Teraz Czytasz
Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Prawidłowa higiena miejsc intymnych to bardzo ważny czynnik jeśli chodzi o unikanie zapalenia pęcherza oraz zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych dróg rodnych. Pozwalają na to m.in. płyny do higieny intymnej, które muszą być jednak w sposób odpowiedni dobrane do potrzeb kobiety. Na jakie czynniki koniecznie zwrócić więc uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Regularna pielęgnacja

Oczywiście dbanie o higienę miejsc intymnych powinno obejmować przede wszystkim mycie z odpowiednią częstotliwością. Najlepiej dwa razy dziennie, ale bez jednoczesnej irygacji pochwy. W ten bowiem sposób niestety pozbywamy się niezbędnych dla prawidłowej mikroflory pałeczek kwasu mlekowego.

Płyny do higieny intymnej lub… sama woda

Niestety bardzo częstym błędem popełnianym jest mycie miejsc intymnych preparatami nieprzeznaczonymi do tego celu. Jeśli są to środki silnie perfumowane oraz o nieodpowiednim pH, to może to doprowadzić do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej i zwiększonej podatności na infekcje. Najlepiej sięgać więc po specjalne płyny do higieny intymnej, z delikatnymi składami oraz bez szkodliwych konserwantów, które mogłyby działać w sposób podrażniający.

Wielu specjalistów poleca też po prostu mycie miejsc intymnych tylko wodą. Jeśli jednak trudno się do tego przyzwyczaić, to zdecydowanie warto sięgnąć właśnie po preparaty przystosowane stricte do tego celu, a nie środki myjące do całego ciała.

Noszenie odpowiedniej bielizny

Okazuje się, że dbałość o higienę miejsc intymnych to również kwestia noszenia odpowiedniej bielizny. Najlepsza będzie z naturalnej bawełny, która jest przewiewna i nie dopuszcza do przegrzania miejsc intymnych. Jest to kluczowe przede wszystkim ze względu na fakt, że w takiej sytuacji mogłoby mieć miejsce namnażanie się szkodliwych bakterii. Warto więc zainwestować w dobrej jakości bieliznę.

Higiena podczas menstruacji

Warto pamiętać też o tym, że krew to pożywka do rozwijania się bakterii. W czasie miesiączki trzeba więc w sposób regularny wymieniać środki higieniczne, optymalnie co 4 godziny. Dodatkowo w przypadku tamponu nie należy trzymać go dłużej, niż przez 8 godzin, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Nie trzeba też częściej się podmywać, chyba że krwawienia są obfite i powoduje to dyskomfort. Ponownie jednak należy przestrzec przed irygacją pochwy, która nie jest rekomendowana również podczas miesiączki.

Higiena po stosunku

Ważną zasadą, która może ochronić przed infekcją jest też oddawanie moczu po stosunku. Podczas zbliżenia zdecydowanie bowiem łatwiej o przeniesienie bakterii w okolice cewki moczowej, co może skutkować poważniejszymi problemami i zakażeniem, zwłaszcza u tych kobiet, które mają do nich tendencję.

Jak doskonale widać dbanie o higienę miejsc intymnych wymaga przestrzeganiu wielu różnych zasad. Dzięki nim można w sposób znaczący zmniejszyć ryzyko zakażeń i tym samym utrudniających codzienne funkcjonowanie chorób. W pielęgnacji pomagają też odpowiednio dobrane płyny do higieny intymnej, które można zakupić zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i online.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę