Teraz Czytasz
Ekstrakt roślinny – co kryje się pod tym pojęciem?

Ekstrakt roślinny – co kryje się pod tym pojęciem?

Znaczenie roślin dla człowieka to ciągle rozwijająca się dziedzina, która obfituje w nowe odkrycia i budzi szczególne nadzieje przy wykorzystaniu w medycynie. Na całym świecie zidentyfikowano niemal 400 tysięcy gatunków różnych roślin, a z roku na rok ich liczba się zwiększa. Rośliny od setek lat znane są ze swoich właściwości leczniczych. Dzieje się to za sprawą obecnych w nich substancji czynnych, których uzyskanie jest możliwe dzięki technikom, takim jak ekstrakcja.

Czym jest ekstrakt roślinny?

Nazwa „ekstrat” wywodzi się od łacińskiego słowa „extractum” oznaczającego „wyciąg”. Pojęcia te stosowane są wymiennie. Ekstrakty roślinne są niezwykle złożonymi, wieloskładnikowymi mieszaninami pochodzenia roślinnego. Odnoszą się one do produktu, powstającego w procesie ekstrakcji i separacji, w którym rośliny są wykorzystywane jako surowce. Najczęściej wykorzystuje się korzenie, łodygi, liście, kwiaty oraz owoce. Oryginalne składniki roślin nie ulegają zmianie i zachowują swoje drogocenne właściwości.

Jak powstaje wyciąg roślinny?

Wyciąg roślinny powstaje w wyniku skomplikowanego procesu, jakim jest ekstrakcja. Działanie to ma na celu wydobycie konkretnych składników obecnych w roślinach. Proces ten jest wieloetapowy. Wymaga użycia odpowiednich rozpuszczalników i przestrzegania ściśle określonych warunków reakcji. W skrócie jest to operacja oddzielenia ciała stałego od cieczy. Ciałem stałym są części roślin, z których ma powstać docelowy ekstrakt. Zostają one umieszczone w płynie, będącym odpowiednio dostosowanym rozpuszczalnikiem. Wybór rozpuszczalnika zależy od rodzaju rośliny, części rośliny, charakteru związków bioaktywnych oraz dostępności rozpuszczalnika. Najczęściej do ekstrakcji substancji polarnych wybiera się rozpuszczalniki polarne (woda, metanol, etanol), a do substancji niepolarnych – rozpuszczalniki niepolarne (heksan, dichlorometan). Na skutek tego procesu składniki roślinne są rozpuszczane i zawarte w rozpuszczalniku. Rozpuszczalnik zostaje ostatecznie wyeliminowany w celu wyizolowania ekstraktu roślinnego. Otrzymany w ten sposób roztwór jest pożądanym produktem.

Jaka jest historia ekstraktów roślinnych?

Ludzkość setki lat temu zauważyła zbawienny wpływ wyciągów roślinnych na organizm człowieka. W minionych epokach wiedza o szerokim zastosowaniu roślin była powszechna. Pierwsze ekstrakty uzyskiwano poprzez ekstrakcję wodną lub fermentację alkoholową. Już w czasach starożytnych w wielu kulturach rośliny były wykorzystywane do produkcji napojów pobudzających, takich jak herbata czy kawa. Substancjami aktywnymi tych napojów były pochodzące z roślin kofeina i teofilina. Oprócz tego na wykorzystaniu ekstraktów opierała się tradycyjna medycyna roślinna. Rośliny były niegdyś głównym źródłem leków na świecie. Od tego czasu nadal służą ludziom, ponieważ większość wszystkich obecnie stosowanych leków pochodzi z produktów pochodzenia roślinnego. Zastosowanie wyciągów roślinnych miało również swoje ciemne strony. Służyły one jako trucizna dla ludzi i zwierząt czy jako środki odurzające oraz halucynogenne.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę