Teraz Czytasz
Bezsenność – przyczyny i leczenie

Bezsenność – przyczyny i leczenie

Czy wiesz, że problemy z realizacją zdrowego, spokojnego i relaksującego snu ma nawet 10% polskiego społeczeństwa? Jak potwierdzają specjaliści z gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych, to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Co więcej, bezsenność nie jest łatwa do zwalczenia, z reguły pacjenci nie udają się też po profesjonalną pomoc lekarską, a jedynie zwalczają objawy zaburzeń snu łatwo dostępną farmakoterapią. Bezsenność wymaga jednak specjalistycznego podejścia, ponieważ stanowi naprawdę ogromny problem i wpływa na jakość funkcjonowania całego organizmu.

Dlaczego nie śpimy? 

O bezsenności można mówić nie tylko wtedy, kiedy pacjent boryka się z problemem z zasypianiem. Bezsenność to również brak możliwości utrzymania snu i przedwczesne wybudzanie się. To również problem zapadania w głęboki sen, który jest nam niezbędny do całkowitej regeneracji organizmu. Spanie na tzw. czuwaniu czy same drzemki nie są wystarczające, aby nasz organizm mógł funkcjonować w pełni sprawnie, zarówno fizycznie, ale również patrząc na aspekty natury psychologicznej. 

Bezsenność to ogromny problem społeczeństw cywilizowanego świata. Najczęściej zaburzenia snu pojawiają się w wyniku przeżywania silnych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Na problemy z zasypianiem wpływa również nadmiar bodźców, które wpływają nawet podświadomie na człowieka, zmęczenie oraz przewlekły stres i napięcie, wywołane na przykład zawodowymi obowiązkami. 

Eksperci potwierdzają również, że największa liczba pacjentów, u których rozpoznano bezsenność, to osoby, u których jednocześnie zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, psychoza, zaburzenia lękowe, ataki paniki czy zaburzenia osobowości. 

Oczywiście, chwilowa bezsenność może być też wynikiem złych warunków w sypialni, w tym spania na złej jakości materacu, niewłaściwym doborze pościeli czy braku świeżego powietrza w miejscu spania. Brak snu może być wywołany poprzez hałas, ale również złe warunki atmosferyczne czy zmianę czasu. 

Warto pamiętać, że to my sami mamy największy wpływ na jakość snu. Nierzadko zaburzenia spania są wynikiem braku rutyny, na przykład nieregularnych pór kładzenia się do łóżka. Wpływ na jakość spania ma też niewątpliwie nasz stan zdrowia, ewentualne choroby czy stosowane leczenie. 

Jak pozbyć się problemu z bezsennością? 

Jeśli masz wpływ na czynniki, które wywołują problemy ze spaniem, po prostu wyeliminuj je. W przypadku bezsenności, której przyczyną są stany emocjonalne czy zaburzenia natury psychicznej, konieczna jest interwencja specjalisty. Bezsenność udaje się zwalczyć odpowiednio dobraną farmakoterapią oraz psychoterapią, a najlepsze efekty daje połączenie tych dwóch metod. Pamiętaj jednak, że dojście do stanu komfortu w zakresie odbywania kojącego snu, to proces długi, a osoby, które borykają się z tym problemem, niestety są bardziej podatne na występowanie bezsenności w przyszłości.

Materiał promocyjny psychomedic.online

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę