Teraz Czytasz
Budżet kopertowy, czyli jak zarządzać dochodami i spełniać marzenia

Budżet kopertowy, czyli jak zarządzać dochodami i spełniać marzenia

Budżet kopertowy to odpowiedź na problemy finansowe wielu Polaków. Żyjemy szybko. Bez zastanowienia wydajemy pieniądze z konta i zapożyczamy się, zamiast oszczędzać. Aby nie ulec tym mechanizmom, wielu wraca do metody stosowanej przez starsze pokolenie – prowadzeniu budżetu w kopertach.

Jak zacząć stosować tę metodę? Jakie mogą wyniknąć z tego korzyści? Co zrobić z wiedzą na ten temat? Na wszystkie te pytania odpowiem w tym artykule!

Biznes, który wyrósł wokół oszczędzania

Może zacznę od tego, że metoda kopertowa na tyle się spopularyzowała, że stała się całkiem dochodowym rynkiem. Konta na Instagramie i TikToku, które pokazują sortowanie gotówki i jej oszczędzanie cieszą się ogromną popularnością.

Niektórych twórców zachęciło to do stworzenia własnego sklepu internetowego. Sprzedają przydatne gadżety takie jak segregatory, czy laminowane wyzwania oszczędnościowe. Inni zdecydowali się na tworzenie bloga, w którym dzielą się doświadczeniami i sprawdzonymi wskazówkami. Twórcy, traktujący swój biznes bardziej poważnie, korzystają z różnych profesjonalnych narzędzi, np. kreatora stron www. Można więc powiedzieć, że temat budżetu kopertowego sam w sobie może stać się dodatkowym źródłem dochodu.

Ale na czym dokładnie polega metoda kopertowa?

Na czym polega metoda kopertowa?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologii płacenie gotówką sprzyja oszczędzaniu. Działa tu bowiem mechanizm dyskomfortu, który powstaje na myśl o rozstaniu z fizycznymi pieniędzmi. Staramy się podświadomie unikać takich odczuć i… wydajemy mniej.

Właśnie dlatego niektórzy decydują się na trzymanie pieniędzy w kopertach. Wszystkie dostępne środki dzielą na poszczególne kategorie, np. jedzenie, dom, rozrywkę, czy ratę kredytu. A następnie starają się nie przekraczać pierwotnych założeń.

Dlaczego to działa? Między innymi dlatego, że wykorzystując pieniądze zgromadzone na koncie, łatwiej jest stracić nad nimi kontrolę. Łatwo jest też zapomnieć, ile i na co naprawdę wydajemy.

Natomiast zabierając pieniądze z koperty, zyskujesz świadomość, jak w rzeczywistości wyglądają Twoje decyzje finansowe. Jeśli zabraknie pieniędzy w którejś z kategorii, musisz zdecydować: czy przesunąć środki z innej koperty, czy zupełnie ograniczyć wydatki? Być może okaże się, że w danym miesiącu było zbyt wiele zachcianek lub należy inaczej rozplanować budżet w kolejnych tygodniach.

Bardzo motywujące jest też podejmowanie internetowych wyzwań. Jedno z najprostszych zakłada oszczędzanie każdego tygodnia 100 złotych. Nie trudno policzyć, że po roku skrupulatnego odkładania zgromadzisz 5200 złotych, a to stanowi już świetną bazę na letni wyjazd lub część poduszki finansowej. Oczywiście różnych wyzwań jest dużo więcej i na pewno znajdziesz takie, które pasuje do Twoich możliwości i potrzeb.

Jak wdrożyć metodę kopertową?

Pierwszy miesiąc oszczędzania metodą kopertową potraktuj jako testowy, do którego z pewnością będziesz musiał wprowadzić poprawki. Spróbuj zacząć od następujących kroków:

  1. Ustal, ile pieniędzy masz do dyspozycji każdego miesiąca. Możesz wziąć pod uwagę wszystkie wpływy lub tylko ich część.
  2. Podziel wydatki na kategorie. Spisz wszystkie, które Cię czekają, np. zakupy spożywcze, zdrowie, opłaty, raty kredytów, paliwo, odzież, edukacja, rozrywka oraz wydatki nieplanowane i oszczędności.
  3. Podziel pieniądze z budżetu i przełóż je do każdej z kopert. Tutaj możesz mieć najwięcej problemów – na początek Twoje wyobrażenie o tym, ile wydajesz, może rozmijać się z rzeczywistością. Z czasem nabierzesz wprawy.
  4. Trzymaj się swoich ustaleń. Postaraj się używać pieniędzy tylko z odpowiedniej koperty. Kiedy się skończą, przesuń pieniądze z innej koperty, zamiast np. brać szybką pożyczkę czy wykorzystywać debet na karcie.
  5. Analizuj i dokonuj korekt. Po pierwszym miesiącu takiego budżetowania przyjdzie czas na pierwsze podsumowania oraz wnioski. Sprawdź, czy zmieściłeś się w założonych kwotach, czy raczej musisz coś zmodyfikować. Na które kategorie wydałeś więcej, a które okazały się zupełnie niepotrzebne? Zapisz to i uwzględnij w przyszłym planowaniu.

Jak widać każdy, nawet nie będąc ekspertem w dziedzinie finansów, może wdrożyć metodę kopertową. Bywa ona pierwszym krokiem do większych zmian – lepszego wykorzystania swojego budżetu, a nawet pomnażania oszczędności.

Wady i zalety budżetu kopertowego

Żeby być zupełnie uczciwym należy w tym miejscu wspomnieć, że metoda kopertowa ma zarówno wady, jak i zalety.

Do plusów z pewnością należy:

  • Większa świadomość swoich wydatków: dostrzeganie, ile naprawdę wydajesz pieniędzy, może Cię uchronić przed impulsywnymi zakupami.
  • Większa kontrola: jeśli pieniądze w danej kopercie się skończą, nie wydasz pieniędzy, które przeznaczyłeś na inną kategorię.
  • Łatwość użycia: nie potrzebujesz drogich czy skomplikowanych programów, by zacząć. W zupełności wystarczy ci kilka kopert i długopis.

A co z wadami? Tutaj warto wymienić:

  • Brak szybkiego dostępu do pieniędzy: jeśli zapomnisz zabrać ich z domu, możesz znaleźć się w kłopotliwej sytuacji, kiedy np. zabraknie Ci paliwa lub spotka Cię inna niespodziewana sytuacja poza domem.
  • Bezpieczeństwo: według wielu osób trzymanie gotówki w domu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem kradzieży lub zwyczajnego zgubienia banknotów.

Podziel się swoją wiedzą

Budżet prowadzony metodą kopertową to stary sposób, który z miesiąca na miesiąc zaczyna być znów coraz bardziej popularny. W związku z tym pojawia się też całkiem dochodowa nisza: ludzie chcą czytać o tej metodzie i oglądać, jak inni zarządzają gotówką.

Czy dostrzegasz tu swoją szansę? Możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i przydatnymi trikami! Ebook ze wskazówkami lub inne autorskie pomysły (np. laminowane karty z wyzwaniami) możesz sprzedawać z pomocą strony internetowej. Wybierz do tego najlepsze narzędzie, kierując się np. niezależnym rankingiem kreatorów stron. Poczytaj opinie, sprawdź wersje próbne i zacznij działać.

Kto wie, czy to właśnie oszczędzanie metodą kopertową nie stanie się Twoim konikiem? A może swoją pasją zdołasz zarazić innych, powiększając jednocześnie comiesięczne dochody? Przekonaj się i sprawdź!

Artykuł partnera.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę