Teraz Czytasz
Ból kostki – z czego wynika, jak diagnozować i leczyć?

Ból kostki – z czego wynika, jak diagnozować i leczyć?

Ból kostki może powstać na skutek urazu mechanicznego (stłuczenie, skręcenie, zwichnięcie, złamanie), ale równie dobrze wywołać go może choroba (choroba Haglunda, niewydolność żylna). Choć nieprzyjemne dolegliwości w obrębie stawu skokowego nie muszą od razu oznaczać niczego złego, to w każdym przypadku zaleca się podjęcie działań prowadzących do ich złagodzenia. O czym może świadczyć ból w kostce i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy!

Bolesne i opuchnięte kostki u nóg – co jest przyczyną?

Przyczyny bólu kostki można podzielić na dwie grupy: te będące urazem i te niemające nic wspólnego z jakąkolwiek kontuzją.

Ból stawu skokowego po urazie

Ból stawu skokowego wywołać mogą następujące urazy:

  • stłuczenie,
  • skręcenie,
  • zwichnięcie,
  • złamanie.

Ból stawu skokowego bez urazu

Sprawa nieco komplikuje się, gdy ból kostki nie ma wyraźnej przyczyny. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z częstszych są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w obrębie stawu biodrowego czy kolanowego oraz inne dysfunkcje dotyczące tych stawów, które powodują właśnie ból stawu skokowego. Źródłem bólu może być także reumatoidalne zapalenie stawów albo przewlekła niewydolność żylna. Powodować go mogą również zaburzenia liniowości stóp takie jak stopy koślawe czy stopa wydrążona.

Kiedy ból kostek należy skonsultować z lekarzem?

Podejście do problemu zależy od rodzaju kontuzji. O ile stłuczona kostka nie wymaga interwencji lekarza i można ją leczyć samemu, o tyle już np. zerwanie torebki stawowej jest poważniejszym problemem i nierzadko trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.

Wskazaniem do umówienia wizyty u lekarza są takie objawy jak:

  • utrzymujący się od kilku dni ból stawu skokowego,
  • ból nasilający się podczas próby obciążania chorego stawu,
  • wyraźne osłabienie nogi i brak możliwości jej obciążania,
  • zaburzone czucie,
  • opuchlizna wokół stawu skokowego,
  • sztywność w stawie.

Tych objawów w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Zlekceważenie ich i chodzenie pomimo bólu „na siłę” może prowadzić do pogłębienia dolegliwości i powstania zmian w obrębie stawu skokowego, które trudno będzie cofnąć.

Ból kostki – diagnostyka

W ramach diagnostyki bólu kostki lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad, który jest niezwykle pomocny szczególnie wtedy, gdy dolegliwości są wynikiem urazu. Później wykonuje badanie fizykalne, które z kolei powinno przynieść wstępną odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyny bólu.

Chcąc potwierdzić lub wykluczyć wstępnie postawioną diagnozę, specjalista zleca badania. Najczęściej jest to prześwietlenie rentgenowskie (RTG), czasem jeszcze badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku poważniejszych urazów nierzadko konieczne staje się wykonanie dodatkowo tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie bólu kostki

Aby umożliwić uszkodzonym tkankom samoregenerację, trzeba zagwarantować im optymalne warunki gojenia. Dlatego pacjentowi, u którego wystąpił ból stawu skokowego, a także inne nieprzyjemne objawy, zaleca się przede wszystkim odciążanie kończyny. Powinien on przez jakiś czas powstrzymać się od aktywności fizycznej. Na urazy kostki, w zależności od stopnia uszkodzeń, stosuje się zaopatrzenie ortopedyczne w formie specjalnej opaski elastycznej, stabilizatora lub ortezy. O tym, czy jest ono konieczne, decyduje lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą.

W przypadku opuchlizny i zaczerwienienia trzeba schładzać kostkę lodem zawiniętym w ręcznik lub specjalnym żelowym okładem (do kupienia w aptece). Bardzo ważne jest, by trzymać chorą nogę powyżej poziomu ciała, co powinno przyspieszyć schodzenie obrzęku.

Na silny ból kostki można stosować leki przeciwbólowe z grupy NLPZ. Jednym z takich leków jest Diky w sprayu, przeznaczony do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dodatkowo sięgnąć można po środki przeciwbólowe w tabletkach. Podczas stosowania leków bez recepty należy ściśle trzymać się zaleceń z ulotki, a w razie jakichkolwiek wątpliwości z tym związanych skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę