Las w słoiku lub ogród w słoiku to wnętrzarski hit ostatnich miesięcy. To idealne rozwiązanie dla tych miłośników przyrody, którzy nie mają możliwości cieszenia się roślinnością wokół domu i lubią oryginalne dekoracje. Las w słoiku można kupić, ale cena, jaką trzeba zapłacić za ten produkt, jest dość wysoka. Nie załamuj się – z nami poznasz sposób na to, jak stworzyć miniogród we własnym domu.
Na początku odpowiedzmy na pytanie, jakim sposobem las w słoiku w ogóle może funkcjonować. Wszystko zależy od tego, czy wewnątrz wytworzy się biosfera, czyli samowystarczalny ekosystem, w którego zamkniętym obiegu produkowane są:
- woda,
- składniki mineralne,
- powietrze,
- dwutlenek węgla.
Najdłużej istniejąca biosfera zamknięta w słoiku powstała w… 1960 r., a jej twórcą jest francuski botanik David Latimer. Ostatni raz podlewał swój las w słoiku w 1972 r. – wtedy też po raz ostatni został on otwarty.
ZIEMOVIT radzi, jak zrobić las w słoiku oraz jak go zabezpieczyć, aby biosfera funkcjonowała przez długi czas, a rośliny w środku nie zachorowały. Przekonaj się, jakie to proste!
Las w słoiku – jaki pojemnik wybrać?
Szkło, w którym wytworzy się biosfera, powinno być przede wszystkim jak najbardziej szczelne. Pamiętaj: woda oraz powietrze muszą cyrkulować w zamkniętym obiegu i nie uciekać na zewnątrz. W przeciwnym wypadku las w słoiku w krótkim czasie wyschnie lub zostanie zaatakowany przez grzyby.
Do założenia biosfery w szkle nadadzą się takie pojemniki, jak:
- duży słoik do wekowania,
- duży gąsior na wino,
- szklana kula z pokrywką.
Ważne jest, aby szkło było przezroczyste – rośliny muszą mieć dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych. A zatem zielone szkło, mimo że wygląda stylowo, nie sprawdzi się jako dom dla lasu w słoiku. Warto także pamiętać, że pojemnik musi zostać starannie umyty i wyparzony, zanim założysz w nimi miniogród.
Jakiego podłoża potrzebuje las w słoiku?
Na samym dnie szklanego naczynia musi znaleźć się warstwa drenażu, która odprowadzi nadmiar wody z gleby. W tym celu wysyp dno piaskiem lub żwirem. Następnie użyj ziemi do kwiatów balkonowych ZIEMOVIT, która zatrzymuje wilgoć, a dodatkowo stwarza dobre warunki termiczne podłoża. Ziemię warto zmieszać z węglem drzewnym – posłuży on jako naturalny filtr dla wody cyrkulującej w szklanej biosferze.
Jakie rośliny nadają się do lasu w słoiku?
Po przygotowaniu podłoża czas na rośliny tworzące biosferę. Istotne, aby rośliny lubiły wilgoć i rosły stosunkowo powoli – nie chcesz przecież, aby po miesiącu Twój las w słoiku go opuścił… W szklanym zamknięciu dobrze sprawdzą się:
- skrzydłokwiat,
- paprocie,
- bluszcze,
- mech.
Można także skomponować las w słoiku składający się z roślin lubiących raczej suchą atmosferę (kaktusów, sukulentów) – wówczas musisz zwiększyć warstwę drenażu, aby biosfera nie była dla nich zbyt wilgotna.
Jak dbać o biosferę?
Po posadzeniu roślin w szklanym pojemniku podlewamy je, szczelnie zamykamy i ustawiamy las w słoiku na bardzo nasłonecznionym stanowisku. Przez pierwszy tydzień bacznie obserwuj, czy na ściankach nie gromadzi się zbyt dużo wilgoci. Jeśli cały pojemnik jest od środka zaparowany, to musisz go otworzyć i pozwolić odparować nadmiarowi wody.
Gdyby Twój ogród w słoiku zaczął tracić kolor, możesz podlać go niewielką dawką nawozu uniwersalnego do wszystkich roślin Ziemovit wiosną lub latem. Jeśli jednak zastosowałeś się do naszych porad, biosfera powinna funkcjonować bez problemu przez długi czas.