Malowanie płytek łazienkowych nie musi być prostą czynnością. W niektórych przypadkach takie prace aranżacyjne warto pozostawić profesjonalistom. Domownicy mają różne potrzeby. W przypadku łazienek kluczem do sukcesu jest to, aby zadbać o ich wysoki poziom estetyki, elegancję oraz wytrzymałość płytek na uszkodzenia i zaplamienia. Potrzebne będą nam do tego wysokiej jakości farby do malowania płytek znajdujących się w łazienkach. Alternatywą może być żywica. Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jak w praktyce wygląda malowanie płytek łazienkowych i jakie farby należy rozważyć w pierwszej kolejności.
Malowanie płytek łazienkowych – w jaką farbę powinniśmy zainwestować?
Rodzajów farb do malowania płytek łazienkowych jest dość dużo, więc nie powinniśmy napotkać w tym zakresie na jakiekolwiek ograniczenia. Wymarzone wnętrze możemy stworzyć nawet w ciągu jednego dnia czy też weekendu. Oczywiście nie obejdzie się bez podstawowych zakupów, dlatego udajmy się do sklepu budowlanego i zakupmy odpowiednie produkty oraz akcesoria. Może nas to kosztować nawet kilkaset złotych.
Do wyboru mamy przede wszystkim:
- farby do malowania płytek ściennych,
- farby do malowania płytek podłogowych.
Zatroszczymy się o to, aby były to produkty nowoczesne, bardzo dokładnie sprawdzone, o właściwym składzie i zapewniające płytkom doskonałą barierę ochronną. Kluczowe jest dopasowanie farby do posiadanych płytek. Osoby mniej doświadczone mogą się na tym po prostu nie znać, dlatego w dowolnym momencie możemy sięgnąć po poradę ze strony specjalisty.
Najmniej problemów będziemy mieć z otynkowanymi ścianami, ponieważ farba przedostanie się w nich do każdej szczeliny. W przypadku płytek ceramicznych możemy mieć niemałe trudności, gdyż jest to powierzchnia gładka i zwarta. „Zwykłe” farby mogą się jej nie trzymać. W związku z tym zainwestujmy w farbę do malowania:
- glazury,
- terakoty,
- gresu,
- ceramiki,
- marmuru,
- porcelany.
Mamy pod tym kątem pełną swobodę wyboru, a nasze płytki łazienkowe będą odpowiednio pomalowane. Wybierane farby muszą się charakteryzować doskonałą przyczepnością do podłoża oraz podwyższoną odpornością na regularny kontakt z wodą i wilgocią. Nie zapomnijmy również o tym, że takie płytki będą miały styczność z rozmaitymi detergentami. Takiej kwestii nie możemy pominąć w swoich rozważaniach i analizach. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu dekoracyjnego powinniśmy wybrać farby połyskujące. Zazwyczaj za jedną puszkę farby o pojemności 0,75 l zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Jest to zależne od producenta farby.
Malowanie płytek łazienkowych – jaką rolę pełni żywica?
Jak już zostało wspomniane przy malowaniu płytek łazienkowych bardzo ważną rolę może odgrywać żywica. Warto szukać tego elementu w kupowanych farbach, a domownikom niezwykle się to opłaci. Żywica jest specjalnym rodzajem farby w wersji dwuskładnikowej (poza żywicą mamy styczność z emulsją). Cechuje się doskonałymi parametrami, dlatego jest tak chętnie wybierana przez osoby, które chcą nieco zmienić swoje wnętrza i nadać im charakteru oraz niepowtarzalnego klimatu. Żywicę możemy nakładać praktycznie na każdą powierzchnię, niezależnie od tego, czy w danym momencie pracujemy przy podłodze, czy też przy ścianach. Co najważniejsze możemy się zdecydować na jej różne kolory, a najpopularniejsze to:
- biały,
- czarny,
- beż,
- o wyglądzie betonu.
Powierzchnia może być wykończona na połysk lub też mat. Wiele zależy od naszych preferencji. Przeanalizujmy wraz z rodziną, jakie efekty chcemy osiągnąć w konkretnych pomieszczeniach, a następnie zabierzmy się za malowanie płytek łazienkowych. Wykorzystanie żywicy znacznie skróci czas malowania. Do wyboru mamy żywice syntetyczne (szczelna i przylegająca do powierzchni powłoka) oraz epoksydowe (trwała, twarda i odporna na detergenty oraz uszkodzenia mechaniczne powłoka). Warto przyjrzeć się z bliska produktom z atestem PZH. Na szczęście nie powinniśmy mieć większych problemów z ich zakupem, choć może nas to kosztować nieco więcej pieniędzy.
Malowanie płytek łazienkowych – jak się za to zabrać?
Osoby zabierające się za malowanie płytek łazienkowych muszą mieć pełną świadomość tego, że do wspomnianej czynności trzeba się udanie przygotować. Nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym sklepie budowlanym. Najpierw wybierzmy optymalną farbę do malowania płytek, które mamy w łazienkach. Oprócz tego zakupmy następujące elementy:
- wałek gąbkowy,
- mały pędzel,
- wiertarkę z mieszadłem,
- akryl,
- folię i taśmę malarską,
- wkrętarkę,
- kuwetę,
- aceton.
Takich produktów jest dość dużo, więc musimy się przygotować na niemałe wydatki. Dzięki temu będzie przygotowani do nadchodzących prac i zakończymy je w wyznaczonym terminie. Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na wezwanie fachowców, którzy zajmą się malowaniem płytek łazienkowych za nas. Zabezpieczmy wszystkie meble znajdujące się w łazience (folia) oraz oklejmy taśmą malarską miejsce styku płytek z podłogą lub ścianą. Należy zrobić to bardzo precyzyjnie. Wilgotność powietrza w łazience w trakcie malowania nie powinna przekroczyć 80 procent, temperatura ma z kolei wynosić około 25-28 stopni Celsjusza.
Malowanie płytek łazienkowych – jak przygotować podłoże i nakładać wybraną farbę?
Prace związane z malowaniem płytek łazienkowych mają bardzo duży związek z właściwym przygotowaniem podłoża. Płytki oraz fugi musimy bardzo dokładnie oczyścić i umyć. Nie mogą się na nich pojawić żadne ślady zanieczyszczeń lub zabrudzeń. Poza tym zadbajmy o:
- wypełnienie rys, pęknięć i ubytków,
- zeszlifowanie nadmiaru masy (uzyskanie równej powierzchni),
- usunięciu pyłu.
Po wykonaniu tych czynności możemy przejść bez większych problemów do procesu nakładania zakupionej farby. Jeśli nie zdecydowaliśmy się skorzystać z pomocy fachowców zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi, która została dołączona do puszki z farbą przez producenta. To tam znajdziemy wszystkie ważne informacje. Farbę powinniśmy nakładać najpierw na spoinę, a dopiero później na płytkę. Taśma malarska może być ściągnięta dopiero 30 minut po zakończonym malowaniu, a przed nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać minimum 24 godziny. Po trzech dniach od zakończenia prac pomieszczenie jest gotowe do ponownego użytku.
Malowanie płytek łazienkowych – kilka słów podsumowania
Malowanie płytek łazienkowych to zadanie dla prawdziwych profesjonalistów, którzy mają na ten temat szerokie pojęcie. Zaczynamy od wyboru farby. W pierwszej kolejności skupmy się na tym, czy chcemy wybrać farby do malowania płytek ściennych czy też podłogowych. Wybierajmy farby nowoczesne, o sprawdzonym składzie i przeznaczone do malowania terakoty, marmuru, ceramiki lub gresu. Dzięki temu będą się trzymać podłoża i stworzą na nim odpowiednią barierę ochronną.
Wybrane farby muszą być też odporne na podwyższony poziom wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcemy osiągnąć efekt dekoracyjny strzałem w dziesiątkę będą dla nas farby połyskujące. Alternatywnym rozwiązaniem jest żywica: syntetyczna (przyleganie do powierzchni) lub epoksydowa (trwałość i twardość). Powierzchnię możemy wykończyć połyskiem lub matem. Do wyboru są takie kolory, jak: biel, czerń, beton lub beż.
Przygotowania do malowania płytek łazienkowych należy rozpocząć od zakupieniu takich akcesoriów, jak: wiertarka z mieszadłem, wkrętarka, folia, taśma malarska, wałek gąbkowy, akryl czy też mały pędzel. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu mebli i użyciu taśmy malarskiej. Wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 80 procent, a temperatura ma wynosić od 25 do 28 stopni Celsjusza. Podłoże musi być dokładnie oczyszczone i umyte. Wypełniamy wszelkie rysy i ubytki, a następnie wyrównujemy powierzchnię. Nakładając farbę zaczynamy od spoin, a później przechodzimy do płytek. Nałożenie kolejnej warstwy poprzedźmy 24-godzinną przerwą, a taśmę malarską ściągnijmy dopiero 30 minut po zakończeniu malowania.
Artykuł powstał przy udziale partnera strony.