Teraz Czytasz
Jak oczyścić wodę ze studni w domu jednorodzinnym?

Jak oczyścić wodę ze studni w domu jednorodzinnym?

Jednym z istotniejszych problemów, z jakimi często muszą zmierzyć się mieszkańcy wolnostojących posesji, jest jakość wody pitnej w domowym ujęciu. Dlaczego nie można pić jej bezpiecznie prosto z kranu? Jakie systemy uzdatniania wody najlepiej sprawdzą się w niewielkim gospodarstwie domowym?

Czy można bezpiecznie pić wodę ze studni?

Przez wiele lat woda kranowa w Polsce nie nadawała się do bezpośredniego spożycia. Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowe, które dostarczają wodę przeznaczoną do konsumpcji przez ludzi, mają obowiązek zadbać o to, by nie zawierała niepożądanych substancji w ilościach  potencjalnie szkodliwych dla zdrowia. Wciąż zdarza się, że jakość wody wodociągowej pozostawia nieco do życzenia, ale z całą pewnością możemy pić ją bezpiecznie. Nie dotyczy to jednak osób, które czerpią wodę ze studni głębinowej. Takie ujęcia nie są poddawane żadnej kontroli. Co więcej, woda z najlepszej nawet jakości źródła może łatwo ulec zanieczyszczeniu ściekami z zakładów przemysłowych albo pestycydami wykorzystywanymi w pobliskim gospodarstwie rolnym.

Jak wybrać system uzdatniania wody?

Naprzeciw potrzebom osób czerpiących wodę ze studni wychodzą producenci rozmaitych systemów jej uzdatniania. Ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim parametrami wody w danym ujęciu. Łatwo je sprawdzić, oddając prawidłowo pobraną próbkę do laboratorium. W zależności od wyniku badania konieczny może się okazać np. zakup lampy UV przeznaczonej do sterylizacji wody, czyli usunięcia z niej szkodliwych dla zdrowia bakterii, wirusów czy grzybów. W innych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem będzie filtr związków żelaza i manganu.

Na szczególną uwagę mieszkańców wolnostojących domów niepodłączonych do miejskiej sieci wodociągowej zasługują filtry osmotyczne, czyli wykorzystujące zasadę odwróconej osmozy. Osmoza to spontaniczne zjawisko, na skutek którego dochodzi do wyrównania stężeń dwóch roztworów oddzielonych półprzepuszczalną membraną. Przy użyciu pompy wysokociśnieniowej można wymusić odwrotne zjawisko, w wyniku którego przez membranę przedostają się wyłącznie cząsteczki rozpuszczalnika, czyli czysta woda.

Czemu służy demineralizacja wody?

Dzięki systemowi odwróconej osmozy możliwe jest nie tylko pozbycie się:

  • cząstek zanieczyszczeń stałych,
  • chorobotwórczych mikroorganizmów,
  • produktów ubocznych chloru,
  • zanieczyszczeń chemicznych,
  • jonów metali ciężkich,
  • i innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych i fizykochemicznych.

Możliwa jest jednak także niemal całkowita demineralizacja wody. Większość wód gruntowych w Polsce jest „twarda”, a to stanowi przyczynę odkładania się kamienia kotłowego w sprzętach AGD czy armaturze. Jak wiadomo, zjawisko to ma niekorzystny wpływ na pracę urządzeń i znacznie skraca ich żywotność. Co więcej, wysokozmineralizowana woda służy nam wówczas, gdy ją pijemy. Wpływa jednak niekorzystnie na stan skóry czy włosów.

Tam, gdzie twardość wody jest wyjątkowo uciążliwym problemem, warto wybrać system uzdatniania wody oparty o działanie żywicy jonowymiennej, takiej jak np. Lewatit S1567. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się w podzlewowych filtrach odwróconej osmozy, ale też np. w centralnych zmiękczaczach.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę