Teraz Czytasz
Jakie są przyczyny powstawania bólu kolana?

Jakie są przyczyny powstawania bólu kolana?

Ból kolana potrafi być bardzo nieprzyjemny, a w dodatku utrudniać wykonywanie codziennych czynności, które do tej pory nie sprawiały najmniejszego problemu. Czasem powoduje go uraz kolana, np. zwichnięcie rzepki lub uszkodzenie łąkotki. Powodem silnego bólu bardzo często jest zwyrodnienie kolana. Sprawdź, co jeszcze może powodować uporczywy ból w kolanach.

Jak wygląda budowa kolana?

Już na pierwszy rzut oka widać, że budowa kolana jest dość skomplikowana. Jest to największy staw w naszym ciele, który każdego dnia dźwiga ciężar całego ciała i umożliwia swobodne poruszanie się oraz uprawianie sportów1.

Złożoność budowy stawu kolanowego wynika przede wszystkim z ilości elementów, jakie się na niego składają. Wyróżnia się kilka powierzchni stawowych, w tym przede wszystkim połączenie kości udowej i piszczelowej oraz powierzchni między kością udową i rzepką. Rolę ochronną kolana pełnią więzadła oraz liczne ścięgna1.

Ból w kolanie – co może oznaczać?

W diagnostyce bardzo ważna jest lokalizacja bólu w kolanie. W zależności od umiejscowienia można wskazać przyczynę jego wystąpienia.

Ból przedniej okolicy stawu kolanowego

Ból występujący w przedniej okolicy kolana można podzielić na trzy kategorie, a dokładniej: ból z towarzyszącym zwyrodnieniem stawu, bez towarzyszącego zwyrodnienia stawu oraz spowodowany niestabilnością stawu rzepkowo-udowego. Ten pierwszy często dotyczy pacjentów, u których zdiagnozowano rozmiękanie chrząstki stawowej (chondromalację). Z kolei ból w przedniej części kolana bez uszkodzenia chrząstki stawowej pojawia się w wyniku ucisku wywołanego zmianami nachylenia lub ustawienia rzepki. Natomiast ból w wyniku niestabilności stawu rzepkowo-udowego często pojawia się w następstwie patologicznego nachylenia rzepki, któremu zwykle towarzyszy jej podwichnięcie2.

Ból bocznej okolicy stawu kolanowego

Dokuczają Ci bolące kolana po bieganiu, a kłujący ból w kolanie występuje w jego bocznej części? Prawdopodobnie masz zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego, który jest najczęstszą przyczyną bólu w bocznej części kolana u biegaczy, ale również u osób uprawiających inne dyscypliny sportowe wymagające zginania kolan, np. piłkę nożną, kolarstwo, tenis i narciarstwo2.

Bolące kolano – przyczyny

Do częstych przyczyn bólu kolana zalicza się m.in.:

  • urazy stawu kolanowego – przeciążenie więzadła rzepki, zwichnięcie rzepki, uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, skręcenie kolana, zwichnięcie lub stłuczenie kolana, uszkodzenie chrząstki stawowej, pęknięcie łękotki, triada O’Donoghue, boczne przyparcie rzepki2;
  • zwyrodnienie stawu kolanowego – z wiekiem stawy się zużywają, powstają niedobory mazi stawowej stanowiącej naturalny smar, przez co powstają zmiany zwyrodnieniowe nazywane też degradacją chrząstki stawowej;
  • przeciążenia podczas aktywności fizycznej,
  • wady postawy i nietypowa budowa anatomiczna stóp,
  • torbiel pod kolanem lub inna niepożądana zmiana.

Czuję ból kolana przy chodzeniu – co robić?

Pacjentowi w większości przypadków trudno będzie samemu wskazać źródło bólu. Nawet, jeśli bezpośrednią przyczyną jego wystąpienia stał się uraz, to i tak nie wiadomo, jakie struktury kolana uległy uszkodzeniu. Dlatego bolące kolana przy zginaniu i wykonywaniu innych czynności powinien zobaczyć lekarz. Wizytę należy umówić przede wszystkim po poważnym urazie, ale też wtedy, gdy dokuczają bóle kolana w nocy.

Jak dbać o kolana na co dzień?

W ramach troski o zdrowie kolan warto sięgnąć po 4flex – suplement diety bogaty w składniki istotne dla zachowania właściwej struktury i funkcji tkanki chrzęstnej oraz kostnej. W składzie produktu występuje łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu naturalnego pochodzenia oraz witamina C. Warto w tym miejscu podkreślić, że kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Zlokalizowane w substancji międzykomórkowej tkanki łącznej włókna kolagenowe są ważnym elementem budulcowym i cechują się wysoką elastycznością oraz sprężystością. Składniki produktu 4flex są istotne dla zachowania sprawności stawów3.

 

Bibliografia:

  1. Bochenek A., Ciechanowski S., Krzystałowicz F. i in., Anatomia człowieka, T.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015.
  2. McMahon J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
  3. Witryna: https://4flex.pl (dostęp: 2021.10.28)

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę