Teraz Czytasz
Czym jest fibromialgia i jak ją leczyć?

Czym jest fibromialgia i jak ją leczyć?

O tej chorobie nadal się mówi niewiele, choć według szacunków może dotyczyć nawet 10% populacji. Sprawdź, czym się charakteryzuje i gdzie warto szukać specjalistycznej pomocy. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

Czym jest fibromialgia? 

To przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich, której towarzyszą bóle mięśni i stawów, występujące bez namacalnej przyczyny. Często dolegliwości dotyczą wielu tkanek, a pacjenci mówią o bólu całego ciała. Warto zaznaczyć, że wyniki badań mogą nie wykazywać nieprawidłowości, co skłania do wniosków, że ból stanowi wynik nadwrażliwości, a konsultacja z psychiatrą to jedyna skuteczna forma terapii. To jednak niewłaściwe podejście, gdyż fibromialgia wymaga przede wszystkim pomocy reumatologa, natomiast psychoterapia może zapobiegać nawrotom choroby.

Osoby, które uzyskały już pomoc ze strony doświadczonego reumatologa, powinny szukać wsparcia u psychiatry lub psychoterapeuty, który cieszy się wysoką renomą, aby zapewnić sobie w pełni kompleksowe leczenie fibromialgii. Takie wsparcie znajdziesz na stronie internetowej Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Przekonało się o tym wielu pacjentów, którzy dziś mogą cieszyć się komfortem życia.

Objawy fibromialgii

Do najczęściej występujących symptomów należą bóle stawów, zesztywnienie oraz drętwienie mięśni. Ponadto występuje silny ból przy dotykaniu punktów spustowych, które znajdują się na pośladkach, na lędźwiach, nad kolanami, a także w pobliżu potylicy. Warto pamiętać, że chorobę diagnozuje się po wykluczeniu stanów zapalnych w organizmie. Ponadto taką diagnozę sugeruje tkliwość w minimum 11 z 18 punktów spustowych oraz niektóre poniżej wymienione objawy.

Osoby z fibromialgią zmagają się z ciągłym zmęczeniem czy uczuciem wyczerpania, a także z zaburzeniami koncentracji czy problemami z zachowaniem uwagi. Do tego dochodzi bezsenność, obniżony nastrój, drażliwość, stany lękowe. Kolejne symptomy to problemy gastrologiczne, tachykardia czy częste uczucie chłodu. Pojawiają się również bóle głowy oraz migreny z powodu zmiany pogody, a także bóle żuchwy i miednicy oraz częste oddawanie moczu. Natomiast kobiety zmagają się z bolesną menstruacją.

Leczenie fibromialgii

Po zaobserwowaniu objawów przede wszystkim należy zgłosić się do reumatologa. Pacjent powinien być pod opieką również innych specjalistów z uwagi na zróżnicowany charakter objawów. Chociaż choroby nie da się wyleczyć, stosowanie odpowiedniej farmakologii oraz konsekwentna rehabilitacja może przyczynić się do prawie całkowitej remisji symptomów
i znaczną poprawę komfortu życia.

Wbrew niektórym opiniom fibromialgia nie jest zaburzeniem psychicznym, jednak psychiatra może być nieocenionym wsparciem w leczeniu. U wielu pacjentów stosuje się leki przeciwdepresyjne, które regulują wydzielanie serotoniny oraz innych neuroprzekaźników. Ponadto zmniejszają nadwrażliwość na ból i dotyk, a także poprawiają jakość snu.
W dodatku pomogą utrzymać dobry nastrój, łagodząc niepokój i drażliwość. Natomiast neurolog może przepisać leki przeciwpadaczkowe oraz rozluźniające mięśnie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę