Teraz Czytasz
5 sposobów na migrenę. Jak walczyć z bólem?

5 sposobów na migrenę. Jak walczyć z bólem?

Według badań około 15% populacji cierpi z powodu migreny. Od zwykłego bólu odróżnia ją to, że jest to przewlekła, nawracająca i utrudniająca normalne funkcjonowanie choroba. Co zrobić, żeby złagodzić jej objawy? Oto 5 sposobów na migrenę, które warto znać i stosować, jeśli zmagamy się z tym problemem.

Czym jest migrena?

Migrena jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, którego objawy mogą być różne w zależności od pacjenta. Z reguły jest to nawracający, napadowy ból głowy z towarzyszącą mu nadwrażliwością np. na światło czy dźwięk. W medycynie określa się go mianem bólu pierwotnego, ponieważ nie jest wynikiem żadnej innej choroby. Migrenie mogą też towarzyszyć nudności oraz wymioty. Na liście chorób powodujących niesprawność znajduje się w pierwszej dwudziestce, ponieważ ataki migrenowe mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Przyczyny migreny

Jak dotąd nie określono jednoznacznej przyczyny napadów migrenowych. Wiadomo, że jest to schorzenie dziedziczone, więc każdy, kto zmaga się z bólami migrenowymi, może być pewien, że skłonność do nich jest zapisana w jego genach. Czynnikami wyzwalającymi migrenę (niekoniecznie przyczynami) mogą być z kolei:

 • zaburzenia i niedobór snu,
 • jaskrawe, oślepiające światło,
 • silne zmęczenie po wysiłku fizycznym,
 • zmiany hormonalne np. podczas miesiączki,
 • gwałtowne zmiany pogody,
 • niektóre zapachy np. perfum,
 • stosowanie antykoncepcji.

Jak walczyć z migreną?

Migrena jest chorobą przewlekłą, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Możemy jednak zrobić wiele, ale zmniejszyć jej częstotliwość i zapobiec nawrotom.

 • Skontaktuj się z lekarzem

Najważniejsze w przypadku częstego występowania bólu migrenowego jest skontaktowanie się z lekarzem. Neurolog – po przeprowadzaniu wywiadu i stosownych badań – określi, z jakim typem migreny się zmagamy i zaleci stosowanie odpowiednich farmaceutyków.

 • Unikaj czynników wyzwalających migrenę

Warto też obserwować swój organizm. Pomocne może być zapisywanie, w jakich sytuacjach pojawiają się kolejne napady, bo wtedy łatwiej określić, co wywołuje migreny w naszym przypadku. Unikanie czynników wyzwalających migrenę to najlepszy sposób na zapobieganie kolejnym atakom. Jeśli migrenę wywołuje światło, nośmy okulary przeciwsłoneczne. Unikajmy sytuacji stresowych, nie przemęczajmy się i dbajmy o ilość snu.

 • Stosuj leki przeciwbólowe

Jeśli ból się pojawi, nie należy czekać, bo z każdą kolejną minutą migrena może wchodzić w kolejne fazy o znacznie ostrzejszym przebiegu. Tu pomocne będą tabletki na ból głowy zawierające np. ibuprofen, kwas acetylosalicowy, naproksen. Skuteczne w leczeniu migreny są też tryptany czy np. środki zmniejszające nudności.

 • Dbaj o swoją dietę

Odpowiednia dieta i unikanie produktów, które mogą wywoływać napady (żółty ser, czekolada, kawa, drożdże, produkty wędzone) to również dobry sposób na migrenę. Tzw. dieta migrenowa zakłada wyeliminowanie produktów zawierających glutaminian sodu, bo jest on jednym ze składników zwiększających ryzyko występowania ataków migrenowych.

 • Nie spożywać alkoholu

Dla osób cierpiących na nawracające bóle migrenowe picie alkoholu to bardzo zły pomysł. Jest to jeden z czynników wyzwalających. Szczególne czerwone wino bogate w związki fenolowe, które wywołują bóle głowy. Kieliszek wina lepiej zamienić na szklankę wody.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę