Kolczyki w uchu są uważane za bardzo stylowy dodatek. Decyduje się na nie szeroka grupa kobiet. Niektóre panie mają nawet kilka dziurek w uchu, tak aby móc nosić kilka kolczyków naraz. Wybór odpowiednich kolczyków nie jest łatwy, ponieważ kobiety mogą wybrać jeden z przynajmniej kilku różnych rodzajów. Najpopularniejsze są te krótkie oraz zwisające. Ostateczną decyzję można podjąć w oparciu o ich wykończenie (np. matowe i błyszczące) lub też materiał wykonania (tytan, złoto, stal chirurgiczna).
Piercing uszu – kilka istotnych informacji
Na piercing uszu decydują się zarówno panie młode, jak i znacznie bardziej dojrzałe. To jeden z najlepszych sposobów na ożywienie swojego dotychczasowego wyglądu. Kolczyki są niezwykle uroczym elementem damskiej stylizacji, a dodatkowo dbają o kobiecy wizerunek. Do wyboru są np. modele delikatne i eleganckie, ale też oryginalne i kolorowe. Finalny wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkowniczek.
Godne podkreślenia jest to, że piercing uszu jest usługą krótkotrwałą i bezbolesną. Kluczowe w tym wszystkim jest to, aby po wykonaniu takiej usługi zadbać o prawidłową higienę przekutego miejsca. Dzięki temu nie dojdzie do żadnych zakażeń (infekcji) i przykrych niespodzianek. Przed zabiegiem należy przejrzeć wszystkie dostępne możliwości i skonsultować swoją decyzję z doświadczonym profesjonalistą. Zainteresowane osoby dowiedzą się nieco więcej m.in. o czasie gojenia i obowiązujących zasadach higieny.
Kolczyki w uchu – na jakie metody można się zdecydować?
Istnieje kilka różnych metod przekuwania uszu. Zazwyczaj ta decyzja jest podejmowana przez specjalistę od wykonywania piercingu uszu, który konsultuje ją z klientką. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby usługa była wykonana w profesjonalnym salonie, w którym przestrzega się wszelkich zasad higieny i dezynfekcji. Przekuwanie uszu wymaga wielkiej precyzji, dlatego podejmować się tego powinny wyłącznie osoby wykwalifikowane i odpowiednio przeszkolone. Można to sprawdzić, np. po opiniach znajdujących się w sieci internetowej. Oto dwie najpopularniejsze metody przekuwania uszu:
- igła – jedna z częściej wykorzystywanych metod. Specjaliści uważają go za jeden z najbardziej bezpiecznych, ponieważ igła nie przerywa tkanki, a co za tym idzie czas gojenia jest znacznie skrócony. Usługa nie powinna wywołać uczucia dyskomfortu, chociaż może się przy niej pojawić niewielki ból. Robi się to delikatnie i precyzyjnie. Tuż po przekłuciu w dziurkę wkłada się specjalnie dobrany kolczyk antyalergiczny. Minusem opisywanej metody jest to, że usługa trwa stosunkowo długo,
- pistolet – mowa oczywiście o specjalnej odmianie pistoletu, który jest wykorzystywany w salonach piercingu. Osoby, które nim operują muszą mieć ku temu odpowiednie kwalifikacje. Potrzebne są pewne umiejętności, aby piercing uszu był wykonany poprawnie. Z racji tego należy sprawdzić to, kto konkretnie wykona daną usługę. Wszystko opiera się na oddaniu strzału prosto w ucho klientki. Antyalergiczny kolczyk wbija się w wyznaczone miejsce i pozostaje w nim przez określony czas (do momentu, w którym klientka nie zechce się go pozbyć). Plusem tej metody jest brak jakiegokolwiek bólu, a minusem przerwana tkanka. Czas gojenia jest w tym przypadku dość wydłużony i należy zachować szczególną uwagę, aby po drodze nie narazić się na jakąś poważną infekcję.
Każda kobieta może samodzielnie zadecydować o tym, która metoda jest według niej korzystniejsza. Obie mają swoje plusy i minusy, więc warto się z nimi nieco bliżej zapoznać, aby decyzja była racjonalna.
Podstawowe rodzaje kolczyków do ucha – co warto o nich wiedzieć?
Jak już zostało wspomniane kolczyki do ucha można podzielić na różne rodzaje. Brak wiedzy w tym temacie może oznaczać jedno – ostateczna decyzja jest dość ryzykowna i nieprzemyślana. Warto podejść do sprawy na poważnie i cierpliwie. Przeanalizowanie dostępnych rodzajów kolczyków do uszu jest najlepszym, na co można się zdecydować.
Jedną z najpopularniejszych opcji jest earlobe. To klasyczna wersja przekuwania płatków uszu. Ponadto warto wyróżnić takie rodzaje, jak: helix (przebicie górnej części chrząstki), tragus (przebicie chrząstki w okolicy twarzy), daith (przebicie małej chrząstki w środkowej części ucha), anti helix (kolczyk znajduje się po przeciwnej stronie niż w przypadku propozycji helix), snug (przebite są dwie warstwy chrząstki po zewnętrznej stronie ucha), anti tragus (działania na chrząstce znajdującej się nad płatkiem ucha), industrial (wykonanie dwóch dziurek w górnej części chrząstki), forward helix (górna część chrząstki przy twarzy), inner conch (przebicie środkowej ścianki blisko wewnętrznej strony ucha), orbital (dwie dziurki są połączone przy pomocy jednego kolczyka) oraz outer conch (przebicie środkowej ścianki blisko zewnętrznej strony ucha).
W ostatnim czasie zdecydowanie największą popularnością cieszą się tzw. tunele. Można je zauważyć nie tylko u młodych kobiet, ale też u mężczyzn. To pewnego rodzaju eksperymentalna forma kolczyków w uchu, ale prezentująca się bardzo widowiskowo i oryginalnie. W tym przypadku przebija się płatek ucha, a następnie umieszcza się w nim coraz to większe kolczyki (oczywiście stopniowo po upływie określonego czasu). Metoda ta ma wielu sprzymierzeńców, ale też przeciwników. Trudno zadbać w niej m.in. o należytą higienę. Jak widać jest to uzależnione od preferencji i potrzeb klientów. Warto to sobie kilka razy przemyśleć.
W jaki sposób zadbać o przekute ucho?
Właściwa pielęgnacja przebitego ucha to bardzo ważna rzecz, lecz nie każdy podchodzi do tego z należytą powagą. Wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, w tym m.in. do infekcji.
Na samym wstępie należy zadbać o to, aby w uchu znalazł się kolczyk antyalergiczny. Jak wskazuje nazwa ma za zadanie wyeliminować ryzyko wystąpienia alergii i nie uczulać. Taki dodatek nie zawiera w sobie niklu. Kluczowe jest też dobranie odpowiedniego kształtu. W tym zakresie należy się kierować własną wygodą. Nie pozostaje nic innego, jak skorzystać ze wskazówek profesjonalistów.
Pielęgnacja przekutego ucha zależy w dużej mierze od wybranej metody przekuwania. Dokładne wytyczne uzyska się w salonie piercingu, ale warto dostosować się do kilku poniższych zasad:
- unikanie basenu, sauny oraz solarium przez okres minimum dwóch tygodni,
- regularne przemywanie rany, lecz nie można do tego wykorzystywać preparatów z dodatkiem alkoholu. Najlepszym wyborem będzie sól fizjologiczna,
- osuszenie ucha natychmiast po jego przemyciu,
- rana nie powinna mieć kontaktu z zanieczyszczeniami i zabrudzeniami (np. brudne ręce i przedmioty).
Tak przeprowadzona higiena uszu doprowadzi do pomyślnego zakończenia. Rana zagoi się poprawnie i w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli na uchu zauważy się zaczerwienienie lub opuchliznę należy to bezzwłocznie zgłosić specjaliście. Istnieje ryzyko, że wdała się tam infekcja.
Kolczyk w uchu – dlaczego jest tak chętnie wybierany?
Kolczyki w uchu mogą stanowić niesamowity dodatek do codziennej stylizacji oraz własnego wizerunku. Kluczem do sukcesu jest ich właściwe dobranie. Osoby bez doświadczenia powinny bazować na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Oczywiście można im przedstawić swoje pomysły i potrzeby, tak aby znaleźć „złoty środek”.
Kolczyk w uchu pozwala wyrazić samego siebie i własny styl. Występuje w wielu różnych odmianach, kształtach i formach, dlatego nie będzie żadnych problemów z dopasowaniem kolczyków do swoich preferencji. Wybór jest nieograniczony. Klasyczną opcją są złote koła, chociaż dużą popularnością cieszą się też niewielkie srebrne kolczyki i modele w czarnym kolorze. Powoli wszystkie te propozycje są zastępowane tunelami, chociaż dzieje się tak zwłaszcza w przypadku nieco młodszych osób.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby panie wyposażyły się w bardziej eleganckie i uroczyste modele, np. długie i błyszczące kolczyki wyjściowe. Użytkowniczki z pomocą kolczyków mogą dodać sobie uroku i odrobinę klasy, a dodatkowo wysmuklić twarz i przyciągnąć uwagę płci przeciwnej.