko prowadzą do wysuszenia ścian, ale również zapobiegają pojawianiu się wilgoci w przyszłości.

Jak przeprowadzić osuszanie budynku?

W celu pozbycia się wilgoci z budynku należy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę. Tego typu fachowcy posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, umożliwiającą podjęcie skutecznych działań. Na początku specjaliści oceniają sytuację, co pozwala im dobrać odpowiednią metodę osuszania. Czasami wystarczy zastosować iniekcję chemiczną. Mowa o wprowadzeniu w szczeliny specjalistycznych środków, które w kontakcie z wodą pęcznieją, zatykając tym samym szczeliny. Metoda ta powstrzymuje podciąganie kapilarne, jednak tylko na pewien czas. Po upływie okresu skuteczności konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Natomiast w celu pozbycia się problemu wilgoci raz na zawsze należy przeprowadzić osuszanie budynku metodą cięcia. W tym przypadku profesjonaliści zaczynają zabieg od dobrania odpowiedniego sprzętu. W przypadku fundamentów będzie to zwykle piła wzmacniania diamentami. Natomiast jeśli chodzi o ściany, zwykle wystarczy piła łańcuchowa. Jej zadaniem jest wykonanie dokładnego cięcia w poziomie. Następnie wykorzystuje się płytę izolacyjną, poprzez umieszczenie jej w wykonanej szczelinie. Płyta pozostaje w konstrukcji aż do końca okresu użytkowania budynku, skutecznie powstrzymując podciąganie kapilarne. Kolejne etapy mają charakter wykończeniowy. Płyta nigdy nie jest umieszczona równo ze ścianą. Nieco z niej wystaje, co jest naturalne, jednak należy ją przyciąć do grubości tynku. Później pozostaje już tylko położyć odpowiedniej grubości warstwę tynku i osuszanie budynku można uznać za zakończone. Zalecamy zlecanie tego typu prac sprawdzonym profesjonalistom, aby uniknąć zbędnych kłopotów na którymkolwiek etapie realizacji zlecenia.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę