
Przewlekły ból kończyn lub kręgosłupa może utrudnić normalne funkcjonowanie. Lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób układu ruchu jest ortopeda. Z jakimi objawami warto zgłosić się na konsultację? Jak wygląda wizyta u ortopedy? Rozwiewamy wątpliwości!
Najczęstsze objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetu ortopedycznego, to:
- skręcenie kostki;
- złamanie kończyny;
- zwichnięcie stawu;
- stan zapalny w obrębie stawów, ścięgien lub mięśni;
- ból kręgosłupa;
- rwa kulszowa;
- choroba zwyrodnieniowa;
- problemy z ruchomością stawów;
- strzelanie w stawach;
- osteoporoza;
- wady postawy.
Do ortopedy warto wybrać się jak najszybciej, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Nieleczone dolegliwości układu ruchu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zaniedbanie może skończyć się leczeniem operacyjnym, a w skrajnych przypadkach nawet niepełnosprawnością.
Jak przygotować się do konsultacji ortopedycznej?
Aby umówić się na konsultację ortopedyczną na NFZ konieczne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (które można uzyskać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej). Trzeba także uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na wizytę u tego specjalisty zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Alternatywnym rozwiązaniem jest konsultacja prywatna, na którą można się umówić bez skierowania. W przypadku wizyty odpłatnej czas oczekiwania jest zazwyczaj krótszy.
Na pierwszą wizytę należy zabrać dotychczasowe wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych (jeśli je posiadamy). Warto założyć wygodne, łatwe do ściągnięcia ubranie, ponieważ lekarz może poprosić o odsłonięcie wybranej części ciała (np. kolana) w celu przeprowadzenia badania fizykalnego.
Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Konsultacja ortopedyczna składa się z dwóch etapów. Wizytę rozpoczyna wywiad lekarski, podczas którego lekarz zadaje szczegółowe pytania dotyczące dotychczasowego przebiegu choroby, aby ustalić plan leczenia. Przykładowe pytania, które może zadać lekarz w trakcie wizyty:
- Jakiej partii ciała dotyczy problem?
- Kiedy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy?
- Czy miał/-a Pan/Pani jakiekolwiek zabiegi operacyjne?
- Kiedy dolegliwości się nasilają (np. podczas siadania lub chodzenia)?
- Czy cierpi Pan/Pani na jakiekolwiek choroby przewlekłe?
- Jakie leki Pan/Pani przyjmuje?
- Jaką pracę Pan/Pani wykonuje?
Drugi etap konsultacji to badanie fizykalne. To podstawowa metoda diagnostyczna, której elementami są: oglądanie oraz palpacja, czyli badanie dotykiem. Lekarz może poprosić o wykonanie różnych czynności, takich jak przysiad czy skłon, aby ustalić, jaka jest przyczyna dolegliwości.
Na czym polega leczenie dolegliwości ortopedycznych?
Sposób leczenia ortopedycznego jest uzależniony od dolegliwości, z którymi pacjent zgłosił się do gabinetu lekarskiego. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych (np. RTG, USG czy rezonansu magnetycznego). Pacjent może otrzymać także skierowanie do szpitala, jeśli lekarz uzna, że sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji operacyjnej, lub fizjoterapeuty.
Dowiedz się więcej na https://medicapark.pl/ortopedia,20,pl