Teraz Czytasz
Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

Leczenie niepłodności pozwala na zajście w ciążę pomimo wielu nieudanych prób. Metoda leczenia niepłodności powinna być indywidualnie dobrana do kobiety i mężczyzny. W poczęciu może pomóc klinika leczenia niepłodności, w której specjaliści na podstawie diagnozy dobiorą najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Kiedy należy diagnozować niepłodność?

Niepłodność to stan, kiedy nie dochodzi do zapłodnienia, mimo że para, starając się o dziecko, nie stosowała antykoncepcji przez ostatnie 12 miesięcy regularnego współżycia. Aby sprawdzić niepłodność, należy wykonać badania przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz badania immunologiczne. Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn różnią się między sobą, dlatego przed przystąpieniem do kolejnych kroków trzeba wykonać dokładną diagnostykę. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest klinika leczenia niepłodności, która przeprowadzi odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Podstawowe metody leczenia niepłodności

U kobiet leczenie niepłodności przebiega inaczej niż u mężczyzn. Do podstawowych metod, które służą do diagnozy, należą:

  • monitorowanie cyklu – pomaga w określeniu najdogodniejszego momentu na zajście w ciążę. Podczas monitoringu cyklu ocenia się budowę jajników, aby móc wykluczyć nieprawidłowości;
  • stymulacja owulacji – polega na zastosowaniu leków, które mają na celu stymulację jajeczkowania. U kobiet z regularnymi cyklami może ona pomnożyć ilość dojrzałych pęcherzyków Graafa, które zwiększają szansę na poczęcie dziecka;
  • inseminacja domaciczna – polega na podaniu bezpośrednio do macicy odpowiednio przygotowanego nasienia.

Zaawansowane metody leczenia niepłodności

W przypadku leczenia niepłodności często skuteczne okazują się zaawansowane metody. Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro jest jedną z nich. Do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety. Od kobiety pobiera się komórkę jajową, mężczyzna oddaje nasienie. Materiał pobrany od kobiety jest umieszczany w inkubatorze na kilkanaście godzin. Następnie w tym samym miejscu umieszcza się pobrane wcześniej nasienie. Proces łączenia komórek trwa 8–20 godzin, a po tym czasie można stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Po kilku dniach umieszcza się zapłodniony zarodek (lub kilka zarodków) w macicy kobiety, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia i potwierdzenia ciąży lub jej braku.

W celu ochrony płodności niektóre kobiety decydują się na zamrożenie komórek jajowych, umożliwiające wykorzystanie ich w przyszłości. Kobiety w określonym wieku mogą również oddać swoje komórki jajowe parom, które bezskutecznie starają się o poczęcie. To rozwiązanie stosuje się, jeśli niepłodność jest spowodowana czynnikiem żeńskim lub zabieg in vitro z użyciem własnych komórek jest nieskuteczny. Komórki jajowe pochodzące od dawczyni mogą zostać wykorzystywane w metodzie in vitro i zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę