Teraz Czytasz
Jak działa żarówka LED?

Jak działa żarówka LED?

Żarówki LED to obecnie najbardziej popularne źródła światła. Wśród ich zalet wymienić trzeba długą żywotność czy zużywanie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Nie można zapomnieć też, że żarówki LED są bardzo bezpieczne – nie nagrzewają się do wysokich temperatur. Jak to wszystko jest możliwe? Jak działają żarówki LED?

Jak działa żarówka LED?

Głównym elementem budowy żarówki LED jest kryształ, będący półprzewodnikiem. Przewodzi on prąd tylko w jednym kierunku. Przepływ prądu następuje, gdy do anody (elektrody, przez którą prąd wpływa do urządzenia) zostanie podłączony dodatni biegun zasilania, a do katody – ujemny. Zasada działania żarówki LED opiera się na rekombinacji nośników ładunku. W wyniku tego zjawiska, elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy, a ich energia zamieniana jest na kwanty promieniowania elektromagnetycznego.

Drugim ważnym zjawiskiem wykorzystywanym w diodach LED jest luminescencja. Jest to emisja fal świetlnych bez konieczności wykorzystania wysokich temperatur. Dokładniej rzecz ujmując, tworzone jest złącze dwóch półprzewodników niesamoistnych o różnych typach przewodnictwa (tzw. złącze p-n). W obszarze „n” gromadzą się elektrony, a obszar „p” to tzw. „dziury”. W chwili, gdy przyłożony zostaje prąd, elektrony dołączają do dziur – w ten sposób wydzielają energię w postaci światła.

W taki sam sposób jak żarówki, działa również oświetlenie LED z wbudowanymi, niewymiennymi źródłami światła.

Jak działa żarówka LED z czujnikiem ruchu?

Podstawowa zasada działania żarówki LED z czujnikiem ruchu jest taka sama jak “zwykłej” żarówki tego typu. Jedyna różnica tkwi w dodaniu czujnika ruchu. Żarówka zostaje wyposażona w detektor, który automatycznie włącza światło, gdy tylko wykryje ruch na określonym obszarze. Standardowo przyjmuje się, że jest to 5 m, ale działanie żarówki LED może mieć również większy zasięg – np. 8 czy 10 m.

Światło zapalane jest zwykle na określony czas (np. 60 sek.). Później, jeśli czujnik nie wykryje ruchu, światło gaśnie.

Jak działa żarówka LED w kolorze białym?

Działanie diody LED samoistnie wyzwala kolorowe światło. Jak więc to się dzieje, że na rynku dostępne są żarówki LED emitujące białe światło? Aby je uzyskać, producenci radzą sobie na dwa sposoby:

  • nakładając na soczewkę warstwę luminoforu, która zmienia kolor światła z niebieskiego na biały;
  • poprzez wykorzystanie metody RGB, czyli zmieszania 3 podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. W jednej diodzie zamykane są 3 inne, świecące w odpowiednich kolorach. Następnie dobierane są właściwe proporcje barw.

Żarówki LED – zasada działania a oznaczenia na opakowaniach

Znajomość zasad działania żarówek LED to jeszcze nie wszystko. Aby wybrać źródło światła, które będzie odpowiednie do danego pomieszczenia, warto również zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach żarówek. Poza mocą i liczbą lumenów istotne są też takie parametry jak kąt rozsyłu światła czy temperatura barwowa żarówki.

Kąt rozsyłu światła to informacja o tym, jak dużą powierzchnię pomieszczenia oświetli żarówka. Im kąt ten większy, tym większa powierzchnia zostanie oświetlona.

Temperatura barwowa pozwala stwierdzić, czy żarówka emituje światło ciepłe, zimne czy neutralne. Dlaczego jest to ważne? Chłodne, niebieskie światło (powyżej 5000 K) pobudza do działania i wzmaga koncentrację. Światło ciepłe, żółte (poniżej 3000 K) uspokaja oraz ułatwia relaks. Warto więc dostosować barwę światła do funkcji pomieszczenia. Aby ułatwić sobie zadanie i szybko wybrać idealnie dopasowaną żarówkę, dobrze jest od razu skierować się do sklepu z bogatą ofertą, np. https://swiatlolux.pl/.

Żarówka LED – zasada działania to obszerny temat, który początkowo wydaje się też mocno skomplikowany. Tak naprawdę jednak dość łatwo zrozumieć podstawy, a zdobyta wiedza ułatwia wybór właściwego źródła światła. Warto więc choć ogólnie poznać sposób działania popularnych “ledów”, by zawsze cieszyć się produktem wysokiej jakości. Takim jak bezpieczne, żywotne żarówki LED od swiatlolux.pl.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę