Teraz Czytasz
Co zrobić, by zapalenie dziąseł się nie rozwinęło?

Co zrobić, by zapalenie dziąseł się nie rozwinęło?

Zapalenie dziąseł to stan, w przebiegu którego pojawiają się dokuczliwe objawy, takie jak np. ból dziąsła. Przy wystąpieniu zapalenia dziąseł zawsze należy podjąć odpowiednie kroki – inaczej schorzenie rozwinie się w zapalenie przyzębia, co w konsekwencji może spowodować rozwój paradontozy. Jak rozpoznać stan zapalny dziąseł? Co robić, aby nie dopuścić do jego rozwoju?

Zapalenie dziąseł – z czego wynika? Przyczyny

Stan zapalny dziąseł rozwija się wówczas, gdy w jamie ustnej wytwarza się tzw. płytka nazębna pod wpływem nagromadzenia się bakterii. Do sytuacji tej prowadzi przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej, dlatego też uznawane jest to za główną przyczynę, wywołującą zapalenie dziąseł1.

Stan zapalny dziąseł może powstać również na skutek1:

 • wad zgryzu;
 • źle dopasowanego aparatu ortodontycznego lub niewłaściwie wykonanych uzupełnień protetycznych;
 • zbyt intensywnego szczotkowania zębów (powoduje to naruszenie tkanki);
 • regularnego palenia papierosów;
 • częstego spożywania alkoholu;
 • zaburzeń w produkcji hormonów;
 • osłabionej odporności organizmu;
 • źle skomponowanej diety.

Zapalenie dziąseł może rozwinąć się również pod wpływem innych, ogólnoustrojowych schorzeń, np. cukrzycy lub chorób układu krążenia1.

Zapalenie dziąseł – po czym je rozpoznać? Typowe objawy

Głównym objawem, wskazującym na rozwój stanu zapalnego, jest ból dziąsła. W początkowych etapach może być on odczuwany jako nadwrażliwość, np. na dotyk lub ciepło. Z czasem jednak ból się zwiększa i utrzymuje. Dodatkowo pojawia się obrzęk dziąsła i zaczerwienienie. Mają one również tendencję do krwawienie w czasie szczotkowania2.

Zapalenie dziąseł rozwija się powoli, w związku z czym na początkowych etapach może być niezauważalne. Z czasem jednak, poza objawami w obrębie samych dziąseł, pojawiać się zaczyna tzw. gnilny oddech, czyli fetor ex ore2.

Brak leczenia w dalszej konsekwencji prowadzi do rozwoju tzw. recesji dziąseł, czyli ich cofania się. Szyjki zębów zostają odsłonięte, co naraża je na różne czynniki. W ostateczności rozwinąć się może paradontoza, co powoduje wypadanie zębów2.

Co zrobić, aby zapalenie dziąseł się nie rozwinęło?

Aby uniknąć rozwoju zapalenia dziąseł, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej2. Jest to podstawa, gdyż tylko środowisko odpowiednio oczyszczone z patogenów jest w stanie zapewnić zdrową kondycję całej jamy ustnej.

 1. Właściwa higiena jamy ustnej powinna obejmować przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów, 2 razy dziennie. Należy to wykonywać odpowiednią techniką, aby mieć pewność, że jama ustna została dokładnie oczyszczona ze złogów i resztek jedzenia3.
 2. Podczas szczotkowania należy pamiętać również o czyszczeniu języka, gdyż gromadzi się na nim wiele bakterii3.
 3. Na zakończenie warto przepłukać jamę ustną odpowiednim płynem, np. chroniącym przed zapaleniem dziąseł czy rozwojem próchnicy)3.
 4. Do wieczornego procesu higieny jamy ustnej, warto wpleść również nitkowanie oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nitkowanie da pewność, że z przestrzeni międzyzębowych zostały usunięte wszelkie resztki pokarmu3.

Warto pamiętać również o regularnych wizytach u stomatologa.

Co na ból dziąsła?

Ból dziąsła to zazwyczaj pierwszy symptom rozwoju stanu zapalnego. Dlatego po zaobserwowaniu tej dolegliwości należy natychmiast zastosować preparaty zmniejszające ryzyko rozwoju dolegliwości. Jednym z nich jest żel na ból dziąseł Sachol.

W swoim składzie posiada on m.in. salicylan choliny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.4

Dzięki temu lek zmniejsza dolegliwości bólowe w obrębie dziąseł i łagodzi stan zapalny. Żel posiada także chlorek cetalkoniowy, wzmacniający właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obecność olejku anyżowego działa odkażająco.

Sachol należy stosować 2–3 razy w ciągu doby i wmasowywać przez 2 minuty w dziąsła. Przez ok. 30 minut po aplikacji należy powstrzymać się i jedzenia i picia. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazań lekarza czy farmaceuty.

 

Bibliografia:

 1. Nowacka A., Kopeć M., Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
  – przegląd badań epidemiologicznych, Kardiologia Polska, 2010, 68
 2. Tomaszewska I., Zapalenie przyzębia, Medycyna Praktyczna, (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia) dostęp: 3.11.2021
 3. Tomaszewska I., Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, Medycyna Praktyczna, (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow) dostęp: 3.11.2021
 4. Salicylan choliny, Medycyna Praktyczna, (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=713) dostęp: 3.11.2021

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę