Teraz Czytasz
Czynniki osłabiające działanie antykoncepcji

Czynniki osłabiające działanie antykoncepcji

Działanie antykoncepcji może zostać zaburzone przez wiele czynników. Nie wszystkie pacjentki otrzymują szczegółowe informacje o właściwościach przyjmowanych tabletek, których powinien udzielić lekarz lub farmaceuta. Wiele potencjalnych czynników osłabiających skuteczność antykoncepcji nie jest też wymienianych w ulotce. Przyjmując takie tabletki, warto dokładnie zapoznać się zasadami ich stosowania oraz unikać sytuacji potencjalnie obniżających efektywność tej formy zapobiegania ciąży.

Zażywanie witamin i minerałów a działanie antykoncepcji

Duże dawki witaminy C mogą wpływać hamująco na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to ilości przekraczających 100 mg na dobę, stosowanych celem zwiększenia odporności organizmu. Negatywny wpływ na działanie antykoncepcji wywiera przede wszystkim stosowanie syntetycznej witaminy C z suplementów, dlatego przyjmowanie jej razem z dietą bogatą w owoce i warzywa nie powinno sprawiać problemów. Efektywność tabletek mogą też osłabiać preparaty zawierające żelazo, chrom i węgiel aktywny. W przypadku medycznych zaleceń do ich stosowania, należy zwrócić uwagę na czas wchłonięcia się danego suplementu do krwi. Należy zachować odpowiedni odstęp między przyjęciem preparatu z witaminami i minerałami, a spożyciem tabletki antykoncepcyjnej. Najlepiej odczekać przynajmniej 4 godziny.

Środki przeciwbólowe i antybiotyki w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane razem z antybiotykami. Środki te mają bowiem wpływ na skład mikroflory jelitowej, przez co mogą zahamować działanie hormonów zawartych w pigułach. Wynika to z nieprawidłowego wchłaniania substancji czynnych tabletek. Szczególną ostrożność należy zachować przy przyjmowaniu antybiotyków z penicyliną, tetracykliną, amoksycykliną, klotrimoksazolem oraz cefalosporyną. W czasie antybiotykoterapii, warto więc dla bezpieczeństwa wspomagać się antykoncepcją mechaniczną. Podobnie wygląda to w przypadku środków przeciwbólowych, takich jak ketoprofen czy paracetamol. Jeżeli ryzyko zaburzenia działania antykoncepcyjnego pod wpływem stosowania takich leków jest duże, optymalnym rozwiązaniem będzie tabletka dzień po. Antykoncepcja awaryjna nie może być jednak przyjmowana regularnie, a jedynie w nagłych sytuacjach.

Inne leki osłabiające działanie antykoncepcji

Działanie tabletek antykoncepcyjnych osłabiają także inne środki. Dotyczy to np. leków przeciwpadaczkowych, antydepresyjnych i przeciwgruźliczych, a także niektórych leków przeciwwirusowych i endokrynologiczne. Jeżeli pacjentka obawia się zajścia w ciążę ze względu na przyjmowanie tych preparatów, może odbyć szybką e-konsultację z ginekologiem. W razie potrzeby wystawiona zostanie recepta online na tabletkę dzień po, która przesyłana jest przez internet. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej obniżają także leki silnie przeczyszczające i przyspieszające perystaltykę jelit, ponieważ mogą wywołać biegunkę. W takim przypadku również wystawiana jest recepta na tabletkę dzień po, którą da się zrealizować w każdej aptece.

Środki antykoncepcyjne a zioła i alkohol

Wiele naturalnych ziół korzystnie wpływa na zdrowie, jednak stosowanie niektórych z nich może negatywnie odbijać się na działaniu tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to przede wszystkim wyciągu z dziurawca, który zawiera duże ilości hyperforyny. Składnik ten przyspiesza metabolizm środków antykoncepcyjnych, a przez to może doprowadzić do ich niedostatecznego wchłonięcia przez organizm. Efektywność tabletek zmniejsza też pluskwica groniasta, senes, babka płesznik czy chociażby siemię lniane. Decydując się na przyjmowanie naparów lub suplementów zawierających te zioła, warto wcześniej skonsultować się lekarzem. Działanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych może zaburzyć również alkohol. Jego spożycie samo w sobie nie obniża skuteczności substancji czynnej, jednak wysokie stężenie w organizmie może też doprowadzić do wymiotów, a tym samym usunięcia tabletki przed jej właściwym wchłonięciem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę