Teraz Czytasz
Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Czym jest ,,tabletka po”? Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej? Gdzie można uzyskać e-receptę na tabletkę dzień po? To tylko kilka pytań, które mogą się pojawić w sytuacji awaryjnej.

Antykoncepcja awaryjna – kiedy zastosować?

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. ,,tabletka dzień po”, jest to tabletka, którą należy zażyć jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia. Celem antykoncepcji awaryjnej jest zminimalizowanie ryzyka zajścia w ciążę. Tabletki po są skutecznymi preparatami, lecz podobnie jak z antykoncepcją hormonalną – nie gwarantują stuprocentowej skuteczności działania.

E-recepta na tabletkę po

E-receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić każdy lekarz, lecz należy wziąć pod uwagę, że lekarz ma prawo do odmowy wystawienia e-recepty powołując się na klauzulę sumienia.

Ciekawym rozwiązaniem jest recepta online, która umożliwia otrzymanie e-recepty nawet w kilka minut. Usługa jest często świadczona przez przychodnię, która realizuje e-konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia recepty. Telekonsultacje są coraz bardziej popularną formą kontaktu z lekarzem, ponieważ mą sporo zalet. Receptę online można uzyskać bez wychodzenia z domu oraz będąc na wakacjach.

Tabletka po – recepta online w kilku krokach

Wystarczy kilka minut, aby otrzymać receptę na tabletkę po – oczywiście jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych. Aby otrzymać receptę zazwyczaj należy wypełnić formularz medyczny, opłacić usługę oraz zaczekać na wiadomość od lekarza.

Po zakończone konsultacji jest przesłany czterocyfrowy kod e-recepty w wiadomości SMS, a także dokumentacja medyczna na wskazany adres e-mail.

Istotne jest to, aby bardzo dokładnie wypełnić ankietę medyczną, ponieważ podanie niepełnych informacji może doprowadzić do wydłużenia czasu realizacji konsultacji.

Formularz medycznych w MEDSPAN Centrum Medyczna można wypełniać 24/7, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem: https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/

Którą tabletkę po wybrać?

W Polsce na receptę dostępne są dwa preparaty. Jeden z nich ma w składzie octan uliprystalu i tabletkę można zażyć do pięciu dni od stosunku bez zabezpieczenia. Główne działanie polega na hamowaniu lub opóźnienie owulacji, czyli zapobiega prawidłowemu jajeczkowaniu oraz zagnieżdżeniu zarodka.

Drugi preparat ma w składzie lewonorgestrel, lecz nie poznano dokładnego mechanizmu działania tej substancji. Najprawdopodobniej wpływa na zapobieganie owulacji – uniemożliwiając dojście do zapłodnienia. Tabletkę należy przyjąć maksymalnie do 72h od momentu stosunku bez zabezpieczenia.

Jeżeli trzy godziny po zażyciu tabletki wystąpią wymioty, to należy niezwłocznie zażyć kolejną tabletkę. W sytuacji karmienia piersią – trzeba się powstrzymać od karmienia przez określony czas przez producenta. Szczegółowe informacje zawarte są w ulotce, lecz zawsze można się skontaktować z lekarzem, który wystawił receptę i dopytać o szczegóły.

Przychodnie online – dla kogo?

Z usług przychodni online najczęściej korzystają kobiety, ponieważ w łatwy sposób można uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Często cały proces konsultacji zajmuje kilkanaście minut, a koszt usługi jest nieco niższy niż podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym.

Receptę online można uzyskać na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia. Jest to rozwiązanie, które oszczędza sporo czasu, zwłaszcza jeżeli stan zdrowia nie zmienił się – nie pojawiły się dodatkowe dolegliwości.

MEDSPAN również oferuje usługę recepty online na tabletki antykoncepcyjne: https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

E-recepta – jak działa?

E-recepta jest to system teleinformatyczny, który został stworzony przez Ministerstwo Zdrowia w ramach cyfryzacji usług medycznych. Lekarz wystawia e-receptę w systemie medycznym w którym jest generowany czterocyfrowy kod recepty. Kod jest przesłany do pacjenta w wiadomości SMS lub wiadomości e-mail (w zależności od rozwiązań placówki). Ponadto oryginalny wydruk e-recepty jest dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta.

Zwolnienie lekarskie przez internet – czy to możliwe?

Przepisy prawa, które zostały stworzone podczas trwania pandemii umożliwiają również otrzymanie zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) w ramach usług telemedycznych. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób infekcyjnych. Proces realizacji konsultacji jest podobny, jak w kwestii recepty online, lecz zazwyczaj konsultacja wiążę się z rozmową telefoniczną.

Pacjent podczas wypełnienia formularza medycznego, czasami ma możliwość wyboru formy komunikacji z lekarzem (czat, telefon lub videokonferencja). Po opłaconej usłudze oraz wyborze godziny konsultacji, lekarz inicjuje kontakt z lekarzem.

Podczas rozmowy lekarz poprosi o podanie numeru PESEL lub prosi o pokazanie dowodu osobistego (videokonferencja). Ma to na celu potwierdzenie tożsamości pacjenta.

Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, sprawdzi historię zwolnień oraz dokumentacje medyczną, którą posiada placówka. Na zakończenie rozmowy przedstawi informację w kwestii zwolnienia lekarskiego oraz zalecenia. Jeżeli będzie potrzeba to również wystawi e-receptę.

W MEDSPAN są również realizowane konsultacje specjalistyczne: https://medspan.pl/specjalistyczne/

Telemedycyna – bezpiecznie i legalnie

Wszystkie usługi medyczne muszą być realizowane zgodnie z obowiązującym prawem. W Polsce jeszcze nie ma dedykowanej ustawy (jest w trakcie tworzenia) związanej ze świadczeniami e-konsultacji, dlatego niekiedy mogą budzić wiele wątpliwości.  Należy pamiętać o tym, że e-receptę lub zwolnienie lekarskie może wystawić tylko osoba, która posiada odpowiednie uprawienia. Najczęściej jest to lekarz, który posiada aktywne prawo wykonywania zawodu oraz uprawienia do wystawiania e-ZLA.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę