Kwiaty, uwielbiamy ich zapach, z chęcią przyglądamy się jak kwitną, gdy chcemy się zrelaksować szukamy miejsca związanego z naturą. Nasz własny balkon, także może być miejscem, gdzie każdego dnia chętnie spędzisz wolny czas, poczujesz się jak na wakacjach.
Jakie kwiaty i rośliny, warto wybrać, na nasz balkon?
Decyzja o tym, by na naszym balkonie stworzyć zielony zakątek, powoduje, że zaczynamy się zastanawiać, jakie kwiaty lubimy, jak stworzyć kompozycje, a także ile czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie włożyć w ich pielęgnację.
Kwiaty balkonowe możemy kupić w sklepie i wsadzić od razu w donice, lecz dla osób bardziej ambitnych, które chcą zaoszczędzić wydatki, a także patrzeć jak kiełkują i zamieniają się w piękne rośliny, zaleca się kupienie nasion i samodzielne ich wyhodowanie.
Kwiatami, które nie wymagają dużego wkładu pracy podczas pielęgnacji, a jednocześnie występują w wielu barwach, co umożliwia nam stworzenie ciekawych kompozycji, są bratki. Nie wymagają od nas wiele opieki, wystarczy, że zapewnimy im słoneczne, dobrze doświetlone miejsce, a także będziemy regularnie podlewać, to nasze bratki będą rosły i pięknie kwitły. Kwiaty te, nie wymagają nawet specjalnej ziemi, wystarczy zwykła, uniwersalna, która jest przeznaczona dla różnych rodzajów kwiatów.
Marzeniem wielu osób, które wsadzają kwiaty, jest możliwość ich pielęgnacji. Uważają, że najlepszym sposobem, aby odetchnąć od pędu życia, zrelaksować się, jest praca przy kwiatach i roślinach. Dla takich osób idealne kwiaty na balkon, to dalie. Występują w kilku odmianach, a na balkony przeznaczona jest odmiana karłowa. Nie rozrasta się ona tak bardzo jak pozostałe, więc nie musimy się obawiać, że nagle pozasłania nam okna.
Dalie nie dobrze znoszą silne podmuchy wiatru, dlatego zaleca się je ustawiać bliżej budynku, lub za innymi donicami. Dalie, także dobrze sprawdzą się na nasłonecznionych balkonach, wymagają od nas jednak częstego podlewania, a także, w przeciwieństwie do bratków, częstego nawożenia i sprawdzania, czy nie zostały zaatakowane przez jakąś chorobę. Kwiaty te, to inwestycja na kilka sezonów. Po przekwitnięciu wykopujemy bulwy, które spokojnie możemy przechować, do następnego sezonu.
Kwiaty balkonowe, które lubią cień, a zarazem rosną w postaci małych, niewysokich, lecz gęstych krzaczków, to Tojeść gęstokwiatowa.
Nie wymagają dużej opieki, lecz regularnie podlewane i nawożone, wsadzone w ziemię bogatą w składniki mineralne, będą rosły znacznie lepiej i szybciej, niż w przypadku braku nawożenia i gorszej ziemi. Kwiaty te nadają się dla osób, których balkon nie ma dobrego dostępu do słońca, najlepiej rozwijają się w półcieniu.
Dużym minusem posiadania tych kwiatów, jest ich skłonność do plamistości liści, a także podatność na mszyce.
Z drugiej strony, jest to roślina wielosezonowa, która spokojnie przetrwa mrozy, nawet do minus kilkunastu stopni. Przycinając pędy możemy sprawić, by za rok wypuściła nowe, powstały nowe pęczki, które następnie pięknie zakwitną.
Dla osób, które chcą posiadać kwiaty sezonowe, ale zarazem pięknie kwitnące, dobrym wyborem będą scewole. Kwiaty te kwitną jeden sezon, lecz mamy do wyboru kilka barw, co pozwoli nam stworzyć ciekawą kompozycję. Dobrze rosną na słońcu, spokojnie możemy je zawiesić na brzegu balkonu, należy jednak pamiętać o tym, aby ziemia, w której rosną, miała odczyn kwasowy. Kwiaty te wymagają częstego podlewania, potrzebują bardzo duże ilości wody. Codziennie musimy pamiętać o ich podlewaniu.
Urozmaiceniem naszego balkonu może być wsadzenie w donice niewielkich cisów, które stworzą coś na kształt małego żywopłotu, zazielenią ściany balkonu, a jednocześnie delikatnie go zacienią. Dodatkową zaletą będzie ich zapach, który będzie nam kojarzył się z wycieczką do lasu.
W co i jak powsadzać nasze kwiaty?
Kupiliśmy już sadzonki lub nasiona, lecz zaczynamy się teraz zastanawiać w co wsadzić nasze kwiaty.
Rośliny zewnętrze, które chcemy postawić na posadzce, znakomicie prezentują się w dużych, kamiennych donicach. Zasypane ziemią są naprawdę ciężkie, co utrudnia ich przestawianie, ale daje nam gwarancje tego, że nasze kwiaty nie zostaną porwane przez wiatr.
Kwiaty na balkon można wsadzać w różnych donicach, zarówno pod względem wielkości, jak i koloru, warto jednak nie mieszać stylów. Jeśli zakupiliśmy donice ze starymi, greckimi wzorami, nie stawiajmy jej obok drewnianej lub takiej, która ma proste, nowoczesne kształty. Doprowadzi to do chaosu i będzie sprawiać wrażenie nieprzemyślanej kompozycji.
Jeśli chcemy aby nasze kwiaty balkonowe wyglądały lekko, były dodatkowo ożywione, warto zainwestować w kolorowe plastikowe donice. Dla podkreślenia koloru płatków, możemy dopierać kolor donicy, do koloru kwiatów.
Drewniane donice, to także idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą, aby ich balkon był stonowany, elegancki, a donice nie odwracały uwagi od kwiatów. Warto jednak pamiętać, że kupując donice z drewna, będziemy je musieli co jakiś czas odnowić, przemalować specjalnym impregnatem, w innym przypadku zniszczą się i szybko ulegną rozpadowi.
Wybierz kwiaty, które będą Cię zachwycały, a jednocześnie będziesz w stanie dbać o ich pielęgnacje i wypoczywać. Kup sadzonki nasiona i rozpocznij swoją przygodę florystyczną. Wkrótce, będziesz siedzieć i zachwycać się pięknem przyrody, patrzeć na kwiaty, przelatujące ptaki, słuchać dzieci bawiących się pod Twoim balkonem i wypoczywać z dobrą książką na słomianym leżaku. Chwytaj przemijający czas, ciesz się każdą chwilą.
Autor artykułu: Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki. |