Teraz Czytasz
Czym różni się karma dla kota od karmy dla psa?

Czym różni się karma dla kota od karmy dla psa?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że żywienie kota i psa jest bardzo zróżnicowane. Karma dla psa swoim składem zupełnie nie przypomina karmy dla kota. Oba zwierzaki nie mogą zatem spożywać takich samych posiłków. No ale w czym tak naprawdę tkwią różnice? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kot i pies w jednym domu

Wiele osób posiada w swoim domu jednocześnie psa i kota. Trudno zatem upilnować zwierzaki, aby nie wyjadały sobie nawzajem jedzenia. Kot niejednokrotnie skusi się na kęs z psiej miski i odwrotnie. Czy to dla nich groźne? Jeżeli taka sytuacja zdarza się tylko raz na jakiś czas, nie ma powodów do obaw. Regularne spożywanie przez kota psiego jedzenia i odwrotnie może jednak negatywnie odbić się na zdrowiu pupila. W najlepszym przypadku skończy się to rozstrojem żołądka. Co zatem powinna zawierać karma dla psa, a co karma dla kota? Ich skład powinien być diametralnie różny.

Karma dla kota – optymalny skład

Przede wszystkim należy podkreślić, że kot to bezwzględny mięsożerca. W jego diecie nie powinny znajdować się większe niż śladowe ilości warzyw, owoców i innych dodatków. Wysokiej jakości karma dla kota powinna składać się z 70-80 procent mięsa, w tym nie tylko czystego mięsa, ale również podrobów. W kociej karmie znajdziemy najczęściej płuca, serce albo wątrobę kurczaka. Dopiero taki posiłek dostarczy zwierzakowi wszystkich, niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. Ewentualne dodatki, ułatwiające trawienie, w postaci chociażby warzyw i owoców, powinny stanowić jedynie niewielką domieszkę. Zupełnie inny skład ma natomiast karma dla psa.

Karma dla psa – optymalny skład

Pies jest z kolei wszystkożercą – podobnie jak człowiek. Jego dieta jest zatem bardzo zbliżona do tej ludzkiej. Standardowa karma dla psa będzie zawierała co najwyżej 60 procent mięsa, w tym raczej czystego mięsa, a nie podrobów. Dodatkowo znajdziemy w niej różnorodne zboża, owoce, warzywa, substancje mineralne i cukry. Niemięsne dodatki ułatwiają psu trawienie i dostarczają mu wielu, potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników. Warto przy tym podkreślić, że pies nie tylko nie powinien, ale nawet nie może spożywać surowego mięsa. Jego przewód pokarmowy nie jest bowiem do tego zupełnie przygotowany.

Gdzie kupić karmę dla psa i kota?

Pies i kot powinny zatem dostawać zupełnie inną karmę. Odpowiednio zbilansowane produkty można kupić w profesjonalnym sklepie zoologicznym. Lepiej podarować sobie zwykłe karmy z marketu. Mają one bowiem bardzo małą zawartość mięsa, a dodatkowo wiele sztucznych składników.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę