Teraz Czytasz
Diamenty. Co warto o nich wiedzieć?

Diamenty. Co warto o nich wiedzieć?

Ich urokowi i niepowtarzalności ulegają wszyscy – kobiety i mężczyźni. Więcej – cały świat zwariował na ich punkcie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że diamenty to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Dlaczego? Co sprawia, że roztaczają wokół siebie taką magię? Sprawdźmy!

Diament w jubilerstwie

Diament diamentowi nie równy – tę zasadę powinien znać każdy, kto interesuje się diamentami i myśli o ich zakupie. O jakości tego kamienia decydują cztery cechy (4C). To czystość (clarity), masa (CT), barwa (colour) oraz szlif (cut).

Zacznijmy od czystości. Nie bez przyczyny została wymieniona jako pierwsza, bowiem to właśnie czystość jest elementarną właściwością, która determinuje wartość diamentu. Co to oznacza w praktyce? Mniejszy kamień z wyższą klasą czystości jest bardziej wartościowy niż nawet największy diament o niższej klasie. Dlatego najbardziej pożądane są diamenty idealnie czyste. Czystość to brak jakichkolwiek zanieczyszczeń. Sprawdza się ją pod mikroskopem. Z kolei jeżeli kamień ma naprawdę niską klasę, jego niedoskonałości widoczne są nawet gołym okiem. Wystarczy się dobrze przyjrzeć.

Kolejny wyznacznik, czyli masa. Tu warto wiedzieć, że podawana jest ona w karatach. Jeden karat odpowiada 0,2 grama. Z kolei barwę diamentu oznacza się literami alfabetu. Zaczynamy od D, kończymy na Z. Im dalej od D, tym kolor jest bardziej żółty. Skala ta dotyczy wyłącznie diamentów bezbarwnych. Tym sposobem został nam jeszcze szlif. Warto wiedzieć, że jeżeli szlif jest nieprawidłowy, to wartość kamienia spada nawet o połowę. Zła obróbka nie wyzwoli również blasku charakterystycznego dla tego minerału.

Dlaczego diamenty są bardzo drogie?

Jak dotąd nie odkryto naturalnego minerału, który byłby twardszy niż diament. I prawdopodobnie nikt diamentowi tego tytułu nie odbierze. Powstawanie tych kamieni to kwestia miliardów lat. W tym czasie działają na nie wysokie temperatury oraz ciśnienie. Co tu dużo mówić, diamenty to staruszki, których blask nigdy nie blaknie. Są właściwie nieśmiertelne, ponieważ większość z nich ma od 1 do nawet 3 miliardów lat. Dla porównania – naukowcy szacują, że nasza planeta istnieje od 4,5 miliarda lat. Nic więc dziwnego, że diamenty są bardzo drogą błyskotką. Co ciekawe, poszukiwacze tych minerałów z pewnością śledzą każde doniesienia o aktywności wulkanów. Dlaczego? Ponieważ wraz z wybuchem wulkanu często dochodzi do wynoszenia diamentów na powierzchnię. Przy czym osoby, które zajmują się wydobywaniem tych błyskotek, udają się przede wszystkim do Afryki. Bo to Czarny Ląd ma w sobie większość naturalnych złóż diamentów. Przy czym interes wydobywczy jest na tyle wydajny, że w każdym roku na całym globie na światło dzienne wydobywanych jest około 26 tys. kilogramów diamentów. Jak nietrudno się domyślić, odbieranie tych minerałów Matce Ziemi jest czasochłonnym i trudnym zajęciem. Dopiero po przekopaniu przeciętnie około 250 ton ziemi, przy odrobinie szczęścia, udaje się znaleźć jednokaratowy kamień. Nie zraża to jednak poszukiwaczy diamentów.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę