Teraz Czytasz
Dieta na choroby oczu

Dieta na choroby oczu

Niemal 50% Polaków posiada jedną z trzech najpowszechniej występujących wad wzroku. A prawie 30% naszych rodaków stosuje diety. Czy istnieją zatem dieta pomocna przy wadach i chorobach oczu? Oczywiście, że tak – w końcu bezcenne właściwości mają warzywa i owoce, które każdemu tak bardzo wciskała mama. Czy wiedziałeś, że siły lotnicze Wielkiej Brytanii (RAF) powiązały jedzenie marchwi ze zwiększoną skutecznością widzenia wroga w ciemności? Nie? To zapraszamy do lektury!

Jedz, aby wzmocnić wzrok

Zdrowa dieta działa korzystnie nie tylko dla naszego organizmu i samopoczucia, ale również dla narządów zmysłu. Czy wiedziałeś, że dobrze dobrane jedzenie znacząco wpływa na zachowanie ostrości widzenia? Może też skutecznie spowolnić postępującą wadę lub rozwój niektórych chorób oczu. Na początek przybliżmy Ci nieco tematykę witamin – a konkretnie witaminę A, która jest największym sojusznikiem wzroku.

Działanie antyoksydacyjnej witaminy A było znane już w starożytności. To w końcu jej niedobór najczęściej skutkuje wystąpieniem ślepoty zmierzchowej. Nigdy o niej nie słyszałeś? Uwierz, że zobaczyć też nie chcesz – zwłaszcza jeśli jesteś kierowcą. Kurza ślepota objawia się gorszym widzeniem w warunkach słabego światła. A co z, np. równie częstą nadwzrocznością? Dalekowzroczność występuje najczęściej wraz z rosnącym wiekiem, a wspominaliśmy, że odpowiednia dieta może znacząco wpłyną na kondycję widzenia. W tym na skuteczną redukcję działania hiperopii. Wszystko skrywa Matka Natura.

Najwięcej witaminy A ma oczywiście marchew. Może dlatego króliki najlepiej widzą o zmierzchu? Marchewkę możesz jeść na różne sposoby – w postaci duszonej, surowej, gotowanej, ulubionego soku, przecieru i zupy. Dla zwiększenia efektu możesz dodać odrobinę tłuszczu: najlepiej oleju lub oliwy. Wszystko po to, aby zapewnić lepszą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. A co do popicia? Jasne, że tylko woda lub herbata. Dieta zakłada spożycie każdego dnia mniej więcej 1,5 kg marchwi, więc jest co jeść. Beta-karoten pomoże też w odchudzaniu i utrzymaniu opalenizny, więc pomarańczową dietę pokochają szczególnie panie.

Dieta i witaminy nie tylko na przeziębienie

Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, ważne jest to, aby dostarczyć organizmowi dostateczną ilość zbawiennych właściwości. Jakie jeszcze witaminy powinny Cię zainteresować?

  • Witamina C – spełnia funkcję przeciwutleniacza (a więc redukuje ryzyko wystąpienia raka) zapobiega też zwyrodnieniu plamki żółtej i postępowi zaćmy. Znajdziesz ją głównie w owocach cytrusowych,
  • Witamina E – dba o poziom wody w tkankach gałek ocznych. Męczy Cię uczucie suchości oczu? Czy wiedziałeś, że spowalnia to Twoje procesy myślowe? Jej źródłem są: migdały, słonecznik, orzechy laskowe, ziemne oraz oleje: słonecznikowy, sojowy i kukurydziany,
  • Witamina D – to ostatnia z najważniejszych witamin. Jej niedobór skutkuje szybkim rozwojem jaskry, zapaleniem spojówek i wysuszeniem powierzchni oka. Ponadto ta witamina bierze czynny udział w regulacji ciśnienia wewnątrz gałkowego. Witaminę D znajdziesz przede wszystkim w rybach: tuńczyku, łososiu, dorszu i śledziu. No i w nabiale – mleku i serze.

Wierzymy, że artykuł uchylił Ci nieco rąbka tajemnicy odnośnie tematyki diety dla wzroku. Na co czekasz? Leć do sklepu i zadbaj o swój wzrok już teraz!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę