Teraz Czytasz
Ciekawostki o shishy

Ciekawostki o shishy

Shisha to urządzenie, które powstało już w XVI wieku. Fajka wodna powstała w pobliżu granicy Indii i Pakistanu, a jej wynalazcą jest perski lekarz. Shisha to nie jej jedyna nazwa, chociaż każdy sklep z fajkami będzie używał tego słowa lub po prostu określenia fajka wodna. Hookah, czyli „dzban” z języka arabskiego jest bardzo popularną nazwą, która funkcjonuje głównie w Turcji, Grecji, Iraku czy Libanie, a nawet w Izraelu.

Shisha a zdrowie

Sklep z fajkami z pewnością nie odpowie szczegółowo na pytanie klienta, który chce się dowiedzieć czegoś więcej na temat wpływu fajki wodnej na zdrowie. Naukowcy jednak dowiedli, że ilość nikotyny i substancji smolistych, które wchłaniamy do organizmu podczas sesji różna się wypaleniu kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu papierosów. Każdy sklep z fajkami daje klientowi możliwość zakupu takiego tytoniu, jednak jest on bardzo aromatyczny i wyrazisty, przez co osoby niepalące na co dzień mogą odczuć zmiany nastroju i samopoczucia.

Zdrowszym odpowiednikiem materiału do palenia jest na przykład melasa, żele lub kamienie. Są to wyroby nieposiadające w swoim składzie nikotyny, tytoniu i żadnych substancji smolistych mających zły wpływ na zdrowie człowieka. Jeżeli jednak nie jesteś zdecydowany na zakup shishy, niektóre bary oferują swoim gościom opcję spróbowania jej na miejscu. Tak zwane shishabary przygotowują swoim klientom fajkę wodną za odpowiednią opłatą, a także będą zajmować się utrzymaniem ognia i napełnionego cybucha.

Rodzaje tytoniu do palenia

Zwykle sklep z fajkami posiada szeroki wybór różnych wkładów do fajki wodnej. Przez miłośników klasyki najczęściej wybierany jest po prostu tytoń. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją różne odmiany tytoniu, który będzie palony w fajce. Oprócz zwykłych odmian możesz sprawdzić każdy sklep z fajkami w poszukiwaniu smakowego tytoniu. Powstał on dopiero w latach 80 XX wieku, jednak na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych smaków, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Tombac to pozawijane, całe liście tytoniu, które trzeba wymoczyć, zanim zostaną zapalone. Jest najstarszą formą używaną do palenia fajki wodnej. Jurak natomiast jest drobno siekanym tytoniem, miesza się go z melasą i mieszanką różnych ziół i owoców. Oba bardzo rzadko występują w Polsce, tak samo jak tobamel. Jest to również drobno posiekany rodzaj tytoniu, który jest wymieszany z miodem. Posiada dwie odmiany – czarną i przyprawianą. Moassel natomiast jest tytoniem mieszanym z melasą, ale bardzo podobnym do tobamel. Również dzieli się na czarny i przyprawiany, a jego nazwa używana jest naprzemiennie ze słowem tytoń.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę