Niestety, nie każdy może cieszyć się z posiadania ogrodu. Własny skrawek ziemi – szczególnie w miastach – należy do luksusów, za które trzeba słono zapłacić. Duża część z nas zamieszkuje mieszkania będące częścią większych, często wielopiętrowych budynków.
Na szczęście dla tych, dla których oczko wodne w ogrodzie jest nieosiągalne, wiele mieszkań w budynkach wielorodzinnych wyposażonych jest w taras lub balkon. Kolejną dobrą wiadomością jest ta, że nawet na tak ograniczonej powierzchni możemy pokusić się o stworzenie wodnego kącika – małej, szumiącej oazy, przy której znajdziemy spokój i odprężenie.
Jak się za to zabrać? Przede wszystkim musimy przeanalizować parametry techniczne wybranego miejsca. W przypadku balkonu lub tarasu wielkość zbiornika, jaki możemy zastosować ograniczona jest nie tylko dostępną powierzchnią. Niezwykle ważnym kryterium jest nośność tego elementu. Chcąc zbudować mini oczko wodne o pojemności 100 l musimy pamiętać, że w zależności od użytego materiału na zbiornik, ilości wody oraz dodatkowych elementów ukończona całość może ważyć nawet ponad 150 kg.
Jeśli stworzymy do tego miejsce odpoczynku dla kilku osób, obciążenie bez problemu przekroczy barierę kilkuset kilogramów. Dlatego też, aby upewnić się, jak duży zbiornik możemy postawić, najlepiej zaglądnijmy do projektu architektonicznego lub skontaktujmy się z właścicielem lub administratorem budynku. Jeśli okaże się jednak, że nasze plany są zbyt ambitne – nic straconego! Piękny efekt można uzyskać również z wykorzystaniem o wiele mniejszych, a zatem lżejszych, zbiorników. W takich małych zbiornikach nie będziemy mogli, co prawda, hodować ryb, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by obsadzić je różnymi pięknymi gatunkami wodnych roślin.
Jako zbiornik wodny służyć może wiele elementów dekoracyjnych. Oczywistym wyborem jest szklane naczynie, takie jak akwarium, duży wazon lub słój. Przewagą tego typu pojemników jest możliwość obserwacji tego, co się dzieje pod wodą. Często tzw. szkiełka obsadzane są roślinami rosnącymi pod wodą, np. moczarką. Dzięki temu nie tylko pomagają oczyszczać wodę, ale i stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Jednak nie tylko szklane przedmioty mogą służyć za zbiornik na wodę. W tym celu doskonale sprawdzają się duże, ceramiczne doniczki lub misy, które same w sobie są już niezwykle ozdobne. Dodając do tego posadzone w wodzie lub obok donicy rośliny możemy stworzyć na naszym balkonie mini ogródek. Jedynym, co nas ogranicza tak naprawdę jest tylko nasza wyobraźnia! Nawet nieszczelne, stare donice można odnowić, wyłożyć od środka grubą folią, tworząc w ten sposób zaczątek małego oczka.
Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie ustawienie przyszłego zbiornika. W niewielkich, kilkulitrowych pojemnikach woda potrafi się bardzo szybko nagrzewać, osiągając nawet ponad 40ºC. W wodzie o takiej temperaturze nie będzie chciała rosnąć żadna roślina. Dlatego też należy postawić nasze mini oczko w takim miejscu, aby w najcieplejszym momencie dnia nie padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne. Wielką przewagę nad innymi naczyniami mają tutaj te, wykonane z nieemaliowanej ceramiki i terakoty. Dlaczego? Dlatego, że potrafią same się schłodzić! Woda przeciska się powoli przez pory w naczyniu i pokrywa jego powierzchnię. Następnie odparowuje, a parowanie zużywa energię. Dzięki temu donica lub misa skutecznie obniża swoją temperaturę.
W budowaniu mini oczka wodnego warto skorzystać także z różnych akcesoriów, które podniosą jego walory estetyczne. Na pewno warto zainwestować w mini fontannę, która wymusi ruch wody. W handlu dostępne są fontanny zasilane energią elektryczną z sieci, a także takie, które do pracy wymagają jedynie energii słonecznej. Te drugie mają tę przewagę, że niwelują konieczność umieszczenia naszego oczka w pobliżu źródła prądu.
Doskonałym pomysłem jest także oświetlenie do oczka wodnego. Zastosowanie niedużych lamp wykonanych w technologii LED pozwala podkreślić wybrane elementy aranżacji i dodaje uroku po zachodzie słońca. Energooszczędne oświetlenie nie pobiera dużych ilości prądu, a jeśli zdecydujemy się na lampki zasilane energią słoneczną, rachunki za prąd przestaną zupełnie nas obchodzić. A jeśli chcemy stworzyć spektakularne widowisko, skorzystajmy z zamgławiacza. To niewielkie urządzenie tworzy gęstą mgiełkę za pomocą ultradźwięków, która unosi się nad powierzchnią wody tworząc niesamowity efekt, a dodatkowo schładzając i nawilżając powietrze,
Jak widzimy, żeby móc cieszyć się oczkiem wodnym nie potrzebujemy wielkiego ogrodu. Wystarczy odrobina miejsca, trochę chęci, szczypta pomysłowości, krzta wyobraźni i puste naczynie, dzięki którym możemy zaprojektować i stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie ozdobą i centrum strefy relaksu w tym szalonym świecie.
Wszystko do oczka wodnego można kupić w sklepie internetowym Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne
Artykuł sponsorowany.