Teraz Czytasz
Jakie leki na katar bez recepty – krople, spraye czy tabletki?

Jakie leki na katar bez recepty – krople, spraye czy tabletki?

Katar nie jest chorobą, ale objawem wielu różnych dolegliwości. Leki na katar pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy, ale do skutecznego uporania się z chorobą potrzebne jest wyleczenie przyczyny kataru. Czy słuszna jest opinia, że katar po prostu musi minąć? Po jakie lekarstwa na katar warto sięgnąć? Podpowiadamy.

Katar to popularna nazwa nieżytu nosa, który objawia się stanem zapalnym błony śluzowej z wodnistą lub gęstą wydzieliną z nosa. Zazwyczaj przyczyną jest przeziębienie wywołane przez infekcję wirusową, ale katar może mieć też charakter sezonowy – np. katar sienny wynikający z obecności alergenów w powietrzu. Znając przyczynę kataru, jesteśmy w stanie skutecznie sobie z nim radzić.

Leki na katar bez recepty – kiedy warto po nie sięgnąć?

Wiele osób wyznaje zasadę, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień. Jest w tym ziarno prawdy, bowiem katar sam z siebie (jeśli jest związany z przeziębieniem) mija zazwyczaj po czasie 7-10 dni, kiedy organizm zwalczy infekcję.

Preparaty na katar mają za zadanie złagodzić uciążliwe objawy, takie jak: swędzenie i kichanie, zmniejszyć ilość wydzieliny, hamować wysięk z nosa i udrażniać oddychanie. Jeśli katar ma charakter alergiczny, leki dodatkowo zawierają składniki hamujące reakcję uczuleniową. Gdy z kolei nieżyt nosa jest powiązany z zapaleniem zatok, wówczas preparaty i leki na katar (https://www.aptekagalen.pl/katar) zazwyczaj dodatkowo wyciszają stan zapalny i obkurczają błonę śluzową nosa, co ma zmniejszyć obrzęk i uczucie ucisku związane z zatkanymi zatokami. Leczenie kataru jest zwykle objawowe, a nie przyczynowe.

Lekarstwa na katar to nie tylko sposób na szybsze zakończenie leczenia i powrót do formy. Stosując leki zgodnie z zaleceniami, mamy pewność skutecznego wyleczenia. To ważne, bo niedoleczony katar może być przyczyną przewlekłych dolegliwości oraz wielu powikłań, takich jak: zapalenie zatok, choroby ucha środkowego czy zapalenia zatok. Zalegająca wydzielina to idealne podłoże do rozwoju infekcji bakteryjnej lub wirusowej, co wymaga zazwyczaj konsultacji lekarskiej i zastosowania silniejszych leków.

Leki i preparaty na katar: krople, spraye i aerozole

W przypadku leczenia objawowego wirusowego nieżytu nosa najlepiej sięgnąć po spraye, krople i aerozole. Podawane miejscowo, działają bezpośrednio na błonę śluzową nosa, zmniejszają obrzęk, łagodzą stan zapalny i obkurczają naczynia krwionośne. Tego typu właściwości mają leki zawierające w składzie ksylometazolinę, oksymetazolinę czy tetryzolinę, które powodują długotrwałe zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa, łagodzą stan zapalny i reakcje alergiczne. Należy jednak pamiętać, że po kilku dniach stosowania mogą prowadzić do przesuszenia i podrażnienia błony śluzowej nosa.

Izotoniczne lub hipertoniczne roztwory wody morskiej lub mineralnej oczyszczają i nawilżają błonę śluzową nosa. W przypadku gęstego kataru dodatkowo rozrzedzają wydzielinę i pomagają w jej usuwaniu, co udrażnia drogi oddechowe. Jeżeli jednak pojawi się ropna (żółta lub zielona gęsta) wydzielina z nosa, należy udać się do lekarza. Oznaczać może ona rozwój zakażenia bakteryjnego, a wtedy konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Tabletki na katar bez recepty – czy są skuteczne?

Na katar można stosować także tabletki z fenylefryną, które działają „od środka” na udrożnienie zatkanego nosa, zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, ograniczają wysięk. W skojarzeniu z lekami przeciwhistaminowymi fenylefryna jest stosowana także w leczeniu ostrego lub przewlekłego alergicznego nieżytu nosa.

W składzie tabletek na katar znajdziemy także pseudoefedrynę, która ma podobne właściwości do fenylefryny. Jej działanie opiera się głównie na obkurczaniu naczyń włosowatych, co pomaga udrożnić zatkane zatoki i usunąć zalegającą wydzielinę. Leki na katar z pseudoefedryną często stosowane są w przypadku zatkanego nosa (przy leczeniu gęstego kataru) oraz dolegliwości związanych z chorymi zatokami (np. przy zapaleniu zatok).

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę