Teraz Czytasz
Depresja – ukryty problem

Depresja – ukryty problem

Największym problemem w depresji jest to, że mnóstwo osób uczy się normalnie z nią żyć. Ukrywamy swoje objawy przed bliskimi, a jeżeli żyjemy sami – nie jest to wcale bardzo trudne. Choroba ta objawia się przede wszystkim w taki sposób, iż przestaje nam zależeć na sprawach, które do tej pory były ważne. Stajemy się obojętni na pozytywne wydarzenia – jak i na te smutne rzeczy. Depresja sprawia, że człowiek jest “otępiały” i tak naprawdę nic nie ma dla niego znaczenia.

Jak więc możliwe jest to, że nikt dookoła tego nie widzi? Jeśli dany człowiek do tej pory był raczej nieśmiały i nie dzielił się za bardzo swoim życiem z innymi – normalne jest to, że ludzie po prostu nie zauważą większej różnicy. W dorosłym życiu łatwiej jest nam też znaleźć wymówkę, jeśli chodzi o spotkanie – tłumaczymy się nawałem pracy lub innymi obowiązkami. Druga strona zwykle także ma swoje sprawy, więc często nie próbuje doszukać się w tym niczego więcej. To właśnie dlatego depresję można uznać za jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku – mnóstwo osób nigdy nawet nie dowie się, że taka jest ich diagnoza.

Wynikające z tego zagrożenia

Najpoważniejszym zagrożeniem będzie tutaj oczywiście samobójstwo – depresja zbyt często doprowadza ludzi do tego ostatecznego kroku. Jeżeli przez długi czas nie są oni w stanie znaleźć żadnego sensu w swoim codziennym życiu – mogą po prostu uznać, iż kontynuowanie go nie wchodzi w grę. Brak osób bliskich, które mogłyby temu zapobiec to tutaj ogromne ryzyko – a niestety mnóstwo osób znajduje się w takiej właśnie sytuacji. Tutaj warto samodzielnie spróbować poprosić o pomoc – w sytuacjach zagrażających życiu natychmiast uzyskamy pomoc od psychiatry.

Z depresją można wybrać się też do psychologa, który spróbuje coś temu zaradzić przy pomocy rozmowy – to dopiero psychiatra decyduje ewentualnie o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego. Nieleczona depresja może doprowadzić do rozpadu rodziny, rozpadu związku, utraty pracy czy miejsca zamieszkania. Choremu na tyle nie zależy na swoim losie, że nie jest w stanie zmotywować się do walki o stanowisko – często ma problem nawet z tym, aby zmusić się do jedzenia i picia.

Zwracaj uwagę na swoich bliskich

Jeżeli Ciebie ten problem nie dotyczy to staraj się zwracać uwagę na to, czy przypadkiem nie dotyka on Twoich bliskich lub członków rodziny. Osoby starsze także chorują, a oni jeszcze nie do końca akceptują istnienie chorób psychicznych – dla nich depresja to oznaka słabości, bo tak przez lata niestety im wmawiano. Depresja to choroba – taka sama, jak każda inna.

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę