Teraz Czytasz
Małe urządzenie, które ratuje życie: pulsoksymetr

Małe urządzenie, które ratuje życie: pulsoksymetr

Czy wiesz, że pierwsze urządzenie do badania saturacji krwi powstało już w 1935 roku? Niemiecki lekarz Karl Matthes dokonał wówczas pomiaru poprzez prześwietlanie tkanki małżowiny usznej. Dalszy rozwój tej metody nastąpił dopiero czterdzieści lat później. Dzisiaj każdy z nas może mieć własny pulsoksymetr w domu. Komu przyda się najbardziej urządzenie do mierzenia saturacji? Czy można wierzyć uzyskanym z jego użyciem wynikom? Sprawdź, w dalszej części artykułu!

Co to takiego pulsoksymetr?

Najprościej mówiąc, pulsoksymetr jest urządzeniem medycznym, które mierzy procentową zawartość (nasycenie) tlenu we krwi. Przyrząd najczęściej używany jest przez osoby z takimi chorobami, jak niewydolność serca czy bezdech senny. Lekarze i opiekunowie używają pulsoksymetrów w przypadku oznak niskiego poziomu tlenu, np. nieregularnego tętna, bladego lub sinego koloru skóry i ust. Chociaż urządzenie stanowi wyposażenie szpitalne, może być również używane do samodzielnego monitorowania saturacji. Jeśli chcesz mieć przyrząd tego typu w swoim domu, możesz zakupić pulsoksymetr w Mega Medic.

Wskazania do badania pulsoksymetrem

Pulsoksymetr może być przydatny dla pracowników służby zdrowia i pacjentów w przypadku:

  • niewydolności oddechowej;
  • podanego znieczulenia;
  • badania dróg oddechowych za pomocą bronchoskopu;
  • wentylacji jednego płuca;
  • ustalenia konieczności wdrożenia tlenoterapii;
  • monitorowania czynności życiowych, szczególnie chorych w stanie ciężkim;
  • przechodzenia COVID-19 lub innej choroby powodującej problemy z oddychaniem.

Zalety pulsoksymetrów

Pulsoksymetr może pomóc w wykryciu różnych chorób i stanów zagrażających życiu. Co więcej, jest mały, łatwy w użyciu i przenośny. Ze względu na łatwość obsługi i odczytu wyniku może być używany zarówno samodzielnie przez pacjentów, jak i pomocą opiekunów medycznych. Warto też wiedzieć, że większość urządzeń tego typu posiada funkcję pamięci, która przechowuje kilka ostatnich pomiarów.

Pulsoksymetry są stosunkowo niedrogie, a po zakupie sprzętu nie trzeba się martwić o żadne dodatkowe koszty, za wyjątkiem wymiany baterii nie częściej niż po około 14-36 godzinach czynnej pracy.

Czy pulsoksymetry są wiarygodne? Co może zaburzyć pomiar saturacji?

Wszystkie pulsoksymetry wykazują pewien poziom błędu pomiarowego w okolicach 2-3%. Nie oznacza to jednak, że wynik badania jest niewiarygodny. Pracę pulsoksymetru może zakłócić ruch palca podczas wykonywania pomiaru, zbyt wilgotna skóra dłoni, manicure oraz zbyt długie paznokcie. Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy zawsze zapoznać się z instrukcją.

Na który palec należy założyć pulsoksymetr napalcowy?

Pulsoksymetr tego typu najczęściej zakłada się na palec wskazujący, wyświetlaczem do góry. Przed badaniem warto najpierw rozgrzać dłonie, zmyć ewentualny manicure oraz obciąć paznokcie. Pomiar wykonujemy bez wykonywania zbędnych ruchów, oddychając spokojnie.

Prawidłowy wynik saturacji u dorosłych osób zdrowych mieści się w przedziale 95-98%. W przypadku dzieci i niemowląt wynosi on 91-96%, natomiast seniorzy powinni być spokojni, jeśli pomiar wykazuje 94-98%.

Gdzie warto kupić pulsoksymetr?

Jako że pulsoksymetr to w zasadzie przyrząd medyczny, warto zakupić go u sprawdzonego sprzedawcy, oferującego profesjonalne wyposażenie szpitalne i domowe. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że sprzęt podaje wiarygodne pomiary i posiada niezbędne certyfikaty. Odradzamy zakup z chińskich stron z drobiazgami oraz urządzeń „z drugiej ręki”.

Chcesz mieć pewność, że Twoja saturacja jest w normie? Zamów pulsoksymetr i monitoruj swoje zdrowie!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę