Teraz Czytasz
Co warto wiedzieć o spotkaniach z dziecięcym psychologiem?

Co warto wiedzieć o spotkaniach z dziecięcym psychologiem?

Psychologia dziecięca nie jest w Polsce traktowana priorytetowo. Według wielu osób jest to dziedzina traktowana nieco “po macoszemu”, co oczywiście nie jest słusznym podejściem. Dziecięca psychika jest bowiem tak samo ważna, jak psychika dorosłych. W związku z tym każdy, kto zaobserwuje, że jego dziecko przeżywa jakieś trudności, powinien szybko zdecydować się na interwencję w tej kwestii.

Dziecięca psychika

Dzieci przeżywają emocje tak samo głęboko, a często nawet głębiej niż dorośli. Każde doświadczenie i każde zdarzenie z najwcześniejszych etapów ich życia, podobnie jak każda relacja, którą budują, wpływa pozytywnie lub negatywnie na ich rozwój, osobowość, późniejsze postawy oraz na emocje. Wiele trudnych dla dziecka sytuacji może więc sprawić, że będzie ono odczuwać ciągły dyskomfort psychiczny.

Kiedy warto udać się na spotkanie z dziecięcym psychologiem?

Zazwyczaj to rodzice jako pierwsi dostrzegają, że z ich dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. To oni mają szansę, by w pierwszej kolejności zaobserwować jego problemy (albo usłyszeć o nich od dziecka) i zgłosić je do odpowiedniego specjalisty. Na jakie symptomy powinni zwracać uwagę, kiedy ich maluch nie chce opowiedzieć o tym, co mu dolega?

Zaniepokoić powinny w pierwszej kolejności radykalne (choć czasem również stopniowe) zmiany w zachowaniu dziecka, na przykład kiedy z radosnego i kontaktowego malucha zmienia się w osobę wycofaną i depresyjną. Często u dzieci obserwowane są fobie i lęki, w tym okazywane na myśl o pójściu do szkoły, które mogą świadczyć o trudnościach w relacjach z rówieśnikami. Bardzo ważnym i niepokojącym sygnałem może być nadmierna agresja u dziecka, skierowana na siebie lub innych.

U dzieci mogą także pojawić się problemy z niską samooceną, nadmierne zainteresowanie własnym ciałem i nieodpowiednie zachowania związane z żywieniem, takie jak radykalne odchudzanie się. Warto również zwracać uwagę na zachowania kompulsywne oraz na zabawy, w których dziecko odtwarza jakieś traumatyczne sceny ze swojego życia.

Jak wygląda pierwszy kontakt z psychologiem dziecięcym?

Ze względu na to, że to rodzice są pierwszymi osobami, które dostrzegają problemy dziecka, z reguły również oni odbywają pierwsze spotkanie z psychologiem. Przebiega ono bez udziału małego pacjenta, dzięki czemu w spokojnej atmosferze psycholog dzieci i młodzieży może zebrać cały wywiad.

Dopiero po uzyskaniu takich informacji decyduje się on na spotkanie z dzieckiem. Pierwsze spotkanie przebiega w formie zabawy lub rozmowy, w zależności od wieku pacjenta. Będzie ono przebiegało w przyjaznej atmosferze i otoczeniu, które zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Podczas spotkania z dzieckiem, psycholog przeprowadza rozeznanie odnośnie problemów i może podjąć razem z rodzicami dalsze decyzje odnośnie dziecka. Może to być pogłębiona diagnoza psychologiczno-psychiatryczna, a następnie leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Może też zostać podjęta decyzja o przeprowadzeniu kilku porad psychologicznych dla rodziców i dziecka, które wystarczą do rozwiązania problemów mniej złożonych i nie wynikających z zaburzeń psychicznych lub rozwojowych.

Poszukując profesjonalnego psychologa dzieci i młodzieży w Gdańsku, warto sprawdzić ofertę sieci klinik psychologiczno-psychiatrycznych PsychoOMEDIC.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę