Teraz Czytasz
Na czym polega blefaroplastyka powiek? Rozmowa z ekspertem!

Na czym polega blefaroplastyka powiek? Rozmowa z ekspertem!

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, to zabieg pozwalający usunąć oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Blefaroplastyka potrafi czynić cuda, bo “otwarta” powieka zmazuje z twarzy zmęczenie i odmładza ją o dobrych kilka lat! O blefaroplastykę zapytaliśmy eksperta Kliniki Melitus w Warszawie, chirurga plastycznego, dr n. med. Jarosława Zielińskiego.

Blefaroplastyka – najważniejsze informacje

  1. Blefaroplastyka – korekta wiotkiej skóry powiek
  2. Rodzaj zabiegu – zabieg chirurgiczny
  3. Miejsce wykonania zabiegu – sala zabiegowa
  4. Znieczulenie – miejscowe
  5. Czas trwania zabiegu – do 2 godzin
  6. Efekty – redukcja wiotkiej skóry, odmłodzony wygląd twarzy, usunięcie sińców pod oczami, poprawienie pola widzenia
  7. Cena – ok. 4500 zł – 6000 zł

Co to jest blefaroplastyka i w czym może pomóc?

Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej. Wraz z upływem czasu powieki zaczynają gromadzić tkankę tłuszczową, rozciągać się i opadać. Zmienia się napięcie mięśni i powięzi, które słabnąc, nie są w stanie utrzymać na odpowiednim miejscu ciążącej skóry. W efekcie pojawia się problem opadających, wiotkich powiek, które nadają twarzy zmęczonego wyrazu i kilku dodatkowych lat – mówi dr n. med. Jarosław Zieliński z Kliniki Melitus w Warszawie, gdzie blefaroplastykę wykonuje się na co dzień.

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który pozwala pozbyć się nadmiaru skóry powiek górnych, w tym również przesłaniającego oko fałdu, powstałego wskutek osłabienia pracy mięśni. Blefaroplastyka to także sposób, aby skorygować wygląd powiek dolnych, przy których nagromadzona skóra sprzyja powstawaniu zmarszczek i worków pod oczami.

Chociaż blefaroplastyka przynosi spektakularne rezultaty, potrafi “otworzyć” oko, odświeżyć spojrzenie, usunąć “worki” i wyraźnie odmłodzić twarz, nie jest w stanie zniwelować wszystkich oznak starzenia się skóry wokół oczu. Blefaroplastyka nie ma wpływu na zmarszczki mimiczne powstające w kącikach oczu (kurze łapki), przebarwienia pod oczami ani opadające brwi – podkreśla chirurg z warszawskiej kliniki. Jeśli obok wiotkiej skóry powiek pojawiają się i inne mankamenty, najczęściej proponuje się również inne, dodatkowe rozwiązania – iniekcję botuliny lub kwasu hialuronowego, laseroterapię, termolifting – w zależności od pacjenta, jego problemów i oczekiwań, dotyczących zarówno samego zabiegu, jak i jego efektów.

Na czym polega blefaroplastyka powiek?

Przebieg zabiegu uzależniony jest od nasilenia i charakteru zmian. O ile nie doszło do blefaroptozy, czyli najprościej mówiąc zaniku lub osłabienia mięśnia dźwigacza odpowiedzialnego za utrzymanie powieki, procedura jest relatywnie prosta i realizowana w ramach “małej chirurgii”.

Blefaroplastyka powiek górnych polega na nacięciu powieki w naturalnie biegnących liniach bruzd lub zmarszczek, usunięciu nadmiaru skóry, a niekiedy także fragmentu mięśnia okrężnego (w celu zwiększenia jego napięcia), redukcji tkanki tłuszczowej, a na koniec założeniu szwów.

Przebieg blefaroplastyki powiek dolnych jest bardzo podobny. Zabieg rozpoczyna się od poprowadzenia nacięcia w miejscu jak najmniej widocznym, to jest poniżej brzegu dolnej powieki, następnie usunięcia tkanki tłuszczowej i części znajdującego się pod nią mięśnia. Na koniec zakładane są cienkie szwy. Istnieje możliwość, aby przy plastyce powiek dolnych przeprowadzić dodatkowo lipotransfer, czyli przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej. W takich sytuacjach tłuszcz pobrany w trakcie blefaroplastyki rozprowadza się wzdłuż kostnego brzegu oczodołu, co skutkuje wygładzeniem powierzchni pomiędzy policzkiem a dolną powieką. Pozwala to usunąć worki pod oczami i delikatnie zliftingować skórę, a jednocześnie zadziałać na nią stymulująco. Autologiczny tłuszcz – wyjaśnia dr Jarosław Zieliński – jest bogatym źródłem wartościowych komórek tłuszczowych oraz komórek macierzystych, których przeszczep przyczynia się do naturalnego zagęszczenia skóry, poprawienia jej wyglądu i ogólnej kondycji.

Blefaroplastyka przed i po – jakie są zalecenia?

WSKAZANIA

Wskazaniem do blefaroplastyki jest wiotkość skóry powiek, wiszący fałd skóry, ograniczający pole widzenia oraz nawracający problem obrzęku i opuchnięć (tzw. puffy eyes). W Klinice Melitus blefaroplastykę przeprowadza się u pacjentów w różnym wieku  – mówi dr Zieliński – zarówno u osób 30-, 40-letnich, jak i w wieku 50+, zresztą ta grupa jest najliczniejsza.

KWALIFIKACJA

Skierowanie na zabieg może wydać lekarz różnej specjalności – dermatolog, okulista. Jednak najlepiej, aby blefaroplastykę wykonał chirurg plastyczny, który doskonale zna budowę anatomiczną twarzy i posiada wiedzę techniczną, dotyczącą procedury zabiegowej, dzięki czemu potrafi precyzyjnie oszacować jej efekty – a więc zaproponować pacjentowi takie rozwiązanie, które będzie adekwatne do jego potrzeb. Kwalifikacja do blefaroplastyki odbywa się podczas konsultacji, w trakcie której pacjent przedstawia kilka podstawowych wyników badań krwi, a lekarz upewnia się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu (są nimi choroby układu krążenia, choroby tarczycy, cukrzyca, uczulenia, infekcje, ciąża i in.).

ZALECENIA PRZED i PO

Do blefaroplastyki nie trzeba się specjalnie przygotowywać, aczkolwiek ważne jest, aby na siedem dni przed zabiegiem nie brać aspiryny ani żadnych innych leków, mogących zaburzać krzepliwość krwi. Wskazane jest za to przyjmowanie arniki, która może zmniejszyć siniaki i opuchliznę po zabiegu. Nieco więcej zaleceń dotyczy właśnie okresu po wykonaniu blefaroplastyki. Są to reglamentacje, dotyczące korzystania z basenu, sauny, solarium i słońca – wylicza chirurg z warszawskiej kliniki. Przez pierwsze tygodnie warto chronić się przed promieniowaniem UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne. Ponadto po wykonanej blefaroplastyce zaleca się zrezygnowanie z soczewek, prowadzenie przez kilka dni oszczędzającego trybu życia, unikanie wysiłku fizycznego, alkoholu i używek, a także stresu. Ponieważ okolice oczu są miejscem bardzo wrażliwym, nawet newralgicznym, każda, najmniejsza chociażby procedura może łatwo zostawić ślad w postaci sińców i obrzęku. To dlatego tak ważne jest, aby po chirurgicznej plastyce powiek stosować zimne kompresy, aplikować przepisane przez lekarza krople i “sztuczne łzy” oraz przestrzegać wszelkich pozostałych wskazówek.

Jak wygląda się bezpośrednio po zabiegu i kiedy widać efekty blefaroplastyki?

Szwy noszone przez 5-7 dni po zabiegu umieszczone są w naturalnych zgięciach skóry, dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne. Podobnie, jak blizny po cięciach, które nawet początkowo trudno dostrzec. Regeneracja skóry po interwencji chirurgicznej zajmuje przeważnie tydzień. Po tym czasie zaczyna być zauważalna wyraźna poprawa, a zmiana wyglądu pacjenta jest bardzo korzystna. Oko “otwiera się”, spojrzenie nabiera świeżości, a wyraz twarzy traci zmęczony wyraz, młodnieje i staje się znacznie bardziej atrakcyjny. Dobrze wykonana blefaroplastyka nie zmienia wyglądu twarzy, tak jak bywa to czasem po klasycznym liftingu. Zresztą o efektywności blefaroplastyki najlepiej świadczy liczba przeprowadzanych zabiegów – a ta jest z roku na rok coraz wyższa. Plastyka powiek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że przynosi satysfakcjonującą metamorfozę, odmłodzenie i poprawę jakości życia. To bardzo dobry zabieg dla kobiet, ale również dla mężczyzn – wyjaśnia dr Jarosław Zieliński.

Ile kosztuje blefaroplastyka? Czy można liczyć na refundację?

Chociaż problem wiotkich, opadających, ciężkich powiek, które utrudniają codzienne funkcjonowanie jest nie tylko problemem estetycznym, ale i medycznym, blefaroplastyka, która pozwala go pokonać rzadko jest refundowana. W ramach NFZ blefaroplastykę przeprowadza się ze ściśle określonych wskazań, najczęściej dotyczących blefaroptozy i związanymi z nią zaburzeniem widzenia lub nawracającym zapaleniem spojówek. Refundacja nie obejmuje więc zabiegów przeprowadzanych wyłącznie w celu korzyści estetycznych, choć przecież w praktyce defekt wiotkich powiek najczęściej ma charakter złożony – medyczno-estetyczny. Trudność w uzyskaniu refundacji blefaroplastyki oraz niedostępność zabiegu w ośrodkach państwowych sprawia, że wielu pacjentów decyduje się skorzystać ze świadczeń komercyjnych. Cena blefaroplastyki w prywatnych klinikach dyktowana jest przez rynek, a także doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg. Cena blefaroplastyki w Warszawie to około 4,5-6 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zabiegu ustalany jest zwykle indywidualnie, ponieważ przede wszystkim wpływa na niego rodzaj zmian w obrębie powieki.

Dokładniejsze informacje na temat ceny blefaroplastyki uzyskaj, kontaktując się z pracownikami Kliniki Melitus w Warszawie: https://klinikamelitus.pl/kontakt/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę