Teraz Czytasz
Co na bóle miesiączkowe?

Co na bóle miesiączkowe?

Bóle miesiączkowe są tymi, których doświadczyła niemal każda kobieta w wieku rozrodczym. Te o większym nasileniu są charakterystyczne dla młodych kobiet, których układ hormonalny jeszcze się rozwija oraz tych w okresie przed menopauzą. Odczuwane dolegliwości i ich natężenie są jednak kwestią bardzo osobniczą. Często dolegliwości mają lekkie lub umiarkowane nasilenie i można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

Co wywołuje ból w trakcie miesiączki?

Tak jak zostało wspomniane, wrażliwość na ból w trakcie miesiączki jest bardzo osobnicza i często zależy od generalnej odporności organizmu na bodźce bólowe. Ból miesiączkowy jest o tyle charakterystyczny, że trakcie menstruacji dochodzi do zaburzeń poziomu hormonów w organizmie i te wahania zwiększają podatność na odczuwanie wszelkich bodźców. W macicy wytwarzane są substancje zwane prostaglandynami, które odpowiadają za łuszczenie się błony śluzowej macicy. W trakcie tego procesu macica się obkurcza, co odczuwane jest jako nieprzyjemne objawy okresu.

Nasilony ból w trakcie miesiączki może mieć także charakter wtórny, związany ze zmianami chorobowymi w organizmie lub nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety. Bolesne miesiączki powodują m.in.:

  • mięśniaki w obrębie macicy lub polipy,
  • ostre lub przewlekłe stany zapalne,
  • zespół policystycznych jajników,
  • endometrioza.

Poza bólem odczuwanym w podbrzuszu charakterystyczne są także dolegliwości umiejscowione w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. U niektórych kobiet, które są bardzo wrażliwe na bodźce w trakcie menstruacji, mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, a nawet mdłości, biegunka, ogólna apatia oraz osłabienie organizmu.

Jak łagodzić bolesne miesiączki?

Jeśli zastanawiasz się, co na bóle miesiączkowe sprawdzi się najlepiej, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Lekarz ginekolog określi bowiem, czy odczuwane dolegliwości należy zaliczyć do tzw. bolesnych miesiączek, które wymagają poszerzonej diagnostyki.

Bóle odczuwane w podbrzuszu, które nie są powiązane z innymi chorobami, zwykle skutecznie łagodzą ciepłe kompresy, ponieważ wyższa temperatura sprzyja rozluźnieniu mięśni i ogranicza nieprzyjemne skurcze. Jeśli zależy nam na szybkim przywróceniu pełnej sprawności, warto sięgnąć po lek przeciwbólowy, np. z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Dużą skutecznością charakteryzują się leki, których substancją czynną jest ketoprofen, dostępne w postaci tabletek do doustnego przyjmowania lub rozpuszczalnego w wodzie granulatu. Należy jednak pamiętać, że farmakoterapia dostępna bez recepty służy wyłącznie do doraźnego łagodzenia bólu i nie można zażywać leku dłużej i w większych dawkach niż jest to wskazane w ulotce. W przeciwnym razie mogą wystąpić działania niepożądane.

Jeśli bolesne miesiączki są wynikiem poważniejszych schorzeń, wówczas postępowanie należy ustalić z lekarzem prowadzącym leczenie. Konsultacja z lekarzem ginekologiem wskazana jest natomiast w przypadku, kiedy ból nie ustępuje lub nasila się i towarzyszą mu objawy dodatkowe.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę