Teraz Czytasz
Ile wapnia potrzebuje Twój organizm?

Ile wapnia potrzebuje Twój organizm?

Wapń to niezwykle istotny pierwiastek dla funkcjonowania naszego organizmu, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej masy kostnej, mając również wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także pracę serca. Pierwiastek ten bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i wspomaga leczenie stanów zapalnych. Należy więc regularnie dostarczać go organizmowi, gdyż zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. W pewnych okresach życia potrzebujemy go więcej, w innych zaś mniej.

Ile wapnia potrzebujesz?

Być może zastanawiasz się, ile wapnia potrzebuje Twój organizm. Odpowiedź zależy od kilku czynników. Średnio przyjmuje się, że dorosła osoba potrzebuje 1000 mg wapnia na dobę, jednak aby organizm dobrze przyswajał wapń, potrzebna jest również odpowiednia ilość witaminy D i magnezu. Sprawa nie jest więc taka prosta – dużo zależy także od naszego wieku i płci. Trzeba mieć również na uwadze, że w pewnych sytuacjach życiowych nasze zapotrzebowanie na wapń jest po prostu większe.
Sprawdź kalkulator dziennego spożycia wapnia na: https://calperos.pl/kalkulator-wapnia/

Kiedy potrzebujemy więcej wapnia?

Istnieje kilka sytuacji, w których należy zwiększyć ilość wapnia w naszej diecie. Pierwsza z nich to okres pokwitania, kiedy to widoczny jest intensywny wzrost dzieci i młodzieży. Szacuje się, że w tym wieku potrzebna jest im ilość wapnia w graniach 800 – 1200 mg na dobę. Dużej dawki wapnia, bo około 1500 mg na dzień, potrzebują kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. O większą ilość tego pierwiastka (1500 mg) zadbać powinny także kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Jest on także w podobnej ilości potrzeby osobom w podeszłym wieku. Poza tym, większa dawka pierwiastka zalecana jest osobom po wypadkach i urazach, które przechodzą okres rekonwalescencji.

Jak zadbać o wapń w diecie?

Wapń dostępny jest w wielu produktach, choć najwięcej zawierają go mleko, sery i inne przetwory mleczne. Oprócz tego przyswoić go można jedząc wybrane owoce i warzywa, ryby, a także dodatki, takie jak orzechy, płatki owsiane, mak czy sezam. Dzienne zapotrzebowanie na wapń spokojnie zaspokoi więc nawet dieta wegetariańska czy wegańska. Niestety, mimo dużej dostępności pierwiastka w pożywieniu, dość często spotyka się jego niedobory. Powodem jest brak świadomości odnośnie zbilansowanej diety, a także sięganie po produkty, które utrudniają wchłanianie wapnia bądź szybciej wydalają go z organizmu. Wśród nich wymienić można: sól, alkohol, kofeinę czy napoje gazowane z kwasem fosforowym. Zaleca się rezygnację z palenia papierosów. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawsze dostarczamy organizmowi odpowiednią dawkę pierwiastka, jest suplementacja wapniem.

Jak suplementować wapń?

Szczególną uwagę na wapń powinniśmy zwrócić uwagę osoby w momentach zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dobrym pomysłem może być suplementacja wapniem. Po jaki jednak preparat sięgnąć? Polecić można Calperos, który zawiera węglan wapnia, bardzo dobrze przyswajany przez organizm. Świetnie sprawdzi się jako profilaktyka osteoporozy, ale sięgnąć mogą po niego kobiety ciężarne, młodzież czy osoby w zaawansowanym wieku lub w okresie rekonwalescencji po złamaniu kości. Calperos ma status produktu leczniczego, można więc go stosować w przypadku rozwinięcia się objawów osteoporozy czy znacznych niedoborów wapnia – 1 kapsułka twarda zawiera 400 mg jonów wapnia (1000 mg węglanu wapnia). Tabletkę najlepiej zażyć w trakcie jedzenia. W razie stosowania innych leków należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – poznaj lek Calperos na: https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/

Bez wapnia nasz organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Ma on szczególne znaczenie zwłaszcza dla naszych kości, o które warto zadbać już dziś. Niedobory tego pierwiastka mogą pozostawać długo niezauważane, przez co łatwo można ulec wrażeniu, że wapń nie jest nam zbytnio potrzebny. Niestety, problem zaczyna dawać w końcu o sobie znać poprzez liczne urazy i złamania. Możemy uniknąć takiej sytuacji, zwłaszcza że istnieje wiele smacznych i zdrowych produktów bogatych w wapń. Z kolei, w razie trudności w dbaniu o zbilansowaną dietę, można po prostu sięgnąć po suplementację, dostarczając wapń z różnych źródeł.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę