Teraz Czytasz
Leki przydatne w walce z menopauzą

Leki przydatne w walce z menopauzą

Menopauza to czas licznych zmian hormonalnych, w którym kobieta stopniowo traci płodność. Procesowi towarzyszy wiele uciążliwych dolegliwości, jak uderzenia gorąca, czy zmiany nastroju.

Jakie są objawy menopauzy? Jak można sobie z nimi radzić?

Czym jest menopauza?

Menopauza jest szeregiem długotrwałych zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie dojrzałej kobiety.

Proces ten jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Po 50 tym roku życia, jajniki stopniowo zmniejszają produkcję estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, odpowiadających między innymi za płodność.

Menopauza rozpoczyna się od ostatniej miesiączki w życiu kobiety i może trwać nawet 10 lat.

Objawy menopauzy

Głównym objawem menopauzy jest brak krwawienia menstruacyjnego.

Zmniejszający się poziom estrogenów przyczynia się również do powstania uciążliwych dla kobiety dolegliwości, takich jak:

 • uderzenia gorąca,
 • wzrost wagi,
 • nagłe ataki pocenia,
 • rozdrażnienie oraz huśtawki nastrojów,
 • brak libido,
 • problemy ze snem,
 • wypadanie włosów,
 • zmniejszenie elastyczności skóry i powstawanie zmarszczek,
 • suchość pochwy,
 • częste infekcje układu moczowego i nietrzymanie moczu,
 • wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
 • pojawienie się i rozwój osteoporozy.

Menopauza jest procesem bardzo indywidualnym. Niektóre kobiety ciężko przechodzą ten proces, inne zauważają wyłącznie brak krwawienia menstruacyjnego.

Niewątpliwie jednak wchodzenie w okres menopauzy warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Zioła na menopauzę

Zioła zawierające fitoestrogeny skutecznie zmniejszają dolegliwości związane z menopauzą. Fitoestrogeny, mimo, iż pochodzenia roślinnego, mają podobne działanie do estrogenów i przyczyniają się zmniejszenia wahań poziomu hormonów w organizmie. Do najpopularniejszych roślin należy soja oraz koniczyna

Soja – najlepsza roślina na menopauzę

Soja zawiera aż dwa izoflawony, które działają podobnie do estrogenów. Zmniejszają one ryzyko zachorowania na nowotwór sutka, osteoporozę, miażdżycę.

Już po kilku tygodniu stosowania preparatów zawierających soję, uderzenia gorąca spadają nawet o 40%, optymalizuje się również poziom cholesterolu we krwi.

Czerwona koniczyna

Czerwona koniczyna, podobnie jak soja, zmniejsza uderzenia gorąca i poziom cholesterolu we krwi. Koniczyna reguluje również pracę układu pokarmowego. Polecana jest głównie osobom uczulonym na soję.

Kłącze pluskwicy

Kłącze pluskwicy również zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, poprawia nastrój. Wykazuje również silne właściwości regeneracyjne układu kostnego i tym samym zapobiega pojawieniu się osteoporozy.

Ponadto do ziół zalecanych w łagodzeniu objawów menopauzy należą:

 • melisa, która ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie,
 • szyszki chmielu, które łagodzą uderzenia gorąca,
 • szałwia, która doskonale radzi sobie z nadpotliwością.

Leki na menopauzę

Preparaty na menopauzę dostępne bez recepty, są głównie preparatami na bazie roślin zawierających fitoestrogeny, takich jak soja czy czerwona koniczyna, kłącze pluskiwcy. Hamują więc uderzenia gorąca, poprawiają nastrój, optymalizują poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy i miażdżycy. Jeśli wystąpią również objawy ze strony układu moczowego, warto sięgnąć po preparaty zawierające żurawinę lub furazydynę, która działa przeciwbakteryjnie i tym samym leczy zapalenie pęcherza moczowego.

Menopauza często skutkuje również suchością pochwy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających między innymi kwas mlekowy, które doskonale poradzą sobie z niekomfortową dolegliwością. Objawy menopauzy, mimo, iż są zupełnie naturalne, potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i pracę. Warto więc sięgnąć po preparaty na bazie ziół, które doskonale poradzą sobie z przykrymi dolegliwościami.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę