Teraz Czytasz
Czy warto zastosować cegłę na ścianie? Sprawdzamy!

Czy warto zastosować cegłę na ścianie? Sprawdzamy!

Cegła na ścianę jest elementem od lat spotykanym w polskich i zagranicznych wnętrzach. Zarówno prosta i nowoczesna, jak i stylizowana na wiekową stanowi świetną ozdobę mieszkania. Jest materiałem łatwym w stylizowaniu oraz przykuwającym wzrok. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady wykorzystania cegły w mieszkaniu, a także radzimy, jak ją wyeksponować, by wnętrze nabrało szyku.

Stara cegła na ścianę

Cegły na ścianę najczęściej przypominają wyglądem materiały wiekowe, pozyskane z murów dawnych budynków. I faktycznie, wyjątkową popularnością cieszą się te pochodzące z odzysku. Cegła rozbiórkowa bywa dostępna nie tylko w klasycznej formie sztabek, ale może też zostać pocięta na płyty, co ułatwia ich montaż i transport.

Materiał, jakim jest cegła na ścianę, nadaje wnętrzom szczególnego charakteru. Cegły są nostalgiczne i pasują do stylu retro. Z drugiej jednak strony, spotkamy je w aranżacjach w klimacie industrialnym. Ceglana ściana nie musi jednak pochodzić z odzysku – można bowiem zdecydować się na materiał świeżo wypalany lub tylko  wyglądem przypominający stare cegły.

Płytki imitujące cegiełki na ścianę to wybór dla osób poszukujących klimatycznego dodatku do wnętrz, który dodatkowo będzie bezproblemowy w montażu. Niewątpliwą zaletą płytek jest ich lekkość, co stanowi ogromną przewagę nad klasyczną cegłą, także pod kątem sposobu montażu i transportu. Ponadto, aktualnie dostępne wzory praktycznie nie odstają wizualnie od wypalanej cegły, gdyż zachowana jest w nich zarówno barwa ceramiki, jak i faktura czy kształty.

Cegła na ścianę – do jakich wnętrz się sprawdzi?

Cegła na ścianach to element wyposażenia, mogący wzbogacić większość pomieszczeń. Doskonale współgra zarówno z mieszkaniami nowoczesnymi i surowymi, jak i utrzymanymi w stylach bardziej przytulnych, ciepłych i romantycznych. Ponadto, cegły dostępne na rynku występują w różnych odcieniach kojarzących się z naturą – brązie, bieli, różnych odcieniach szarości, a także czerwieni i pomarańczach. Mnogość barw sprawia, że dobór właściwej cegły do mieszkania nie powinien stanowić problemu.

Ściana z cegłą najczęściej spotykana jest we wnętrzach loftowych, których zimny klimat przełamany zostaje ciepłem tego materiału. Takie połączenie daje wrażenie zarówno surowości, jak i przytulności. Biała cegła sprawdzi się w stylach skandynawskim oraz hampton, które kojarzą się z naturą, jasnymi tonami oraz prostotą. Z kolei ta w odcieniach szarości, grafitu i antracytu to doskonały wybór do wnętrz dark scandinavian, które skorzystają z rustykalnej formy i wyrazistej barwy cegieł.

Ciekawym wykorzystaniem cegieł na ścianę jest zastosowanie ich w okolicach kominka. Rozwiązanie takie, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, daje korzyści w postaci izolacji termicznej, która pozwala na długie utrzymywanie wysokiej temperatury po rozpaleniu ognia.

AdobeStock_297390064.jpeg

Cegła na ścianę – jakie ma zalety?

Cegły na ścianie niewątpliwie mają wiele zalet. Oprócz walorów wizualnych – jak nadawanie przestrzeni wielowymiarowości, ciepła, przytulności i nietuzinkowości, posiadają także wymiar praktyczny. Ściany ceglane doskonale poprawiają akustykę pomieszczenia, w którym się znajdują. Pozwalają na wygłuszanie dźwięków, co jest szczególnie przydatne w mieszkaniach w blokach oraz kamienicach – w szczególności takich, które znajdują się w pobliżach ruchliwych ulic i centrów miast.

Ponadto, cegła na ścianie istotnie poprawia mikroklimat wnętrza. Latem powierzchnie nią wyłożone pozwalają utrzymać przyjemny chłód. Zimą natomiast pozwalają na oszczędność, gdyż dobrze izolują pomieszczenia pod względem termicznym, utrzymując i oddając do wnętrza pokoi ciepło. Ściany wykonane z cegieł są też znacznie trwalsze niż te pokryte klasyczną farbą. Cegła jest odporna na zabrudzenia, wilgoć oraz temperaturę; jest także niepalna. Właściwości te sprawiają, że ściany z niej wykonane są łatwe w utrzymaniu – można bez obaw czyścić je regularnie miotełką do kurzu, a silniejsze zabrudzenia usuwać wilgotną, miękką szmatką.

Cegła na ścianę – jakie są jej wady?

Cegła jest materiałem wykończeniowym, który przez swoją wielowymiarową formę, nie sprawdzi się zbyt dobrze na małych przestrzeniach. Niewielkie pokoje, wyłożone ceramiką, optycznie stracą na powierzchni i będą wydawały się mieć zbyt wiele elementów wyposażenia. Alternatywą wówczas mogą być płytki imitujące cegły lub cegła cięta maszynowo – tego typu rozwiązania skutecznie redukują masę ściany.

Chcąc poznać tajniki aranżacji wnętrz warto skorzystać z Platformy Woodlove.to, która pomoże m.in. w stworzeniu projektu czy doborze fachowców.

 

Wpis partnera.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę