Teraz Czytasz
Jak się ubrać w góry latem?

Jak się ubrać w góry latem?

Wybór odpowiedniej odzieży górskiej to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli chcemy zachować przy tym odpowiedni, nomen omen, poziom stylu. Szybko zmieniająca się pogoda i prawdopodobieństwo opadów deszczu niosą ze sobą ryzyko przemoknięcia, dlatego latem warto zadbać o odpowiednią funkcjonalność całego outfitu. W jaki sposób idealnie dostosować rodzaj odzieży do warunków pogodowych na szlaku?

Jak się ubrać w góry latem – podstawowe założenia

Podstawową kwestią w tym przypadku jest wcześniejsze sprawdzenie prognoz pogody, które niosą ze sobą najważniejsze informacje o warunkach panujących na miejscu. Górski klimat bywa latem zwodniczy, dlatego piękne słońce i ciepły wiatr mogą szybko przerodzić się w intensywne oberwanie chmury. Z tego powodu pierwszym typem odzieży, który powinien towarzyszyć przy okazji każdej wędrówki po Tatrach lub Karkonoszach, są koszulki termoaktywne. Są one nazywane „drugą skórą” – stanowią podstawową ochronę przed wiatrem i intensywnymi promieniami słońca, dlatego to właśnie je należy wybierać na warstwę wewnętrzną. W przypadku wejścia na wyższe partie górskie przyda się również bluza lub kurtka softshellowa, które będą znakomitą ochroną przed zimnymi podmuchami. Outfit w góry ma być przede wszystkim funkcjonalny, jednak zarówno odzież termoaktywna, jak i softshelle są dostępne na rynku w ciekawych krojach i odcieniach. Na szlaku da się wyglądać stylowo, lecz aspekt ten nie powinien przesłaniać funkcjonalności ubrania.

Ubiór w góry na lato – co w przypadku chłodu oraz deszczu?

Nawet sam środek okresu wakacyjnego nie gwarantuje, że odczuwalna temperatura na szczycie będzie oscylować w okolicach dwudziestu stopni Celsjusza. Ochłodzenie jest odczuwane z każdym metrem przewyższenia, dlatego niezbędny jest wybór odpowiedniej warstwy wierzchniej. Wcześniej wspomniane kurtki softshellowe będą znakomicie komponować się z bezrękawnikami i polarami, dzięki którym wiatr na tatrzańskim szlaku stanie się mniej dokuczliwy. Warto jednak pamiętać o tym, że ten typ odzieży znakomicie sprawdza się w przypadku przerw w marszu lub też podczas odpoczynku. Na czas wchodzenia warto wybrać lżejszą odzież, a polar umieścić w plecaku – w innym przypadku można w łatwy sposób „przegrzać się” podczas wchodzenia, przez co zmiana temperatury może szybko doprowadzić do przeziębienia.

Ochrona przed deszczem również jest ważna, dlatego warto pamiętać o tym aspekcie, konstruując swój wymarzony outfit w góry. Latem opady mają przelotny charakter, jednak wodoodporna kurtka sprawdzi się znakomicie jako osłona przed wilgocią. Odzież górska rzadko pozwala na zabawę ze stylem, zwłaszcza jeśli dotyczy to elementów zakładanych na górną część ciała. Inaczej jest w przypadku spodni, gdzie miłośniczki trekkingów mają większe pole do popisu. Tutaj znakomicie sprawdzą się wszelkiego rodzaju legginsy – zarówno te długie, jak i krótkie. Z kolei panowie mogą zdecydować się na spodnie trekkingowe, które dodatkowo stanowią ochronę przed opadami deszczu.

Stylizacja w góry latem – o czym należy pamiętać?

Urlop spędzony na pokonywaniu kolejnych kilometrów w górach to gwarancja wspaniałych wrażeń, jednak warto wykazać się rozsądkiem podczas planowania całego wyjazdu. Dotyczy to również doboru odpowiedniego typu odzieży, który powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Outfit w góry ma zapewnić komfort cieplny i ochronę przed deszczem oraz słońcem. Z tego powodu względy estetyczne powinny zejść w tym przypadku na drugi plan, ustępując miejsca odpowiedniemu poziomu użyteczności. Odzież termoaktywna, buty trekkingowe stabilizujące kostkę oraz odporny na wiatr softshell to elementy garderoby, które nie zawsze pozwalają uzyskać efekt „WOW” na wybiegu, ale na szlaku – jak najbardziej. Istnieje możliwość dodania do swojego outfitu ciekawych dodatków, które podkreślą preferencje modowe, jednak nie powinny one całkowicie dominować nad klasyczną odzieżą trekkingową.

Strój w góry damski latem można urozmaicić wygodną czapką w pastelowych kolorach – na przykład z fantastycznej wełny z merynosów, z kolei panowie mogą wybrać bardziej stylowy komin lub plecak. W każdym z tych przypadków kluczowe znaczenie będzie odgrywała funkcjonalność odzieży i całkowity ciężar noszonego na plecach ekwipunku. Warto podchodzić do turystyki górskiej z rozwagą, ponieważ warunki pogodowe oraz utrudnienia na szlaku mogą okazać się znacznie bardziej wymagające, niż mogłoby się początkowo wydawać. Do zobaczenia na szlaku!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę