Wiele z nas ma ten sam problem: Makijaż szybko się rozmazuje, a po każdym posiłku, napoju czy pocałunku trzeba go nakładać od nowa. Makijaż permanentny ust oferuje trwałe, odporne na rozmazywanie i pocałunki rozwiązanie. Dzięki temu Twoje usta zawsze będą wyglądały pięknie – po przebudzeniu, jak i po uprawianiu sportu czy pływaniu. Jeśli często myślałaś o takim stałym rozwiązaniu, w tym artykule uzyskasz najważniejsze informacje.
Jak działa makijaż permanentny?
Makijaż permanentny wymaga użycia różnych narzędzi i rodzajów igieł. Rezultat końcowy zależy więc nie tylko od umiejętności profesjonalisty, ale również od tego, jaki standard jakościowy mają urządzenia. Dzięki makijażowi permanentnemu usta nie są obrysowane, ale w pełni wycieniowane, a kolor ust jest podkreślony – w zależności od pożądanej intensywności.
Jednak wiele osób, myśląc o makijażu permanentnym, ma na myśli coś więcej niż tylko pozytywne obrazy: wyraźnie zarysowane usta i zbyt ciemne brwi. Na szczęście to już przeszłość. Istnieją obecnie tatuaże kosmetyczne, które są łagodniejsze dla skóry i mają dyskretny efekt końcowy. Tak dyskretny, że profesjonalny makijaż permanentny jest praktycznie nierozpoznawalny gołym okiem. Oczywiście kosmetyczka dobierze dla Ciebie odpowiedni odcień: Wszystko jest możliwe, od stonowanych odcieni do bardziej wyrazistych kolorów ust. Większość kobiet decyduje się na naturalny makijaż permanentny ust. Niektóre jednak wolą bardziej wyrazisty efekt – w tym celu wybierane są pigmenty o bardziej intensywnych barwach.
Dla kogo zabieg permanentnego makijażu ust będzie odpowiedni?
- Twoje usta są zbyt małe, zbyt wąskie lub asymetryczne – ogólnie rzecz biorąc nie jesteś zadowolona z rozmiaru i kształtu swoich ust.
- Twoje usta wyglądają blado lub bezbarwnie – często jest to spowodowane wiekiem lub intensywnym promieniowaniem UV.
- Twoje usta mają nieregularny kontur np. z powodu blizn potrądzikowych, opryszczki bądź ekspozycji na słońce.
- łuk kupidyna nie jest ładnie ukształtowany lub nie ma go wcale.
- Nie masz już ochoty tracić czasu na malowanie ust przed każdym wyjściem i martwić się o to, czy szminka przypadkiem się nie rozmazała bądź zjadła od środka.
- Chcesz wyglądać pięknie, świeżo i naturalnie przez cały czas, nawet bez makijażu.
Jak przygotować się do makijażu permanentnego?
Przed zabiegiem nie należy:
- Spożywać alkoholu, leków rozrzedzających krew, antybiotyków oraz leków zawierających penicylinę.
- Jeśli masz chorobę zakaźną lub opryszczkę, nie możesz wykonać makijażu permanentnego.
- Przez kilka dni przed zabiegiem nie należy wystawiać skóry, a zwłaszcza twarzy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Na zabieg makijażu permanentnego ust nie należy przychodzić w makijażu!
Kiedy nie należy wykonywać makijażu permanentnego?
W zasadzie makijaż permanentny jest odpowiedni dla każdego, z wyjątkiem osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, poważne rozrzedzenie krwi, choroby układu odpornościowego, HIV, zapalenie wątroby – w tym przypadku najpierw należy skonsultować się z lekarzem.
Czy makijaż permanentny boli?
Aby uniknąć sytuacji, w której pigmentacja ust powoduje niepotrzebny ból, stany zapalne lub inne choroby, konieczne jest, aby kosmetyczka pracowała w absolutnie higienicznym i czystym środowisku. Farby i igły muszą być sterylne. Szczególnie nieczyste metody lub niedostateczna higiena stwarzają duże ryzyko infekcji.
To, czy i w jakim stopniu klientka cierpi podczas i po pigmentacji ust, zależy między innymi od jej indywidualnej wrażliwości na ból. Czasami nie można wykluczyć reakcji alergicznych na barwniki. Nie można również wykluczyć przejściowego obrzęku i zaczerwienienia skóry. Z pewnością istnieją przyjemniejsze zabiegi u kosmetyczki, ale obszary skóry, które mają być poddane zabiegowi są wcześniej znieczulane, więc pigmentacja nie jest nie do zniesienia. Z reguły kobiety odczuwają większy ból przy wykonywaniu makijażu permanentnego podczas menstruacji, a niektóre osoby odczuwają również większy ból podczas pełni księżyca. Przed zabiegiem usta są nacierane kremem znieczulającym, tak abyś czuła jak najmniej. Po narysowaniu nowego kształtu ust, pigmenty są stopniowo nakładane na wierzchnią warstwę skóry za pomocą bardzo cienkiej igły. Krem powinien znieczulić wargi podczas aplikacji, jednak nadal możesz czuć igłę. Niektóre kobiety opisują to jako nieco nieprzyjemne uczucie kłucia, inne odczuwają większy ból, ale jest on do zniesienia. Jak zawsze, każdy ma inne poczucie bólu.
Czego spodziewać się po zabiegu?
Makijaż permanentny przez pierwsze 3-4 dni wygląda bardzo intensywnie kolorystycznie, czasami dość nienaturalnie. To jest efekt bezpośrednio po zabiegu. Do skóry dostaje się więcej barwnika niż jest ona w stanie wchłonąć. Ale jak tylko skóra się zagoi, kolorowa skorupka odpada. Odpychany jest nadmiar nienaturalnie wyglądającego koloru.
Należy pamiętać, że obszar poddany zabiegowi jest otwartą raną. Nawet jeśli nie jest to odczuwalne, ponieważ nie boli i nie piecze – obszar pigmentowy jest nadal podatny na infekcje. Zalecamy również, aby nie przykrywać świeżo pigmentowanych obszarów makijażem, korektorem lub podobnymi produktami. Może to niestety prowadzić do infekcji. Po zejściu skorupki, intensywny kolor pigmentacji również zanika.
Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, może to w rzadkich przypadkach spowodować opuchnięcie wargi po zabiegu. Jeśli będziesz chłodzić wargę kilka razy dziennie, opuchlizna szybko ustąpi.
W przypadku skłonności do opryszczki wargowej należy dodatkowo stosować profilaktycznie maść na opryszczkę kilka razy dziennie bezpośrednio po zabiegu przez 1 tydzień. Użyj do tego celu bawełnianego wacika i wyrzuć go natychmiast po użyciu. Jeśli stosowałaś maść na opryszczkę więcej niż raz w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zmień produkt.
Czasami niektóre części leczonego obszaru wydają się słabiej lub mocniej zabarwione. Zdarza się, że w niektórych miejscach kolor całkowicie odpada. Dlatego też większość podanych na stronach salonów kosmetycznych cen zawiera już zabieg uzupełniający, który ma za zadanie naprawić lub poprawić pigmentację. Pamiętaj, że rozwój koloru jest inny dla każdego typu skóry. Tak więc każdy kolor rozwija się inaczej w skórze podczas wykonywania makijażu permanentnego. Oczywiście przed zabiegiem kosmetyczka powinna udzielić Ci szczegółowych informacji i podczas wstępnej konsultacji dokładnie omówić, jaki kolor jest dla Ciebie odpowiedni.
Pielęgnacja po zabiegu
Najlepszy efekt makijażu permanentnego może być zagwarantowany tylko wtedy, gdy po zabiegu odpowiednio zadbasz o swoje usta. Przez pierwsze 10 dni po wykonaniu makijażu permanentnego zdecydowanie nie należy korzystać z solarium, sauny ani krytego basenu. Nie trzeć, nie drapać, nie ciągnąć za skórkę! Nie stosować olejku lub balsamu na obszary skóry poddane zabiegowi. Unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych, mogą one bowiem zmienić kolor. Pomiędzy zabiegiem makijażu permanentnego a kolejnymi wakacjami na słońcu powinien minąć co najmniej jeden miesiąc. Nie należy również planować żadnych wizyt u dentysty w ciągu najbliższych kilku dni.
Pamiętaj, że im lepiej zadbasz o makijaż permanentny teraz, tym lepiej i dłużej kolor będzie się utrzymywał na skórze!
- Chroń pigmentowane usta przed intensywnymi promieniami słonecznymi – np. stosując krem przeciwsłoneczny lub z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na słoną i chlorowaną wodę, ponieważ oba te czynniki mogą przyczynić się do szybszego blaknięcia.
- Unikaj wszystkiego, co przyspiesza proces odnowy skóry, ponieważ każdy produkt lub działanie przyczyni się również do szybszego blaknięcia pigmentów.
- Usta należy czyścić wyłącznie wodą z mydłem o neutralnym pH.
- Codziennie nakładaj na usta krem polecany przez kosmetyczkę. Używaj w tym celu tylko bawełnianych wacików, a nie rąk.
- Upewnij się, że Twoje usta nie zmiękną podczas kąpieli lub prysznica.
- Unikaj chodzenia na basen lub do sauny, opalania się i ćwiczeń fizycznych.
- Unikaj podrażniania lub dotykania ust. Niestety, całowanie się jest na razie również tabu.
- Nie należy stosować makijażu na ustach, balsamów do ust ani niczego innego.
Trwałość makijażu permanentnego
Jeśli dużo pływasz i spędzasz sporo czasu na słońcu, trwałość makijażu permanentnego na pewno będzie krótsza. Zależy to również od tego, czy makijaż permanentny jest lekki czy mocny. Delikatny róż na ustach blaknie szybciej niż mocna czerwień. Często osoby wykonujące ten zabieg po raz pierwszy nie mają odwagi na ciemniejsze kolory, a kiedy odcień jest zbyt jasny blaknie w ciągu roku.
Długość utrzymywania się pigmentów zależy od wielu czynników m.in. od metabolizmu. Jeśli Twoje usta są szczególnie dobrze ukrwione, Twój organizm może z czasem rozkładać pigmenty szybciej niż w przypadku innych osób. Zwykle trwałość makijażu permanentnego waha się pomiędzy 2 a 4 lata. Po tym czasie makijaż nie znika całkowicie, ale z pewnością należy go ponownie odświeżyć.
Ceny makijażu permanentnego
Ceny makijażu permanentnego ust zaczynają się od około 800 do nawet 3000 złotych. Najważniejsze jest to, aby zabieg był przeprowadzony przez profesjonalistę w wyznaczonym do tego celu studio. Przy wyborze salonu zdecydowanie nie powinniśmy kierować się niskimi cenami.
Większość kobiet, które miały już wykonywany makijaż permanentny ust, jest bardzo zadowolona z efektu końcowego. Nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi były zazwyczaj obrzęki, rozwój opryszczki lub nieco większa skorupka na powierzchni ust. Dlatego niektóre kobiety nie uważały się za „społecznie akceptowalne” przez kilka dni i wolały skorzystać z kilku dni urlopu. U innych jednak nie stwierdzono większych nieprawidłowości po pigmentacji. Często na forach można przeczytać, że zdecydowanie konieczny jest jeden lub nawet kilka zabiegów uzupełniających, gdyż może się zdarzyć, że skóra ust nie wchłonie pigmentów równomiernie. Czasem może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, ale zabieg uzupełniający jest zwykle wliczony w cenę makijażu permanentnego.
Ponadto wiele kobiet podkreśla, jak ważne jest, aby znaleźć salon kosmetyczny najwyższej klasy i nie iść do tego mniej profesjonalnego ze względu na niższą cenę. Wszakże w tym zakresie zostały już poczynione bardzo złe doświadczenia: Nie dość, że efekt końcowy był nieestetyczny, to jeszcze może się zdarzyć, że użyto niecertyfikowanych i niebezpiecznych dla zdrowia barwników.
Zatem drogie Panie, nie spieszcie się – przemyślany makijaż permanentny jest tego wart.