Teraz Czytasz
Kiedy i dlaczego warto kupować produkty z krótką datą ważności?

Kiedy i dlaczego warto kupować produkty z krótką datą ważności?

Co trafia na półkę z krótkimi datami?

Krótka data ważności może odnosić się do różnego typu produktów dostępnych w aptekach. To producent wyznaczył termin, w jakim należy te artykuły zażyć lub wykorzystać. Prawo nie przewiduje, kiedy dokładnie towary z krótką datą ważności powinny być dostępne w niższej cenie – wręcz przeciwnie, gdyż apteki nie mają obowiązku przeceniania ich. Przepisy mówią jedynie tyle, że produkty nie mogą być sprzedawane po upływie terminu ważności. Okazuje się, że najczęściej na półce z krótkimi datami znajdziemy specyfiki, które są ważne jeszcze przez co najmniej kilka dni, a nawet kilka miesięcy. W obniżaniu ich cen chodzi przede wszystkim o to, aby nabywca był w stanie pozbyć się zapasów, a tym samym by nie musiały one trafić do utylizacji.

Dlaczego warto kupować produkty z krótką datą ważności?

Półka apteczna, na której znajdują się produkty z krótką datą ważności, przyciąga uwagę coraz większej ilości konsumentów. Powodem jest przede wszystkim niższa cena, dzięki której mogą oni pozwolić sobie na zakup specyfików lepszych marek, na które normalnie nie byłoby ich stać. Towary z dobiegającym końca terminem ważności są w pełni wartościowe, zatem kupując je, nic nie tracimy. Ważne, by po zakupie specyfik wykorzystać w terminie podanym przez producenta, a jeśli to się nie uda – wyrzucić.

Ekologiczne i odpowiedzialne wybory

Kupowanie produktów, które należy spożyć w krótkim okresie, stało się niezwykle popularne na fali ideologii zero waste. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby chronić środowisko naturalne – utylizacja produktów aptecznych wymaga zużycia sporej ilości wody czy energii. Nieodpowiednio zabezpieczone preparaty mogą ponadto stanowić zagrożenie dla całego ekosystemu. Niemniej jednak, kupując towary z krótką datą ważności, dokonujemy nie tylko ekologicznych, ale i w pełni odpowiedzialnych wyborów. Warto spojrzeć na to w kontekście naszego portfela i stale rosnących cen. Nierzadko towary w regularnej cenie zużyjemy w kilka dni, dlatego lepiej wybrać tańszy odpowiednik, jednak z krótszą datą ważności. Warto mieć na uwadze, że produkty apteczne przecenione to nie to samo, co niepełnowartościowe. W przypadku tych drugich obowiązują pewne standardy postępowania – tutaj rozwiązaniem dla aptek nie jest więc obniżenie ceny, jak w kontekście artykułów, których data przydatności do spożycia dobiega końca.

Wyższa jakość czy oszczędność?

Przecenione produkty z krótką datą ważności umożliwiają generowanie oszczędności, zwłaszcza jeśli stosunkowo często decydujemy się na ich zakup. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób z ograniczonym budżetem, które starają się nie wydawać zbyt wiele podczas zakupów aptecznych. Postępując w podobny sposób możemy także nabywać produkty z wyższej półki bądź takie, które chcieliśmy wypróbować już od dawna, jednak dotychczas nie było nas na nie stać. Pamiętajmy, że półka z krótkimi datami musi być aktualizowana na bieżąco, zatem warto zajrzeć na nią podczas każdych zakupów. Być może pojawi się tam coś ciekawego (suplementy diety, kosmetyki), z czego zakupem od dawna zwlekaliśmy, np. ze względu na zbyt wysoką cenę regularną.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę